Chance liga jde do druhé poloviny, AZ ve středu přivítá Litoměřice

04.12.2018 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Sobotní 30. kolo uzavřelo první polovinu základní části letošního ročníku Chance ligy. Havířovští hokejisté ji zvládli výborně, v tabulce si drží 6. příčku a splňují tak předsezónní cíl – účast v play-off. O tom zda se jim to opravdu povede, se ale definitivně rozhodne v nadcházející druhé polovině základní části. Ve středu do ní vstoupí od 18:00 domácím duelem se Stadionem Litoměřice. Mezi návštěvníky zápasu nebudou chybět ani Čert a Mikuláš, tak se přijďte podívat, jaká bude nadílka.

HC Stadion Litoměřice

Litoměřický klub letos pokračuje v projektu spolupráce s ČSLH zahrnujícím péči o hokejisty z reprezentačních mládežnických týmů. Mužstvo, doplněné několika zkušenějšími hráči, si v dosavadním průběhu soutěže nevede vůbec špatně. Zejména na domácím ledě jsou Kališníci téměř neporazitelní. Z 15 zápasů jich prohráli jen 3 a se ziskem 35 bodů jsou spolu s Jihlavou a Kladnem nejlepší. Na venkovních kluzištích to je už o poznání horší. Pouhých 9 získaných bodů je třetí nejmenší počet v soutěži. Celkově tedy Kališníci získali 44 bodů a v tabulce jim patří osmá příčka, jen 4 body za AZetem. Je tedy jasné, že středeční havířovský mač, bude dalším soubojem o „osmičku“.

Naposledy Stadion bojoval v sobotu na ledě Kladna. V závěru zápasu sice stáhl čtyřbrankový náskok Rytířů, ale porážku tím jen zmírnil.

Rytíři Kladno - HC Stadion Litoměřice 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 25. Plekanec (Vampola), 39. Kružík (Redlich), 51. Redlich (T. Kaut, Svedlund), 56. T. Kaut (Zajíc, Nash) – 58. M. Zadražil (Kvasnička), 60. Przybyla (Buchtela). Vyloučení: 7:9. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 357. Střely na branku: 29:26. Zblokované střely: 9:12. Vhazování: 41:26.

Sestava HC Stadion Litoměřice: T. Král (Michajlov) – Pavlas, Marcel, Smetana, Gaspar, Jebavý, Kvasnička, Buchtela – Korkiakoski, J. Kloz, M. Kadlec – Voženílek, M. Zadražil, Przybyla – Šik, M. Havelka, J. Dvořák – Jirásek, Jícha, Eret.

Trenér David Bruk po utkání především uznal kvalitu soupeře: „Gratulujeme domácím k zaslouženému vítězství. Byli výrazně lepší, byli na kotouči a lépe kombinovali. My měli v utkání šanci a dvě třetiny jsme se drželi. Abychom v tomhle utkání uspěli, museli bychom ale využít přesilové hry. To se nám nepovedlo. Zápas byl z naší strany dvě třetiny celkem slušný, ve třetí třetině ale Kladno jasně dominovalo. Pro náš mladý tým a pro tuto soutěž je skvělé, že si můžeme zahrát proti Tomáši Plekancovi a vidět ho naživo.“

Zatímco na Kladně se prosadili sváteční střelci, Kališníci rozhodně mají ve svém středu dvě výrazné ofenzivní persony. Jsou jimi finský útočník Markus Korkiakoski (12+20) a zkušený Jan Kloz (13+18). Oba patří do ofenzívní TOP pětice celé soutěže. Z obrany je bodově podporuje čtvrtý nejproduktivnější bek Chance ligy Aleš Pavlas (4+15), spolehlivost přidává zejména Ondřej Smetana (+7bodů). V brankovišti toho má nejvíce odchytáno Tomáš Král (14 zápasů, 2,74 branky/zápas, 89,43% úspěšnost), ale statistiky má výrazně lepší Martin Michajlov (9 zápasů, 1,83 branky/zápas, 94,23% úspěšnost). Patří mu 2. místo v celé soutěži.

