AZ Havířov

- FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin a v době zápasů A-týmu.
- V případě jakýcholiv omezení, spojených se vstupem na stadion, budou mít přednostní vstup na domácí utkání fanoušci se zakoupenou platnou permanentkou.

Junioři měli sezónu 2019-20 parádně rozjetou

26.03.2020 | Petr Miklas

Před sezónou 2019/209 svaz rozhodnutím od stolu poslal juniory Havířova společně s Přerovem a Vsetínem do druhé nejvyšší soutěže. I když se soutěž stále jmenovala Extraliga juniorů, nehrály ji nejlepší týmy. Ty totiž měly hrát Juniorskou ligu akademií. Havířov se společně s Přerovem a Vsetínem se svazem soudil, ale přesto si nastavil cíl postoupit zpět do nejvyšší soutěže sportovní cestou. Junioři AZetu hráli parádně, vyhráli základní část skupiny východ a ve čtvrtfinále vyřadili Ústí nad Labem 3:0 na zápasy. Jenže pak sezónu předčasně ukončila pandemie koronaviru Covid-19. V následujícím článku se za sezónou juniorů ohlédneme společně s hlavním trenérem Tomášem Potěšilem.

Před sezónou a základní část Extraligy juniorů

Po administrativním přeřazení juniorů Havířova odešli nejlepší hráči do jiných klubů, kde mohli pokračovat v nejvyšší juniorské soutěži. Někteří hráči pak odešli blíže ke svým domovům, protože pro ně nemělo smysl pokračovat v Havířově, kde by hráli stejnou soutěž.

Trenér juniorky Tomáš Potěšil měl nelehký úkol – dát dohromady tým, který by se mohl poprat o postup do juniorské nejvyšší soutěže. Hned od prvního kola Extraligy juniorů, jak zněl zavádějící název druhé nejvyšší soutěže, bylo vidět, že se mu práce daří.

Juniorka totiž vyhrála 11 utkání v řadě, z toho jednou v prodloužení a jednou po samostatných nájezdech. Havířov nakonec ovládl skupinu východ, když vyhrál 29 z 36 zápasů, z toho 3 v prodloužení nebo nájezdech. AZ tedy obsadil s 85 body první místo, druhý byl Přerov s 80 body a třetí Vsetín měl bodů 78. Čtvrtou příčku obsadil Šumperk, který získal 53 bodů, což vypovídá o kvalitě prvních tří týmů.

Statistiky hráčů Havířova

Brankář Marek Štipčák ovládl statistiky brankářů extraligy juniorů, když měl nejlepší průměr obdržených branek – 1.50 branky na zápas, úspěšnost zásahů 93.50 % a nejvíc výher – 21.

V kanadském bodování byli nejlepší z havířovských Vojtěch Pindel, který byl celkově 9. se 49 body (27+22) a zároveň sedmý nejlepší střelec soutěže. Stejný počet bodů, ale méně gólů, znamenalo 11. pozici pro Lukáše Juhásze (22+27). S šestnáctibodovým odstupem byl Daniel Tomeček (16+17).

Mezi obránci měli prim havířovští Fabien Kočí a Josef Uhlíř, kteří byli nejlepší ve statistice plus minus, když prvně jmenovaný měl 32 kladných bodů, druhý pak bodů 26. Kočí byl celkově šestý v kanadském bodování s 23 body (2+21), Vojtěch Ševěček byl s 9 vstřelenými brankami čtvrtý nejlepší střelec mezi obránci v extralize, přidal 11 přihrávek a připsal si tak 20 bodů.

Dominik Koubek byl nejtrestanějším hráčem AZetu, jeho 70 trestných minut znamenalo, že je osmý nejtrestanější hráč v soutěži.

Play-off

Ve skupině západ bylo pořadí následující – Kralupy nad Vltavou 72 bodů, Kobra Praha 60 bodů, Písek 59 bodů a Ústí nad Labem s 57 body. A play-off hrané na tři vítězné zápasy mohlo začít.

První AZ tak ve čtvrtfinále play-off narazil na Ústí nad Labem, se kterým si poradil poměrně hladce. V prvním zápase hraném na domácím ledě vyhráli junioři Havířova 5:2, přičemž svého soupeře přestříleli 58:17.

Ve druhém zápase na ledě GASCONTROL Arény dominovalo družstvo AZetu. Trenéři tým doplnili už na první zápas o hráče A-týmu a ve druhém utkání to bylo hodně znát. Havířov vyhrál 12:0! Jan Bambula, který celou sezónu nastupoval v áčku, nasázel hattrick a přidal asistence. Prosadily se i další posily z A-týmu – Jan Bernovský 1+2, Tomáš Dajčar 1+1 a Petr Fridrich 1+1. Marek Štipčák vychytal čisté konto.

Následoval třetí zápas, který se hrál v Ústí nad Labem. Tam Havířov neodjel v nejsilnější sestavě, ale měl s sebou hodně extraligových dorostenců. Tým ukázal svou sílu a vyhrál 1:4, přičemž svého soupeře přestřílel 61:8! Na všech brankách AZetu měl podíl Lukáš Juhász, jenž vstřelil úvodní gól utkání a nahrál na další tři branky svých spoluhráčů.

