VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Chtěl bych hráče a tým posunout dál, říká nový trenér AZetu Štefan Mikeš

04.05.2015 | Tomáš Vlček

Hokejisté HC AZ Havířov mají za sebou první týden letní přípravy před novou sezonou. Nastoupili do ní pod vedením nové trenérské dvojice Štefan Mikeš – Martin Janeček. A právě s novým hlavním koučem, slovenským trenérem Štefanem Mikešem, vám přinášíme následující rozhovor.

Pane trenére, pro naprostou většinu fanoušků AZetu jste zcela novou tváří. Mohl byste se jim stručně představit?

Tak to jste mě trochu zaskočil. Já sám sebe bych nerad představoval. Dokonce se ani nějak moc rád neohlížím dozadu a nezabývám se tím, co bylo v minulosti. Něco už mám v trenéřině za sebou, je to opravdu spousta let, až mě to číslo někdy trochu leká :-). Já se spíš snažím samozřejmě si vyhodnocovat každou sezonu. Najít v tom, co bylo špatně co dobře, co by se dalo zlepšit. Vybrat si z toho to pozitivní a to negativní hodit za hlavu. Snažím se dívat dopředu, být připravený na to co přijde.

Dobrá my vás tedy představíme na konci tohoto rozhovoru :-). S jakou představou do Havířova přicházíte?

Nějaké informace o klubu jsem už dopředu měl, o podmínkách které tu panují apod. A myslím, že nám nic nebrání uskutečnit mou představu. A to je, posunout ty hráče, kteří jsou tu většinou velmi mladí, nějakým způsobem dopředu. To je ten hlavní cíl. A když je posuneme dopředu z hlediska individuálních herních činností, tak by to mělo přinést i ten efekt pro tým.

Jak se zrodilo vaše angažmá v AZetu?

Předpokládám, že vedení klubu si vytvořilo nějaký profil trenéra, o kterého by měli zájem. Já jsem byl osloven, přijel jsem se tady podívat, bavili jsme se o podmínkách. Mně se tady líbilo, a velmi rychle jsme se dohodli.

Sledoval jste v předchozích letech nějak havířovský hokej?

Ne, z tohoto pohledu přicházím do něčeho neznámého. I když samozřejmě jsem si zpětně některé věci dohledal. Já spíš sleduji odborné věci týkající se hokeje. Kam směřuje, jaké jsou tréninkové metody a možnosti apod. Výsledky a statistiky až tak ne, to je doména spíš novinářů.

A znáte některé hráče z havířovského kádru?

Nejvíce si jako hráče pamatuju Patrika Rimmela, ještě když byl v Banské Bystrici a hrával proti naší dvacítce, kterou jsem trénoval. Ale osobně jsem nikoho z nich netrénoval. Ale samozřejmě znám Petera Bezušku, kterého jsem měl v hledáčku slovenské dvacítky a taky vím, že Petr Kanko hrál v Žilině. Ale myslím, že to není vůbec na škodu. Potřebné informace si můžu zjistit. Podstatné je, aby oni ukázali co v nich je a taky jaké budou jejich výkony v sezoně. Zejména v tom klíčovém období na jejím konci.

Probírali jste už s vedením klubu plány do sezony?

Bavili jsme o tom při naší první schůzce. Vzhledem k tomu, že Havířov měl už v minulé sezoně jeden z nejmladších týmů a letos to bude hodně podobné, tak ta práce bude přiměřeně tomu specifická. Určitě bude jiná, než když máte kádr hotových hráčů. Není lehčí ani těžší, je prostě jiná. Takže je jasné, že bude potřeba ty hráče zapracovat a posunout je ve výkonnosti, aby byli úspěšní. A pomoci tomu musí i těch pár zkušených, kteří tady jsou nebo ještě přijdou.

A konkrétnější cíle. Mám na mysli třeba umístění.

Tak je jasné, že každé vedení chce, aby klub byl první, a trenér chce jenom vyhrávat :-). Nebo minimálně, aby jeho tým podával dobré výkony. Ale teď vážně. Konkrétní cíle si stanovíme až před začátkem soutěže. Uvidíme, jak se zformuje do konečné podoby kádr apod.

Budete se nějak podílet na jeho dalším formování?

Určitým způsobem ano. Nejprve chci ale dobře poznat hráče, kteří jsou v přípravě a až pak případně hledat typologicky vhodné posily.

Jaké jsou vaše pocity a dojmy z prvního týdne v Havířově?

Já říkám, že první týden v novém klubu je vždy dobrý :-). Zatím je vše v pohodě, některé věci se samozřejmě ukáží až po čase, zejména v krizových obdobích. Ale pokud bych přeci jen měl sdělit nějaký svůj pocit, tak je to ten, že se mi líbí, jak se tu dobře pracuje s žáky a mládeží. Jak se tady podařilo vylepšit to zázemí včetně tělocvičny, posilovny apod.

K ruce jste dostal jako asistenta Martina Janečka.

Neznali jsme se předtím, ale v tom není vůbec problém. Pro mě je dobré, že spolupracuji s někým, kdo to v klubu dobře zná. Ví, jak to chodí, na koho se obrátit. A taky zná hráče, protože mnozí mu prošli rukama.

Pane trenére, děkuji vám za rozhovor a přeji hodně úspěchů.

Štefan Mikeš

50letý slovenský hokejový trenér. V letech 1998 – 2005 působil v klubu Grizzly Adams Wolfsburg a přivedl jej do nejvyšší německé soutěže. Po jedné sezoně v Drážďanech, byl v letech 2007 – 2011 hlavním koučem slovenské reprezentace do 20 let, se kterou získal na MS 2009 v Ottawě 4. místo. V následujících sezonách trénoval Slovan Bratislava, KH Sanok (Pol.) a Kapfenberg (Rak.). Do AZetu přichází, jak sám říká, s cílem posunout individuálně hráče a tím i celý tým dál.