Dorostenci smetli ve druhém čtvrtfinále Třinec a v neděli je čeká Kometa

Tomáš Vlček | 19.03.2019

Po nedělní výhře v Třinci měli pořed sebou havířovští dorostenci dvě možnosti na domácím ledě ukončit čtvrtfinálovou sérii a postoupit dál. Využili už dnešní první, když od počátku jasně směřovali za vítězstvím. Rychlý první gól, čtyři využité přesilovky a celkově výborný kompaktní výkon rozhodly o jasné výhře 7:1 a postupu do dalšího kola play-off. V tom AZ čeká Kometa Brno. První zápas se hraje v neděli ve 12:15 v Havířově, pokračovaní bude k vidění v úterý v Brně.

ELIOD Extraliga dorostu - 0.kolo út 19.3.17:30
AZ Residomo Havířov - HC Oceláři Třinec
7:1
(2:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 4. Urbančík (Vojkůvka), 9. Kremnický (Horváth, Szturc), 30. Horváth (Szturc, Bárta), 34. Becher (Moškoř), 42. Pavlačka (Moškoř, Zmarzlák), 51. Vojkuvka (Bílek, Makovec), 56. Becher (Moškoř, Kubíček) – 53. Kyselý (Ramik, Andrle). Rozhodčí: Kašík – Zedník, Bubela. Vyloučení: 6:10. Využití: 4:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 230. Střely na branku: 51:18 (17:5, 15:9, 19:4). Průběh utkání: 6:0, 6:1, 7:1.

AZ Residomo Havířov: Zlatnický – Wlodara, Bílek, Dobeš, Kremnický, Kubíček P., Zmarzlák, Puzoň – Pavlačka, Moškoř, Makovec, Kolat, Becher, Urbančík, Vojkůvka, Kusak M., Szturc, Bárta, Horváth
HC Oceláři Třinec: Halouzak – Cienciala, Mošnička, Andrle, Buják D., Kyselý, Hrůzek – Pánek, Przybyla, Šotkovský, Kašpárek, Petrovský, Wawrzkiewicz, Gazur, Tomiczek, Ramik, Procházka, Hykl

AZ začal zápas náporem a už v polovině 4. minuty šel do vedení, když Jakub Urbančík z pravé strany propálil Halouzku – 1:0. Hosté mohli srovnat v minutě 7., když Hyklovu střelu z pravého kruhu Zlatnický jen vyrazil před sebe, ale pak skvěle pokryl dorážku Kašpárka. V 9. minutě dostal AZ k dispozici přesilovku, a tu už za 15 vteřin využil. Na konci kombinace byl Adam Kremnický, který lehkou střelou z mezikruží trefil přesně levou šibenici – 2:0. V 11. minutě byl blízko třetímu gólu AZetu Horváth, ale puk za brankovou čáru zblízka neprocpal. I tak šli do kabin spokojenější domácí, a to s dvoubrankovým vedením.

Na začátku druhé části zápasu podržel Halouzka svůj tým při velké šanci Moškoře. Ale těsně před polovinou utkání ani on nic nezmohl proti souhře dvojice Szturc-Horváth v přesilovce, jejímž výsledkem byla zakončení Kevina Horvátha do prázdné branky – 3:0. Pak dostali k dispozici přesilovku zase pro změnu hosté, ale branku v ní dal AZ. Jan Becher převzal puk od Moškoře na pravém kruhu, najel si kolem obránce na střed a prudkou ranou překonal Halouzku – 4:0. Hosté mohli odpovědět v přesilovkách Hyklem a Kyselým, ale Zlatnický v brance AZetu odolal.

Jestli chtěli hosté ještě se zápasem po druhé přestávce něco dělat, udělal jim už ve 42. minutě čáru přes rozpočet, další přesilovkovou brankou po krásném ťukesu, Martin Pavlačka – 5:2. V dalších minutách se hodně vylučovalo, a branky byly k vidění až v závěrečné desetiminutovce. V 51. minutě využili AZ počtvrté přesilovku. Marek Vojkuvka jen tak lehce dloubl do volného puku v brankovišti a pošesté překonal Halouzku.

Za dvě minuty dali hosté svůj první, a jak se nakonec ukázalo i jediný gól. Denis Kyselý plácl do kotouče kousek za modrou čárou a trefil přesně šibenici havířovské branky. Skóre zápasu se pak uzavřelo v 56. minutě. Krásná rychlá kombinace AZetu totiž vedla k jeho sedmé brance, když Ondřej Becher jen zlehka doklepával zblízka puk do poloodkryté branky – 7:1. Jednoznačná výhra AZetu 7:1 jej posílá do dalšího kola play-off dorostenecké extraligy. Pro Třinec sezona končí, AZ čeká v dalším kole Kometa Brno.

Tomáš Urbánek (Havířov): Já chci dneska za prvé pochválit hráče za předvedený výkon. Myslím si, že od začátku jsme měli více ze hry, využili jsme i nějaké přesilovky, což nám pomohlo brankově odskočit. Samozřejmě, když vedete o 3-4 branky, tak před takovou návštěvou a kulisou, před jakou kluci hráli poprvé v životě, tak vám rostou křídla a hraje se vám daleko líp. Takže hráčům velká pochvala a věřím, že si to maximálně užili i po té stránce atmosféry a fanoušků. Poděkování patří taky všem, kteří se na nás, jako dorostence, přišli v hojeném podívat a vytvořili nám výbornou atmosféru.

Nicméně musím říct, že máme za sebou těžkou sérii. Třinec je soupeř, který, ač to možná tak nevypadá, vám vezme spoustu sil. My jsme v první řadě moc rádi, že jsme postoupili, pro nás je to obrovský úspěch a taková třešnička té sezony. Hraje nám to už od začátku parádně, kluci k tomu výborně přistupují a my jsme s tím maximálně spokojeni.

René Mucha (Třinec): My jsme dneska do zápasu nastoupili s přílišným respektem. I když jsme kluky nabádali, aby to neměli v hlavě, že tady třikrát nastoupili a třikrát prohráli, přičemž naposledy to bylo s vysokým výsledkem, talk to v nich zanechalo nějaké stopy. I po prvním doma prohraném utkání jsme věřili, že tady to může být vyrovnaný zápas. Bohužel jsme brzy inkasovali první gól a rychle potom druhý z přesilovky a na klukách bylo vidět, že si nevěří. Do druhé třetiny jsme se to snažili změnit, ale zase jsme dostali slepené góly a utkání už pak bylo takové rozkouskované. Rozhodčí se snažili to držet v mantinelech a vylučoval i za věci, za které by v první třetině nevylučoval. Ani se mu nedivím, ti kluci jsou vzhledem k věku takové horké hlavy, a bylo by škoda, kdyby došlo ke zranění. Ve třetí třetině se utkání už spíše dohrávalo a domácí vyhráli určitě zaslouženě.

Sérii jsme si hodně ovlivnili zápasem doma. Dvakrát jsme hráli ve třech, a i když jsme to ubránili, tak jsme dělali velké chyby při hře 5 na 5. To nás stálo to první utkání a možná i to, jak kluci vstoupili do zápasu dneska. Bylo vidět, že ne všichni věří tomu, že tady dnes můžou vyhrát.

Jinak jsme klukům za celou sezonu poděkovali. V té druhé části jsme sice více prohrávali, než vyhrávali, ale i to je pro dobro kluků. Naučit se prohrávat je mnohem těžší než vyhrávat 8:1 a plácat se po ramenou, jak jsme dobří. Spoustu zápasů jsme prohrávali o gól, takže i tohoto pohledu to pro kluky nebyla snadná sezona.