Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Jacob Pivonka se v Havířově představí v dresu USA

18.12.2019 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V přátelském zápase mezi juniory Spojených států amerických a Německa, za zámořský tým nastoupí Jacob Pivonka, který byl letos draftován týmem New York Islanders. Pokud je Vám toto jméno povědomé, tušíte správně, že jde o syna českého mistra světa z toku 1985 Michala Pivoňky, ten jako jeden z prvních hráčů zpoza železné opony na vlastní kůži zažil slavnou NHL.

Ti dříve narození si jeho otce vybaví v národním týmu, hrával také v Dukle Jihlava. Z tehdejšího Československa se Michal Pivoňka musel dostat s přítelkyní tajně. Odjel na dovolenou do Jugoslávie, ze které se už nevrátil. Přes Itálii se dostal do Spojených států, kde hrál v letech 1986–2000 za Washington Capitals, v 829 zápasech zde nasbíral 599 bodů. Dodnes patří mezi největší ikony klubu. Jeho klubový rekord v asistencích překonal až v sezóně 2014/15 Švéd Nicklas Bäckström. V národním týmu Československa nastoupil naposledy v Kanadském poháru v sezóně 1991/92.

Jacob Pivonka ročník 2000 je 180 cm vysoký centr, narodil se v době, kdy již jeho rodiče měli americká občanství. O tom, že by někdy nastoupil za Českou republiku nepřemýšlel, ale bere ji jako svou druhou vlast. Když na něj promluvíte česky tak vám podle vlastních slov rozumí a je schopen i chvíli odpovídat, jistý se ale cítí už jenom v angličtině.

V rozhovoru (pro usahockeyntdp.com) o svém otci řekl že: „On byl vždy mým rádcem, já jsem chtěl být vždycky jak on. Naučil mě, jak hrát na pozici centra a ukázal mi, jak si mám stále udržet výkonnost. Řekl mi, abych se nebál hrát svou hru.“ K hokeji ho, ale přivedla jeho matka Renáta: „Hokej jsem začal hrát, když mi bylo šest let, mamka mi vlastně ukázala hokej. Zamiloval jsem si tu hru i atmosféru zápasů. Nejradši jsem byl s přáteli celý den na hokejovém hřišti.“

Do svých jedenácti let bydlel s rodiči na Floridě, pak se přestěhoval do Illinois, kde pobýval u „hokejové rodiny“ (rodiny, u kterých žijí mladí hráči). Jeho rodiče se za ním do Chicaga přestěhovali až jeho bratr dokončil střední školu. Rodina se za ním přestěhovala přes čtyři státy proto, že zde sídlí hokejová akademie USA.

Jacob patřil vždy mezi nejlepší hráče svého ročníku, prošel si i všemi mládežnickými týmy. V Americe byl součástí USNDTP (národní tréninkový program pro rozvoje mladých hokejistů). V loňské sezóně se zapojil do sportovního programu programu univerzity Notre Dame. Univerzitní hokej se těší v USA velké popularitě. Je to jakýsi přechod mezi juniorským a dospělým hokejem. Hráči tam, krom případných stipendií, nepobírají žádný plat. Za Notre DAME, kde patří k nejmladším hráčům (střetávají se zde hráči ročníku 1997-2000), vyprodukoval v loňské sezóně ve 40 zápasech 10 kanadských bodů. Letos má prozatím v 18 zápasech 8 bodů v tabulce +/- minus má +7 bodů. Univerzitní hokej Jacob bere jako pojistku: „protože v případě zranění bych se nemohl věnovat profesionálnímu hokeji.“

Jeho snem je zahrát si v NHL, ale pokud možno v jiném týmu, než se prosadil jeho otec. Chce za sebou nechat vlastní stopu. „Raději bych šel vlastní cestou, pokud bych si mohl vybrat. Ale samozřejmě by bylo skvělé dotáhnout to do NHL, bez ohledu na to, v kterém týmu bych nastoupil.“ V hokejové NHL fandí týmu Chicago Blackhawks. Kdyby měl tu možnost, rád by si zahrál v některém z týmů první šestky (Boston, Chicago, Detroit, Montreal, NY Rangers a Toronto). Svíčkovou s pěti knedlíky byste jej neuctili, jeho nejoblíbenějším jídlem jsou Fajitas. Mezi jeho nejoblíbenější hráče patří Ryan Kessler a z hudby má rád žánr Flume. V roce 2019 byl draftován týmem New York ISLANDERS ve čtvrtém kole draftu jako 103. hráč celkově. V roce 2018 získal s týmem USA stříbrnou medaili v kategorii do osmnácti let.

Tým Spojených států bude mít i letos jenom ty nejvyšší ambice od roku 2015 neskončili jejich hráči bez medaile. Jak si Jacob Pivonka na hřišti povede, budete mít možnost sledovat v havířovské GASCONTROL Aréně 23. prosince od 17 hodin. Vstupenky si můžete zakoupit zde.

V Článku bylo použity fotografie ze https://www.usahockeyntdp.com/