AZ Havířov

- FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin a v době zápasů A-týmu.
- V případě jakýcholiv omezení, spojených se vstupem na stadion, budou mít přednostní vstup na domácí utkání fanoušci se zakoupenou platnou permanentkou.

Dorostenci odehráli skvělou sezonu, jen krok jim chyběl k bojům o medaile

14.04.2019 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Tým havířovských dorostenců předváděl v sezoně 2018/19 výborné výkony. Vyhrál základní skupinu, sváděl vyrovnané souboje se špičkou soutěže a v play-off mu jen kousek chyběl k postupu na závěrečný turnaj o mistra ČR. Právem mu tak patří za sezonu pochvala a poděkování.

Skvělý vstup do sezony

Po reorganizaci soutěží ze strany hokejového svazu se dřívější kategorie mladší dorost přejmenovala na dorost, ale stále platilo, že ji hrají hokejisté dvou ročníků ve věku 13-15 let, tedy kategorie U16. Novinkou v herním systému soutěže byla i v této kategorii tzv. nadstavba, kdy se i po vyhraném utkání hrálo prodloužení, případně jezdily samostatné nájezdy o prémiový bod.

Po loňské úspěšné sezoně si pro tu letošní stanovil tým kolem nového hlavního trenéra Tomáše Urbánka cíl opět se probojovat do play-off. Nakročil do ní naprosto famózně, když v základní skupině východ během 18 kol jen jednou prohráli v základní hrací době. Vše začalo v 1. kole desetibrankovou kanonádou proti Technice Brno a dalšími třemi výhrami včetně vítězství na ledě Vítkovic.

V 5. kole sice přišla porážka se Zlínem po nájezdech, ale v následujících 11 kolech ztratili AZeťáci jen jeden bodík po další výhře, tentokrát na nájezdy, nad Vítkovicemi. Jako první a zároveň jediný, kdo jim dokázal vzít tři body v základní skupině Východ, byl až v 17. kole Třinec. Díky této suverenitě se AZ po 18 kolech stal vítězem své skupiny, a to se ziskem 60 bodů, což bylo nejvíce ze všech týmů dorostenecké extraligy!

"Ta první část sezony, tedy základní skupina Východ, to byla obrovská euforie. Vezli jsme se na obrovské vlně, kdy nám to lepilo, měli jsme štěstí, ale my jsme tomu štěstí šli naproti. Byli jsme na sezonu výborně připraveni a ty výsledky byly zasloužené, nebyla to nějaká náhoda. Vyhráli jsme základní část jen se dvěma porážkami a s největším ziskem bodů napříč celou republikou! Samozřejmě jsme za to rádi, je to obrovský úspěch pro kluky," říká trenér Tomáš Urbánek.

V nadstavbě vyrovnané souboje s elitou

Do nadstavbové skupiny B postoupily první čtyři týmy z východu a Kometa s Pardubicemi ze skupiny střed. Během 20 kol se střetly týmy vzájemné čtyřikrát. AZeťáci si i zde, v souboji se špičkou soutěže, udrželi dobrou výkonnost. Kromě toho, že 4x porazili Třinec i opakovaně připsali i skalpy Zlína, Komety a Pardubic. Jen se suverénními Vítkovicemi už se jim bodovat nepodařilo.

"Věděli jsem, že budeme hrát proti nejlepším týmům v republice. Chtěli jsme se s nimi popasovat a myslím, že jsme i tam předváděli dobrý hokej. Pokud jsme prohráli, tak to bývalo o jeden gól. Na druhou stranu jsme měli i řadu velmi dobrých zápasů," ohlíží se trenér Urbánek.

Play-off nejprve jasný postup přes Třinec, pak tři bitvy s Kometou

Třetí příčka v tabulce nadstavbové skupiny přisoudila AZetu do čtvrtfinále play-off třinecké Oceláře. Vzhledem k postavení v tabulce a vzájemným zápasům (5:1 pro AZ) byli havířovští favoritem. Oceláři jim ale v prvním domácím zápase byli velmi odhodlaným protivníkem a AZ vyhrál v Třinci až po boji 5:3. Druhé čtvrtfinále na havířovském ledě už bylo naopak jasnou záležitostí, a havířovští jej ovládli v poměru 7:1.

"I přes dvě výhry to byla těžká série. Třinec je soupeř, který, ač to možná tak nevypadá, vám vezme spoustu sil. Postup byl pro nás obrovský úspěch a taková třešnička té sezony. Kluci k tomu výborně přistoupili a tak jsme i my trenéři, byli maximálně spokojeni. Navíc si to určitě, zejména doma před skvělou kulisou, i užili," hodnotí čtvrtfinálovou sérii trenér Urbánek.

