Dalším soupeřem jsou Benátky. Uspěje AZ v souboji posledních?

30.11.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve středu 1. prosince, v rámci 25. kola CHANCE ligy, do Havířova dorazí tým HC Benátky nad Jizerou. Mužstvo ze středních Čech naposledy doma těsně podlehlo ústeckému Slovanu 1:2 a v tabulce mu patří 15. místo. To AZ v derby na ledě Polárky padl s Rysy 0:4 a stále okupuje šestnáctou pozici. Utkání začíná v GASCONTROL Aréně v 17:30.

HC Benátky nad Jizerou, 15. místo, 25z. (9 – 0 – 2 – 14), skóre 56:64, 29 bodů.

Benátkám se letos, podobně jako AZetu, nedaří. Farma extraligových Bílých tygrů je po odstoupení Kadaně na předposledním místě. To bylo hlavním důvodem, proč se do týmu po dvou letech vrátil útočník Radek Duda. Bývalý reprezentant by měl do mladého týmu přinést zkušenosti a to, co chybí nejvíce - góly. Ve své poslední sezóně v CHANCE Lize totiž, dnes 42letý forvard, nasbíral ve 46 zápasech 43 bodů. Díky jeho příchodu se zvedl i věkový průměr v kabině, před jeho návratem měly Benátky jen 4 hráče starší 24 let.

Svěřenci Valdemara Jiruše bodovali v sedmi posledních zápasech jen třikrát. Po prohře s Vrchlabím (2:3p), prohráli na ledě Litoměřic (2:5). Na domácím ledě porazili Slavii (3:1), pak ale schytali v Třebíči debakl (0:5) a doma pak v následujícím kole nestačili v prodloužení na Sokolov (3:4p). Na Hané padli s Jestřáby (1:3) a naposledy doma přivítali Slovan.

V zápase chudém na góly šli do vedení hokejisté Slovanu, už ve 4. minutě se z dorážky trefil Daniel Vrdlovec. Pak se několika šancemi připomněl navrátilec Radek Duda, ale opět platilo nedáš-dostaneš. Minutu před koncem prvního dějství se v předbrankovém prostoru prosadil Štěpán Bláha. Domácí hosty výrazně přestříleli, ale snížili až ve 40. minutě střela Daniela Špačka z dálky. Domácí se už ani při power-play neprosadili, Benátky tak na vlastním ledě prohrály se Slovanem 1:2.

Trenér Benátek Valdemar Jiruš se po zápase vyjádřil takto: „Poměr střel byl 47:16 pro nás, přesto jsme prohráli 1:2. Kde máme problém, snad nemusím zdůrazňovat. Soupeřovy dvě branky v první třetině rozhodly. Další dvě třetiny se k nám soupeř nedostal. Každý nám říká, jak hrajeme skvěle, to se sice hezky poslouchá, ale body nám to nepřinese.“

Sestava Benátek na Slovanu:

J. Pavelka – Žůrek, Aubrecht, Kunst, Patzelt, Bukač, Hampl, F. Kovář – Faško-Rudáš, Dušek, Daniel Špaček – Pabiška, Čederle, A. Dlouhý – R. Duda, Jansa, Wiencek – Křepelka, E. Čermák, Kalaj.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 22z. (5 – 3 – 3 – 13), skóre 58:70, 24 bodů.

Po odstoupení Kadaně z CHANCE ligy je AZ, i přesto že mu přibylo na šest bodů a deset vstřelených gólů, poslední. Výsledky nejsou dobré, a to se pomalu blíží polovina soutěže. Utkání s týmy, které mají blízko sestupovým vodám se Havířovu nepovedly. Se Slovanem a Frýdkem bral při skóre 2:7 jediný bod. Je to pořád ta samá písnička. Hráči ve vyrovnaném zápase vytvoří velké individuální hrubky, ze kterých pak soupeř skóruje. Navíc se AZ na každý gól vstřelený do sítí soupeřů pořádně nadře.

Ze sedmi posledních zápasů vybojoval Havířov tři body za výhru v Třebíči a domácí prohru s Ústím v prodloužení. Nestačil na Vrchlabí, Litoměřice, Slavii, Sokolov a Prostějov. Naposledy se svěřenci Aleše Flašara vydali do Polárky, kde vyzvali Rysy z F-M.

Vstup do derby měli nepovedený. Už ve 3. minutě lovil Dolejš puk ze své branky, když se prosadil střelou z vrcholu kruhu Alan Lyszczarczyk. AZ měl více střel, ale do šaten se šlo za stavu 1:0. Akcie AZetu držel v 1. dějství gólman Dolejš. Ten ale inkasoval opět v úvodu třetiny, ve 22.minutě tečoval puk nechytatelně Filip Komorski. AZ měl více střel i šancí, v té největší však Doktor jenom orazítkoval tyč. Třetí gól Rysů přidal v polovině zápasu přesilovkovou tečí Vít Christov. AZ měl ve třetím dějství výhodu přesilovky, ale v ní, po chybě na modré čáře, skóroval v úniku Filip Komorski. AZ nedal gól ani z trestného střílení, které bylo nařízeno po faulu na Handla. Havířov byl střelecky produktivnější (29:18) ale Frýdek-Místek doma zvítězil 4:0.

Asistent Petr Sikora takto zhodnotil derby: „Zápas nám krásně ukázal to, že stále hledáme někde chybu a výmluvy. Jenže tady už bylo jasně vidět, že ta chyba je pouze a jen v nás. Už to není ok, něco se musí stát, něco musíme s tím týmem udělat. Hlavně s našim herním projevem. Nějaké šance máme, ale nedáváme góly. Pak inkasujeme a už se vezeme.“

Sestava AZetu z posledního utkání:

Dolejš – Chroboček, Kadeřávek, T. Pastor, M. Hlaváč, Valenta, Korím, Lytvynov – L. Bednář, Pechanec, Maruna (C) – J. Doktor, Hudeček (A), Dostálek – Mrva, Handl, Paś – Severa, M. Hrubec, Damašek.

Marodka

Kapitán Jan Maruna je zraněný v horní části těla a do utkání s Benátkami by podle posledních zpráv neměl zasáhnout.

Vzájemné utkání

Naposledy se oba soupeři potkali v 8. kole v Benátkách. Pojizeřané v utkání udeřili jako první, pak se už ale trefovali jenom AZeťáci. Po vyrovnaní Antonína Pechance, trefil víko brány Lukáš Bednář a dvougólový náskok zajistil Havířovu Vlastimil Dostálek. Benátky doma padly s AZetem 1:3, pro Havířov to byly první tři získané body v CHANCE lize v aktuální sezóně.

Pokud nebudete přímo v ochozech GASCONTROL Arény, tak pro vás z utkání připravujeme textový přenos.