AZ Havířov

Kompletní rozpis zápasů AZetu v Chance lize 2021/22 ZDE.

Jan Bambula: Základní část mohla být lepší. V play off jsme si to vynahradili proti Plzni

06.06.2021 | Jakub Piskoř

Jan Bambula po minulé sezóně opustil AZet a šel bojovat o svou extraligovou příležitost do Olomouce. V dresu Kohoutů si v první kompletní extraligové sezóně zahrál všech 59 zápasů a posbíral 10 bodů. Jeden zápas si stihl zahrát taky za Havířov. Jak se mu v předešlém ročníku dařilo, proč nenastoupil v havířovských barvách ve více utkáních a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru níže.

Ahoj Honzo, začal bych prvním zápasem loňské sezóny, kdy sis připsal proti Zlínu hned 2 parádní asistence. Dá se říct, že to byl ideální start, co myslíš?

Byl jsem šťastný, že si mi podařilo připsat body hned v prvním zápase, a ještě k tomu jsme vyhráli. Z mého pohledu to byl asi můj nejlepší zápas, který jsem za Olomouc odehrál. Samozřejmě jsem měl v těch situacích i potřebné štěstí.

Po tomto utkání tě v televizním studiu chválil i David Pospíšil…
Já jsem byl následující den dokonce pozván do pořadu Hokej den poté, za což jsem byl hodně rád, ale zároveň taky nervózní. Nakonec vše proběhlo hladce, takže nervozita nebyla ani třeba.

Celkově si v loňském ročníku nasbíral 10 bodů (2+8), ale produktivní jsi byl zejména v jeho první polovině. Čemu to připisuješ?

Pokud bych to měl říct jednoduše, tak na začátku sezóny jsem formu měl, potom už moc ne. Posledních asi 20 zápasu jsem měl jen jednu asistenci. Taky jsem si byl vědom, že už jsem nedal strašně hodně zápasů gól, což mě ze začátku dost štvalo. Později už jsem se na to snažil tolik nemyslet. Důležitější pro mě byly vyhranné zápasy než moje osobní statistiky.

Jak bys tedy z pohledu týmu shrnul svou první kompletní sezónu v Extralize?

Základní část asi mohla dopadnout lépe, jelikož jsme skončili až dvanáctí a nezískali jsme příliš mnoho bodů. V předkole play off jsme ale překvapili Plzeň a tím se to tak nějak vynahradilo. Celkově jsme tedy skončili osmí, a to hodnotím jako vydařenou sezónu.

Postup přes Plzeň byl rozhodně velkým překvapením, dokonce jste v sérii neztratili ani jeden zápas. Ale bylo to tak nečekané i pro vás nebo jste si na ně věřili?

Jako tým jsme si na ně od začátku věřili. Myslím si, že z těch soupeřů, proti kterým jsme mohli hrát, byla pro nás nejpřijatelnější právě Plzeň. Potom v té sérii jsme je nevyřadili tím, že bychom na tom byli lépe hokejově, ale tím že jsme bojovali a hráli jako tým.
Nejdůležitější bylo, že jsme pokaždé vstřelili úvodní branku. Plzeň totiž v těch utkáních ani jednou nevedla. Tohle byl za mě ten klíčový faktor série.

V minulé sezóně si odehrál také jeden zápas za AZet, konkrétně proti Slávii. Jak ses k této možnosti hrát dostal?

Havířov měl v tu dobu větší marodku, takže mi volal taťka (Aleš Bambula), jestli bych si nechtěl zahrát. Já už jsem to říkal i předtím, že nastoupím kdykoliv v sezóně. Klub mě ale bohužel, kvůli nabitému programu na více zápasů neuvolnil. Tehdy měla ovšem Olomouc pět dní volno, takže jsem se s vedením domluvil.

V tomto jediném utkání se ti ale dařilo a asistoval jsi u obou gólů AZetu…

Jsem rád za to, že jsem přijel pomoc, ale štve mě ta porážka. Havířov bojoval o play off a potřeboval vyhrávat, což jsme v tomhle zápase měli.

