Derby je tady, v pondělí přijede Poruba

25.12.2021 | Eva Suchánková

H A V Í Ř O V – V pondělí 27. prosince dorazí do Havířova tým HC RT Torax Poruba. Soupeř z Poruby naposledy doma přetlačil Slovan 3:2 v prodloužení a v tabulce okupuje čtrnácté místo. To AZ na Vsetíně polehl Valachům 1:4 a stále je šestnáctý. Uspěje AZ v posledním zápase kalendářního roku? Úvodní buly bude, v GASCONTROL Aréně, vhozeno v 17:30.

Lístky na utkání zakoupíte zde:

HC RT TORAX Poruba 2011, 14. místo, 28 z. (9 - 3 - 5 - 11), skóre 80:83, 38 bodů.

Poruba je na tom o něco málo lépe než Havířov. Momentálně obsazuje v tabulce 14. příčku a bojuje tak o udržení v soutěži. Oproti minulému roku se příliš nedaří, loni se totiž porubští hokejisté probojovali až do semifinále, kde padli s kladenskými Rytíři.

Špetka statistiky

Ervins Mustukovs spadá se svou procentuální úspěšností (91.23 %) do TOP 10 brankářů CHANCE ligy, odehraných má 21 zápasů. Zbylých 7 zápasů odehrál s úspěšností 87.86 % Adam Brízgala. Nejlepším hráčem je s 19 body Pavel Jenyš (11 + 8). Čím se ostravští mohou pyšnit jsou oslabení, ubrání jichn 84.38 % (3. nejlepší číslo v soutěži). Čím se však rozhodně chlubit nemohou, jsou přesilovky, využijí pouze 12.79 %, to je opravdu tristní.

Svěřenci Jiřího Režnara v posledních pěti zápasech vybojovali pouhých 6 bodů. V Litoměřicích padli po nájezdech (3:4), poté porazili doma Slavii (5:4), venku nestačili na Třebíč (1:3) a Prostějov (1:2). Porubští naposledy v TR TORAX Aréně vyzvali ústecký Slovan.

Ač šlo Porubě o body, jelikož se jednalo o derby s tabulkovým sousedem, do utkání nevstoupili Ostraváci zrovna nejlépe. V první třetině se prosadil pouze ústecký Tomáš Čermák. V druhé třetině se porubským podařilo otočit skóre z 0:1 na 2:1, díky střelám Tomáše Greše a Tomáše Voráčka, avšak ještě v téže třetině ústečtí dorovnali střelou Martina Tůmy. Do třetí třetiny vstoupily oba celky velmi opatrně a gól již nepadl. Výsledek zápasu byl tedy rozhodnut až v prodloužení, kdy se prosadil Šimon Szathmáry. Poruba zvítězila 3:2 a do tabulky si zapsala dva body.

Trenér Jiří Režnar se po utkání vyjádřil takto: „Samozřejmě je to pro nás ztráta bodu. V posledních utkáních neproměňujeme stoprocentní gólovky. Už v Prostějově jsme hráli dobře a měli plno šancí, teď jsme taky mohli ve druhé části klidně odskočit soupeři na 4:1, ale bohužel jsme to neproměnili. Naštěstí v prodloužení jsme brali alespoň druhý bod za to, jak se kluci rvali. Doufejme, že v dalších zápasech budeme střílet minimálně tři, čtyři branky za zápas.

Sestava Poruby v utkání s Ústí nad Labem

Muštukovs – Voráček, Žovinec, Szathmáry, Husa, Urbanec, Houdek – Stloukal, Toman, Hrníčko – Jenyš, Korkiakoski, Gřeš – Carter (od 30. Brodek), Bitten, Hajný

Známe tváře

Trenér Jiří Režnar v Havířově působil na pozici hlavního trenéra do 4. listopadu, angažmá v AZetu trvalo čtyři roky a během něj dosáhl v sezóně 2019/20 na nejlepší výsledek v novodobé historii klubu a sice na 5. místo v CHANCE lize. Dalšími, u nás, dobře známými jmény jsou útočníci Petr Kanko (5 sezón v AZetu), Tomáš Gřeš, (4 čtyři sezóny v AZetu) Radim Toman

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 30 z. (6 - 3 - 3 - 18), skóre 71:93, 27 bodů.

Havířov se snaží probojovat na vyšší příčky, zatím se však stále drží na posledním, a to 16. místě. V posledních zápasech, kdy přebral pozici hlavního trenéra Tomáš Potěšil, můžeme pozorovat změny. AZ je produktivnější, dává, i při konfrontaci se silnějšími soupeři, více gólů.

V Přerově Havířov zvítězil, v nepříliš pohledném utkání, 2:0. Poté se havířovští utkali v GASCONTROL Aréně s Duklou Jihlava, v zápase padlo 11 gólů, AZ dvakrát vedl o dva góly, ale nakonec padli poměrem 5:6. Naposledy havířovští hráči vyjeli na legendární Lapač.

Valaši se ujali vedení po střele Romana Pšurného z mezikruží, 1:0. AZ reagoval ještě před první sirénou, ve 20. minutě Jakub Doktor nadvakrát překonal Sachra, bylo vyrovnáno 1:1. Jenže to bylo ze strany Havířova poslední střelecké slovo. Ve druhé třetině se prosadil vsetínský Jan Berger a v závěrečné dvacetiminutovce výhru Vsetína potvrdili Lubomír Štach a David Březina. VHK ROBE Vsetín zítězil do ma na AZetem 4:1.

Asistent trenéra Filip Konštacký se po utkání vyjádřil takto: „Myslím si, že dnes to byl v prvních dvou třetinách vyrovnaných zápas. Prvních deset minut měl více ze hry Vsetín, který dal, zaslouženě, i první gól. Od desáté minuty jsme se hodně zlepšili, vyrovnali jsme hru a podařilo se nám dát gól. Druhá třetina, i když jsme ji prohráli, byla z naší strany velmi povedená. Měli jsme více ze hry, bohužel gól dal soupeře a rozhodla minuta a půl, kdy padly dva slepené góly, jeden opět v přesilovce, druhý hned po buly a myslím si, že po tom už bylo utkání rozhodnuto.

Sestava Havířova v utkání se Vsetínem

Huf – Kadeřávek, Chroboček, Korím, M. Hlaváč, Marcel Kunc, Lytvynov, F. Kočí – J. Doktor, Hudeček (A), Dostálek – Maruna (C), Pechanec, L. Bednář – Š. Kratochvil, Handl, Severa – Křemen, Damašek, M. Hrubec

Marodka

Mimo hru je útočník Jakub Mrva, který je zraněn v dolní části těla.

Pokud nebudete přímo v ochozech GASCONTROL Arény, tak pro vás z utkání připravujeme onlajn přenos