Druhé kolo vyřazovacích bojů postavilo AZetu do cesty druhý tým tabulky Kometu Brno. V nadstavbové skupině se oba soupeři střetli celkem čtyřikrát a vzájemná bilance byla vyrovnaná 2:2. První utkání se hrálo v Havířově a takticky vedenou bitvu ztratil AZ až v prodloužení. Naopak na brněnském ledě se o dva dny později mohl radovat z vítězství 6:3. Rozhodnout tak musel až třetí zápas. Ten ovlivnila zdravotní pohroma v řadách AZeťáků (střevní potíže sedmi hráčů), kteří ve velmi oslabeném stavu nakonec prohráli 2:5. Se soutěží se ale rozloučili hrdě a se vztyčenou hlavou.

"V domácím zápase jsme zaplatili daň za nezkušenost. Nastoupili jsme ustrašení a nervózní, ale přesto jsme obrovskou bojovností a nasazením ve třetí třetině vyrovnali. Šlo se do prodloužení a podle mě po velice diskutabilním vyloučení, díky němuž dostal soupeř přesilovku, kterou využil, jsme ztratili zápas. A nejen zápas, ale z důvodu zranění i dva hráče z prvních dvou pětek. Na Kometu jsme už tak jeli v oslabené sestavě. I přesto jsme tam v prvním utkání předvedli parádní vstup, vedli jsme 3:1, a nakonec jsme i zaslouženě vyhráli. No a třetí zápas? Jsem neskutečně hrdý na to, co v něm kluci odevzdali. Ukázali obrovský charakter a srdce. I v takovém stavu, kdy jsme vůbec nevěděli, jestli ten zápas vůbec bude, jsme to nevzdali. Ta část hráčů, která se jakž takž dala dohromady a do zápasu nastoupila, byla soupeři dlouho vyrovnaným soupeřem. Vážím si toho, že kluci to ani ve třetí třetině nezabalili a do posledních vteřin se snažili se zápasem něco udělat. Moc si vážím charakteru a obrovského srdce, co pro AZeťácký dres předvedli," uzavírá trenér Urbánek.

Tým AZetu v sezoně 2018/19 tvořili:

Brankáři: Antonín Nowak a Štěpán Zlatnický

Obránci: Matěj Bílek, Zdeněk Dobeš, Adam Kremnický, Petr Kubíček, Milan Křivohlávek, Šimon Puzoň, Adam Spurný, Olaf Wlodara, Antonín Zmarzlák

Útočníci: Denis Bárta, Ondřej Becher, David Fluksa, Kevin Horváth, Dominik Kolat, Michal Kusak, Patryk Kusak, Pavel Makovec, Patrik Mikula, Jan Moškoř, Martin Pavlačka, Gabriel Szturc, Jakub Urbančík, Marek Vojkůvka, Lukáš Žák

Trenéři: Tomáš Urbánek a Jan Daneček

Vedoucí týmu: Pavel Zlatnický

Za tým dorostu v sezoně nastoupili i hráči 8. třídy - obránce René Kubíček a útočníci Jakub Belan a Daniel Svozil.

Tým pohledem statistik

TOP 5 hráčů v kanadském bodování týmu:

Martin Pavlačka 71b (40g+31a)
Jan Moškoř 65 (20+45)
Gabriel Sztuc 56 (22+34)
Kevin Horváth 52 22+30)
Ondřej Becher 45 (27+18)

Nejproduktivnějším obráncem byl Petr Kubíček s 29 body (7+22) před Antonínem Zmarzlákem (1+14), Zdeňkem Dobešem (5+7) a Adamem Kremnickým (1+10).

Velmi dobré výkony předváděli po celou sezonu oba brankáři, což potvrzuji i jejich statistiky v základní a nadstavbové části.

Štěpán Zlatnický 20z; průměr 2,20 br/z; 92,04%
Antonín Nowak 19z; průměr 2,03 br/z; 91,58%

Kompletní statistiky týmu v základní a nadstavbové části

Kompletní statistiky týmu v play-off

AZeťáci v reprezentačních výběrech

Výborné výkony havířovských hokejistů neušly pozornosti ani reprezentačním trenérům. Po celou sezonu byl součástí týmu ČR U16 kapitán AZetu Gabriel Szturc. Pozvánky se ale dočkali i brankář Štěpán Zlatnický, obránce Petr Kubíček a útočník Martin Pavlačka. Za slovenskou šestnáctku si zahrál útočník Kevin Horváth.

No a nám na závěr nezbývá, než hráčům i trenérům za úspěšnou sezonu pogratulovat!

Instagram Youtube