VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Extraliga dorostu letos v novém hávu

25.07.2019 | Tomáš Vlček

Stejně jako jiné hokejové soutěže, doznala i ta nejvyšší dorostenecká pro novou sezonu 2019/20 řady změn. Mírně se obměnilo rozdělení týmů do tří základních skupin, jiný je i klíč postupu do skupiny o play-off, ale především se bude tvrdě bojovat o udržení. Důvodem je, že se výrazně sníží počet účastníků a to ze 30 na 24!

AZetu se týká hned první změna. Zůstal sice (spolu se Vítkovicemi, Třincem, Zlínem, Olomoucí, Vsetínem, Přerovem a Šumperkem) ve své skupině „Východ“, ale nové rozdělení týmů jim do party (místo Techniky a Warrioru Brno) přiřadilo nesmírně silnou brněnskou Kometu, a také nováčka soutěže Porubu. "Kometa je finalista loňské sezóny, takže to znamená jednoznačně posílení skupiny východ," říká o této změně trenér havířovských dorostenců Tomáš Urbánek.

Rozdělení 30 týmů ELIOD extraligy do základních skupin:

Skupina „Východ“: Havířov, Vítkovice, Třinec, Zlín, Olomouc, Vsetín, Přerov, Šumperk, Kometa, Poruba

Skupina „Střed“: Liberec, Ml. Boleslav, Pardubice, H. Králové, Slavia Praha, Č. Budějovice, Jihlava, H. Brod, Tábor, Technika Brno

Skupina „Západ“: K. Vary, Litvínov, Chomutov, Plzeň, Třemošná, Sparta Praha, Kobra Praha, Hvězda Praha, Rytíři Kladno, PZ Kladno

Těchto deset týmů v základních skupinách spolu sehraje v období od 12. září do 23. listopadu systémem doma-venku 18 zápasů. Pak se tabulkově první šestice přesune do skupiny „o pořadí v play-off“, zatímco zbývající týmy, spolu se stejně umístěnými ze skupin střed a západ, budou bojovat o udržení.

ODKAZ: Rozpis utkání AZ Havířov v základní skupině

Skupina o pořadí v play-off

Postupující první šestice spolu vytvoří osmnáctičlennou skupinu „o pořadí v play-off“. Do této druhé fáze si týmy přenesou body získané pouze proti postupujícím soupeřům a dvoukolově vyzvou mužstva ze zbývajících dvou skupin (24 zápasů). Poté budou mít dva nejslabší týmy skupiny po sezoně, zbylých šestnáct postoupí do play off. Z osmifinále (1–16, 2–15 atd.) a čtvrtfinále vykrystalizují čtyři mužstva, která pojedou na závěrečný turnaj o mistra ČR.

Play-off

Série se hrají na dvě vítězná utkání, ovšem na rozdíl od loňské sezony se první a případný třetí zápas odehrají na ledě lépe umístěného týmu, druhý na ledě hůře umístěného. Na závěrečném turnaji už přijdou na řadu jednozápasová semifinále, finále a duel o třetí místo.

Skupina „o udržení“

Do této skupiny budou zařazeny týmy, které ve svých základních skupinách skončily na 7. – 10. místě. Dosavadní výsledky si do ní nepřenesou, utkají se dvoukolově každý s každým (22 zápasů), tedy i s týmy, které potkaly už v základní fázi. Zde se strhne boj o první čtyři místa, která automaticky zaručí záchranu.

Horší osmička si ve třetí části zahraje „play down“, tedy vyřazovací obdobu play-off na dvě kola, z nichž každé bude na dvě vítězná utkání. Družstva poražená ve kterémkoli kole sestoupí do Ligy dorostu, to znamená šest přímo sestupujících a jen dva vítěze této části. Ani ti však ještě nebudou mít skutečně vyhráno. Svou extraligovou příslušnost totiž budou hájit v baráži proti dvěma nejlepším celkům Ligy dorostu.

„Samozřejmě největší zásah do soutěže je změna v počtu sestupujících týmů. Těch šest sestupujících je obrovské číslo. Takže každý tým se bude chtít co nejlépe připravit na začátek sezóny a v první části soutěže se dostat z desetičlenné skupiny do postupové šestky. I my půjdeme s tímto cílem do soutěže, vyhnout se skupině o udržení,“ hlásí trenér AZetu Urbánek.

Hlavní změny v herním systému a pravidlech:

• Končí experiment s hrou o čtvrtý bod v případě rozhodnutých zápasů (tzv. nadstavba).
  • Prodloužení se hraje 5 minut 3 na 3, případné nájezdy s pěti exekutory na každé straně.
  • Ve všech vyřazovacích zápasech bude prodloužení 10 minut 4 na 4.
  • Soutěž je určena pro ročníky 2003 a 2004, z ročníků 2005 a 2006 smí do utkání nastoupit maximálně čtyři hráči.
  • Tým může nasadit nanejvýš jednoho cizince, přičemž nesmí jít o brankáře.
  • Ve skupině „o udržení“ a v play-down může nastoupit jen hráč, který za daný klub odehrál nejméně devět zápasů první části (neplatí pro hráče, jenž získal oprávnění hrát za klub do 30. září a poté už nenastoupil za jiný klub, což se využije zejména v případě zraněných, u brankářů se pak počítají všechny účasti v zápisech o utkání – nezáleží, zda do zápasu zasáhl, nebo zůstal pouze na střídačce).

Takto byla soutěž rozlosována a pravidla stanovena začátkem července. Nyní mají týmy prostor vyjádřit se k podobě soutěže, která tak ještě může doznat některých změn.

Zdroj informací: www.hokej.cz