AZ RESIDOMO Havířov

Jak už bylo napsáno výše AZ je v tabulce šestý se ziskem 48 bodů. 25 z nich získal na kluzištích soupeřů a je v tom nejlepší v celé lize. Na domácím ledě už tak, na rozdíl od našeho středečního soupeře, úspěšný není. 23 získaných bodů jej řadí na 10. pozici. A jak je na tom AZ, v polovině sezony, v dalších týmových statistických parametrech?

Vstřelené branky: 82 (9. v soutěži)
Obdržené branky: 71 (4.)
Počet střel na branku soupeře za zápas: 31 (7.)
Počet střel soupeře za zápas: 25 (3.)
Počet gólů v přesilovkách: 19 (9.)
Úspěšnost přesilovek: 14,62% (8.)
Počet obdržených gólů v oslabení: 19 (6.)
Úspěšnost v oslabení: 84,55% (10.)
Vstřelené branky v oslabení: 3 (7.)
Úspěšnost na vhazování: 45,52% (15.)
Trestné minuty: 335 (3.)

Více týmových i hráčských statistik celé Chance ligy je k dispozici v Centru statistik.

Tabulka Chance ligy 2018/19 po 30. kole

V sobotu se AZeťáci doma nejprve dvě třetiny trápili s nepříjemnou Třebíčí, aby pak ve třetí třetině čtyřmi brankami zápas o pomyslných šest bodů jednoznačně strhli na svou stranu. Po dvou domácích porážkách se opět mohli radovat z výhry před vlastními fanoušky.

AZ Residomo Havířov - SK Horácka Slavia Třebíč 4:1 (0:1, 0:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 42. Kotala (Gřeš, Pořízek), 46. R. Veselý (Bednář, Bořuta), 50. Gřeš (Kotala), 55. Rehuš (R. Veselý, Chroboček) – 14. Kusko (TS). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 868. Střely na branku: 39:21 (9:6, 16:10, 14:5). Zblokované střely: 5:10. Vhazování: 32:33.

Sestava AZetu: Bláha – Matai, Chroboček, Rutar, Dudek, Mrowiec, Bořuta – O. Procházka, F. Seman, Kotala – Bambula, Haas, Maruna – Rehuš, Pořízek, Gřeš – L. Bednář, R. Veselý, Macuh.

Trenér Jiří Režnar: „V posledních domácích utkáních jsme nedávali moc gólů, maximálně dva. Venku hrajeme jinak, více sebevědomě. Doma jsme více zakřiknutí hlavně ze začátku utkání. Už jsme změnili nějaké věci, přípravu a zase to moc nepomohlo. Prohrávali jsme 0:1 a v polovině třetí třetiny už jsme to stáhli na tři lajny a hráli jsme vabank. Podařilo se nám dát góly a hráči už byli v laufu a hráli tak, jak jsou zvyklí.“

Před středečním zápasem s Kališníky hlásí z kabiny Patrik Rimmel. „Chceme navázat na dobrou třetí třetinu s Třebíčí a zápas vyhrát. Tento zápas bude hodně o bruslení a bude záležet na dodržování taktiky. Všichni hráči, až na Tomáše Houdka, jsou v pořádku.“

V dosavadních dvou vzájemných střetnutích si oba týmy podržely domácí neporazitelnost. AZ vyhrál v Gastrontrol Aréně 4:2, naopak v Kalich Aréně se radoval Stadion 3:0. Kdo se bude radovat tentokrát, uvidíme ve středu večer. Zápas začíná v 18:00 a připraven je z něj tradiční textový on-line přenos. .

Doprovodný program

Zápas bude mít i jednu speciální návštěvu. Dorazí totiž i Čert a Mikuláš, nejmenší fanoušci se tak mohou těšit na sladkosti. O přestávce si zahrají miniutkání malí hokejisté AZetu a i ti pak dostanou nadílku.