VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Junioři budou hrát po administrativním přeřazení druhou nejvyšší soutěž

25.08.2019 | Tomáš Vlček

AZeťácká juniorka si i v nadcházející sezoně zahraje soutěž nazvanou Extraliga juniorů. Ta je však, po opětovné reorganizaci mládežnických soutěží hokejovým svazem, až druhou nejvyšší soutěží této kategorie. Jaký bude její herní systém a kdo budou soupeři havířovských hokejistů?

Jak už byli fanoušci AZetu i široká veřejnost informováni, rozhodlo vedení Českého hokeje ještě v průběhu minulé sezony o další reorganizaci mládežnických soutěží. AZetu se tato událost velice citlivě dotkla. Bez ohledu na sportovní stránku, byl jeho juniorský tým administrativním rozhodnutím zařazen až do druhé nejvyšší soutěže. O celé situaci jsme opakovaně podrobně psali v těchto článcích.

V sídle ČSLH proběhlo jednání k uzavření Extraligy juniorů

VV ČSLH potvrdil vyloučení Havířova z Extraligy juniorů. „Jsme zklamaní, rozhořčení a budeme se bránit,“ říká prezident klubu

Havířov, Přerov a Vsetín se odvolaly k arbitráži ČSLH, požadují zrušení rozhodnutí o vyřazení z juniorské extraligy

Řízení mládežnického hokeje v ČR selhává, Havířov, Přerov a Vsetín vyzývají vedení ČSLH k rezignaci

Havířov, Přerov a Vsetín podaly k ÚOHS návrh na předběžné opatření kvůli vyřazení z nejvyšší soutěže juniorů

Klub, spolu se stejně postiženými týmy Vsetína a Přerova, proti tomuto nespravedlivému a nesportovnímu kroku hokejového svazu protestoval a následně se odvolal k Arbitrážní komisi ČSLH. Ale protože ani ta tuto jasnou nespravedlnost nenapravila, nezbylo klubům nic jiného, než obrátit se na civilní soudy, jejichž prostřednictvím se budou domáhat spravedlivého rozhodnutí. Podrobnosti jsme přinesli v tomto článku:

Prohlášení hokejových klubů AZ Havířov, HC Přerov a VHK Vsetín k rozhodnutí Arbitrážní komise

Výsledkem reorganizace bylo vytvoření nové nejvyšší juniorské soutěže nazvané DHL Juniorská liga akademií, kterou bude v následující sezoně hrát 19 týmů. 17 z nich jsou držitelé statusu svazové akademie, a na výjimku pak celky Olomouce a Salcburku.

Zbývajících pět loňských účastníků extraligy (Havířov, Vsetín, Přerov, Žďár, H. Brod) bylo doplněno o dalších devět týmů z regionální ligy juniorů a zařazeny do Extraligy juniorů. Tu budou tvořit dvě skupiny.

Složení skupiny Východ: Havířov, Litomyšl, Poruba, Přerov, Šumperk, Vsetín, Warriors Brno

Složení skupiny Západ: Havlíčkův Brod, Chrudim (B-tým Pardubic), Kobra Praha, Kralupy nad Vltavou, Ústí nad Labem, Písek, Žďár nad Sázavou

Podle hracího systémy se v rámci základních skupin utkají všechny týmy mezi sebou celkem 6x, což dohromady udělá 36 zápasů (vzhledem k lichému počtu týmů ve skupině bude mít v každém kole vždy jeden tým volno). Soutěž začne v pátek 13. září 2019 a skončí v pátek 28. února 2020, hracími dny jsou pátek a neděle.

Poté postoupí první čtyři týmy z každé skupiny do play off, kde je čekají čtvrtfinále, semifinále a finále, vždy na tři vítězná utkání. První, druhý a případný pátý zápas se hrají na ledě výše nasazeného mužstva, třetí a případný čtvrtý na ledě níže nasazeného.

Ve čtvrtfinále se týmy utkají křížem, první ze Západu tedy vyzve čtvrtého z Východu atd. Pro sestavení dvojic v semifinále platí, že nejlépe umístěný postupující tým ze základní části hraje s nejhůře umístěným a zbývající dva spolu.

Vítěz soutěže získá právo účasti v juniorské lize akademií pro sezonu 2020/21!

Jeden celek naopak z Extraligy juniorů sestoupí. O záchranu budou bojovat sedmé týmy skupin, a to rovněž v sérii na tři vítězné zápasy.

Utkání v základních skupinách se hrají tříbodovým systémem, v případě remízy následuje pětiminutové prodloužení tři na tři a případně samostatné nájezdy s pěti střelci na každé straně. Zápasy play-off mají prodloužení dlouhé až deset minut hrané čtyři na čtyři.

Stejně jako v nejvyšší soutěži, ani zde si nezahrají hráči „na výjimku“, určená je tedy ročníkům 2000 a mladším. V zápase smí za tým nastoupit jeden cizinec, ale nikoli brankář. Povolen je start pěti hokejistů na střídavé hostování, a to z juniorské ligy akademií hráčů ročníku 2002 a z extraligy dorostu hráčů ročníku 2003.

Rozpis utkání AZ Havířov v Extralize juniorů ZDE.

Pozn.: Zdroj informací k článku: www.hokej.cz