Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Dorost se drží ve vyrovnané tabulce v horních patrech soutěže

15.11.2022 | Josef Nudera

Dorost AZetu si vede v letošním soutěžním ročníku poměrně dobře. V tabulce se pohybuje spíše v horních patrech, aktuálně se nachází na třetím místě ligového pořadí, za Technikou Brno a Vsetínem. Tabulka je ale hodně vyrovnaná a soutěž náročná. Svůj pohled a hodnocení přidává i hlavní trenér dorostenců Marek Pavlačka.

Havířov odehrál utkání, ve kterých dokázal vyhrát pětkrát za tři body, třikrát vyhrál po prodloužení nebo nájezdech, jednou po nastavení padl a v pěti případech si z utkání neodnesl žádný bod. V tabulce je na třetím místě se ztrátou čtyři body na druhou Techniku Brno. Na druhou stranu má Havířov náskok tři body na šestou příčku, kde je aktuálně Polsko U16.

„Odehrané zápasy hodnotím zatím pozitivně, protože všechny měly určitou kvalitu a byly hodně vyrovnané, což poukazuje i tabulka naší skupiny východ, kde mezi druhým a posledním místem je rozdíl pouhých 7 bodů,“ ukazuje na vyrovnanost východní skupiny Ligy dorostu hlavní trenér Marek Pavlačka.

Liga dorostu se letos hraje poměrně zajímavým systémem, kdy dochází ke konfrontaci týmů z východní a západní skupiny. To sebou ale nese i určitá úskalí, ke kterým se vyjádřil i hlavní lodivod dorostu Marek Pavlačka.

„Pokud dobře počítám, je fajn, že máte 15 různých soupeřů, což je pestré, ale na druhou stranu v dnešní době, kdy pro všechny kluby je každá ušetřená koruna dobrá a v lize dorostu jezdit napříč celou republikou, je za mě k zamyšlení. Navíc, když k tomu připočtu začátky zápasů v 19 někdy i ve 20 hodin, vracet se po třetí hodině ranní mi obraz hodnocení trochu snižuje. Nechci tvrdit, že vymysleli špatný systém, protože chápu, že to není jednoduché. Vyhovět všem nejde, ale je to pouze poznatek z debat s několika trenéry a porovnání s loňskou sezonou, kdy jsem větší část působil u extraligového dorostu Poruby,“ ukazuje na úskalí aktuálního systému soutěže havířovský trenér.

Důležité je zmínit, že výkony sice nejsou na jednu stranu neustále ideální, ale i tak dokáže Havířov hrát s každým týmem soutěže vyrovnané zápasy a vyhrávat. V hodnocení aktuálního průběhu ligy pokračuje Marek Pavlačka.

„Jak už jsem zmínil, zápasy i tabulka, mimo Vsetína, který si vytvořil 11 bodový náskok, je hodně vyrovnaná. Jeden zápas vyhrajete a můžete být druhý, ale když prohrajete tak i třeba předposlední. Odehráli jsme zápasy, kde jsme nebyli horším týmem, ale přesto prohráli, takže to určitě zamrzí, protože ty body chybí. Na jednu stranu je to k zamyšlení, ale z té pozitivní stránky zase dobré vědět, že hrát a bojovat o body můžeme s každým. Na úplnou spokojenost to určitě není, ale věřím, že bodově i tabulkově se do dalšího hodnocení posuneme výše,“ zhodnotil ve zkratce výkony havířovského dorostu trenér Marek Pavlačka.

Práce s mládeží si vyžaduje určitá specifika. I proto v hodnocení toho, s čím je Marek Pavlačka spokojený, vypíchl několik zápasů.

„Vím, že každý zápas by se měl odmakat a odedřít, ale pořád jsou to hráči v pubertálním věku, takže nastavit všechny, co jdou do zápasu, je někdy obtížné, což je u většiny kategorií a všeobecně u sportu. Proto bych chtěl ocenit a vyzdvihnout zápasy (Vsetín, Břeclav, Kobra Praha…), kdy bylo opravdu cítit i vidět, že kluci šlapou opravdu na 100 % jak po taktické, tak i morální stránce, a to pak tu radost a pocit určitě minimálně zdvojnásobí,“ hodnotí Marek Pavlačka aktuální vývoj kádru a jeho výkony.

A co si přeje hlavní trenér dorostu do zbytku soutěže?

„Aby se kluci zlepšovali jak v individuálních činnostech, tak i po taktické stránce, aby je to bavilo a měli radost ze hry, což je samozřejmě podmíněno větším počtem vyhraných zápasů a tím i posunem v tabulce o pár pater výše,“ uzavírá svým výhledem hodnocení dorostu AZetu Marek Pavlačka.