Den předtím jsi hrál ještě za Olomouc. Byl to pro tebe velký rozdíl přeskočit takhle ze dne na den do nižší soutěže?

Rozdíl to pro mě byl, protože Chance liga není tak taktická. Extraliga je taky více silovější a rychlejší. Na většinu věcí jsem měl více času a prostoru. Stejné to bylo pro mě i loni, tehdy jsem šel ale z Havířova hrát pár zápasů právě do Olomouce a byl jsem z té úrovně hokeje překvapený. Rozhodně tím ale nechci říct, že Chance liga je špatná soutěž, to ne. V tomto ohledu by mě proto zajímalo, jaké to je hrát v NHL, kde je to ještě rychlejší a jsou tam menší kluziště.

Třeba si to jednou vyzkoušíš na vlastní kůži…

Maximálně tak na PlayStationu (směje se).

Jak moc jsi stíhal sledovat ostatní zápasy Havířova?

Viděl jsem docela hodně zápasů. Samozřejmě, když se to krylo s naším programem tak jsem to sledovat nemohl. Minimálně na tabulku jsem se ale díval po každém kole.

Jak si byl letos spokojený se svým herním vytížením?

S herním vytížení jsem byl spokojený hodně, protože jsem od začátku dostával na ledě dost prostoru. Samozřejmě byly i zápasy, kdy to bylo horší, ale celkově jsem se sezónou nadmíru spokojený. Jediné, co mě mrzí je, že jsem neposbíral více bodů a nenaplnil tak úplně svůj potencionál. Doufám, že to v příštím ročníku napravím.

Ve některých zápasech si nastoupil dokonce v první lajně. Dalo by se tedy říct, že proti nejlepším hokejistům soupeře. Jak ses s tím vypořádal?

Většinou tam nastupovali právě nejlepší útočníci daného týmu, takže jsem se ani moc nedostával do útočné třetiny. Na druhou stranu jsem z toho nasbíral cenné zkušenosti, což je určitě pozitivní.

Téměř celou letošní sezónu chyběli v hale diváci. Jak moc to bylo znát právě v Olomouci?

Bylo to znát hodně. Teď když se dívám zpětně na zápasy, na kterých byli ještě diváci, tak mě to o to víc mrzí, že je na stadiony nepouští. Pro nás jsou fanoušci velmi důležití, protože když například prohráváme o gól, tak nás povzbuzují ať zápas srovnáme, což dodá strašně moc energie.

V příští sezóně bude hrát Extraligu 15 týmů. Na konci jí pak poslední tým opustí a čtrnáctý bude muset jít do baráže. Nečeká vás tehdy asi nic lehkého, že?

To rozhodně ne. Ta motivace týmů bude daleko větší. Například České Budějovice skončily letos poslední, ale teďka oznámili příchody kvalitních hráčů, takže se určitě budou chtít zachránit, stejně tak jako další týmy. Trochu se toho bojím, ale nemyslím si, že bychom měli sestoupit. Věřím, že skončíme do desátého místa.

Jak zatím probíhá příprava na novou sezónu?

Zatím jsem s letní přípravou spokojen. Je to tady trochu něco jiného než v Havířově. Trénujeme častěji a je to více zaměřené na jiné věci než v AZetu. Někdy jsem z těch tréninků hodně unavený, a tak jdu hned spát.

Letos tě čeká také maturitní zkouška. Jak dokážeš skloubit tréninky s učením?

Je to pro mě docela těžké. Po třech hodinách na tréninku, kde cvičíme, bych měl přijít domů a učit se. Z hokejistů ale mají podmínky všichni stejné. Ostatní žáci teď zase dlouho nechodili do školy vůbec, na což já jsem zvyklý. Takže v tomhle ohledu to může být zase těžší pro ně.

Honzo, já ti děkuji za tvůj čas a přeju ti, ať ti to tam v příští sezóně více padá

Instagram Youtube