AZ Havířov

Registrační formulář na akci Hokej na dvorcích naleznete ZDE.

Havířov smutní, zemřel František Slezák

04.09.2012 | David Motloch

Hlasatel, zapisovatel, funkcionář, vedoucí Havířovské Hokejové Ligy a provozovatel desítek dalších funkcí - František Slezák už není mezi námi. Tato zpráva včera obletěla Havířov a šokovala snad všechny fanoušky Azetu včetně jeho rodiny, příbuzných a přátel. Ve věku 71 let zemřela havířovská persona, nešťastná událost se seběhla při cestě ze zimního stadionu v době, kdy skončil česko-polský turnaj mladšího dorostu pod hlavičkou EU.

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o havířovský hokej, se musel s touto osobou setkat. František Slezák strávil na zimním stadionu podstatnou část svého života. Dříve se prezentoval jako rozhodčí, později, jak už léta a vrásky na čele přibývaly, se stal nedílnou součástí boxu u časoměřičů. Hlásil a zapisoval zápasy snad všech věkových kategorií. Byl i vedoucím mužstva u mužů, vychovával mladé rozhodčí, byl v komisi rouhodčích a jednu dobu i předsedou okresního svazu ČSTV - svazu ledního hokeje. Kdo alespoň chvíli trávil čas na zimním stadionu, musel ho potkat. Dobře ho znali i soupeři, rozhodčí, trenéři, zkrátka všichni. Není tak divu, že si za svůj život získal spoustu přátel, převážně z hokejových končin.

František Slezák se narodil 5.12.1940, na havířovském kluzišti pracuje přibližně od roku 1970, tedy přes 40 let. Mnozí si myslí, že na zimním stadionu trávil tolik času, protože neměl nic jiného na práci. „Franta“ měl ovšem manželku a ze společného manželství později vzešel syn Petr. Nakonec se oba rozvedli. Kromě svého syna měl také dva bratry a jednu sestru. Nešťastná událost šokovala i Martina Potočného. „Co k tomu říct, Frantu znám osobně od svých 7 let, tehdy ještě pískal naše zápasy a je to pro mě jedna z největších legend, která kdy tady byla! S ním odchází i jedna obrovská kapitola hokeje v Havířově. Každý den jste ho mohli potkat u ledu, v kabinách. Byla to obrovská persona i pro rozhodčí.“

František Slezák zažil s Havířovem všechny úspěchy a pády. Přestože to s ním někdy nebylo příliš jednoduché, fakt, že ve své funkci setrval až do konce, jen potvrzuje, že svou práci dělal dobře. Jeho nečekaný odchod rozesmutnil i fanoušky. „Neodmyslitelná součást, teprve teď si člověk uvědomuje, jak bude chybět“, „ Specifický hlas havířovského zimáku, odešla legenda“, „Super člověk, hlasatelský box už nebude boxem“, „ Franto, budeš tady chybět“, to je jen malý výtah vzkazů od fanoušků na Facebooku.

Redakce a vedení AZ Havířov vyjadřuje upřímnou soustrast jeho rodině, blízkým a přátelům. Klub se hodlá s Frantou Slezákem rozloučit se ctí. V úterním zápase se Šumperkem proběhne minuta ticha a příští týden v utkání s Orlovou se chystá rozloučení větších rozměrů. Informace přineseme na našich stránkách.

Na závěr snad jen dodejme, že František Slezák dokázal v lidech po letech práce v Havířově vyvolat fantastickou vizi. Kdykoliv se totiž vysloví jeho jméno, okamžitě se vám před očima vybaví havířovský zimák. Jenže ten teď po jeho odchodu zeje prázdnotou …

Instagram Youtube