Junioři se mohli chystat na semifinále, ale to se bohužel nekonalo. Pandemie koronaviru Covid-19 totiž vedla k předčasnému ukončení sezóny.

Rozhovor s trenérem Tomášem Potěšilem

Pane trenére, v loňské sezóně byl náš tým juniorů, společně s týmy Přerova a Vsetína, administrativně poslán do druhé nejvyšší soutěže. Dostal jste od vedení jasný cíl: vybojovat postup zpět. Jak se Vám povedlo dát dohromady mužstvo, které by to dokázalo?

Juniorku opustilo docela hodně hráčů, kteří měli ambice hrát vyšší soutěž, nebo šli hrát stejnou soutěž blíž domovu, což je v obou případech logické.

My jsme měli v týmu jasnou brankářskou jedničku Marka Štipčáka, v týmu zůstalo šest obránců z loňské sezony a šest útočníků. Na tomto základu jsem chtěl vybudovat nejlepší tým v naší soutěži. Musel jsem mužstvo doplnit alespoň o jednoho brankáře, dva obránce a pět útočníků tak, abychom měli alespoň 18 hráčů do hry. Věděli jsme také, že můžeme do hry pustit i čtyři dorostence, kterých máme hodně na vysoké herní úrovni.

Chtěl jsem, ať máme partu hráčů v kabině, která bude vědět, proč je tady. A která udělá pro splnění našeho úkolu všechno.

Povedlo se Vám to?

Do týmu jsme přivedli kluky z okolí – Fabiana Kočího, Tomáše Vlčka, Adama Urbana, Zdenko Hudečka a Sašu Kapitanova. Přišli také dva kluci z Warrioru Brno Nikolas Atanasiadis a Jirka Mrkvica.

V letní přípravě kluci makali parádně. Bylo vidět, že na rozdíl od našich kluků, někteří neprošli nikdy takovou přípravou ve svých klubech, ale podřídili se. Myslím, že kluci během léta vytvořili dobrou partu.

S přechodem na led jsme zjistili, že si kluci z nižších soutěží přinesli špatné návyky, které jsme potřebovali v hlavách hráčů přeprogramovat. Téměř šestitýdenní příprava na ledě před soutěží nám dávala prostor k tomu, abychom hráčům ukázali cestu, po které chceme jít. Přátelská utkání mě utvrdila, že budeme konkurenceschopní, ale čekalo nás hodně práce.

Celou sezónu jste byli na prvním místě skupiny východ a v play-off hladce vyřadili Ústí nad Labem. Takže jste svou práci udělal dobře. Jak to zpětně hodnotíte?

Teď, když nad tím člověk přemýšlí, musím říci, že jsem na kluky hrdý. Na to, co dokázali. Každý z nich má zásluhu na vítězství po základní části. Prožili jsme dlouhou základní část. Měli jsme i slabší chvilky, ale když jsme hráli s Přerovem, Vsetínem nebo Šumperkem, kluci makali a pracovali výborně. Ukázali, že jsme silní.

Tým samozřejmě táhli kluci, od kterých jsme to vyžadovali. Vojta Pindel s Lukášem Juhászem v útoku. Výborně letos pracoval Filip Byčkov, dobrou sezonu měl Dan Tomeček. Oporou v obraně byl především Vojta Ševěček, který odehrál i spoustu utkání za dospělé. Potenciál ukázal Fabien Kočí. Je tady spousta hráčů s potenciálem, jen potřebují trošku změnit myšlení správným směrem tak, jako to letos učinil Filip Byčkov nebo Lukáš Juhász. Výborně hráli za juniory i dorostenci Kubíček, Zmarzlak, Horváth, Kubík nebo Moškoř.

Přestože jste byli v tabulce vysoko, nechtěli nechat nic náhodě a tým jste výrazně posilovali. Je to tak?

Postupem času, když se blížil závěr soutěže, jsme tým postupně doplňovali tak, abychom byli připraveni na vyřazovací boje. Na konci ledna jsme tým doplnili o Ondru Grygara, který se vrátil z Třince, Bochnaka, který hrál v Kopřivnici. Přišel útočník Jirka Plandor a David Štefka či na play-off Maxim Mastič. Z A-týmu nám pustili Bambuse (Jana Bambulu), Frýdu (Petra Fridricha), Bernyho (Jana Bernovského) a Dajčiho (Tomáše Dajčara).

Ti kluci za nás odehráli čtyři utkání a jejich přístup byl ukázkový. Žádné urážení se, že hrají za juniorku, stoprocentní nasazení a pokora. Tady se mohli někteří naši kluci učit. Důsledkem těchto posil bylo, že někteří hráči vypadli ze sestavy. U některých, hlavně u obránců, rozhodovaly drobné detaily a momentální forma o tom, jestli je nominujeme do utkání play-off. Taky jsme měli v plánu je střídavě zapojovat. Mrzelo to nejen je, ale i nás trenéry, protože v celé sezoně makali a pracovali pro tým. Ale snad to pochopili a za to jim chci vysmeknout uznání. Někteří, hlavně ti mladší, budou určitě v další sezoně pro tým znovu přínosem a zase o něco větším.

Určitě Vás hodně mrzí ten náhlý konec sezóny. Kvůli zásahu vyšší moci jste to nemohli dotáhnout do konce. Co bude dál?

Měli jsme tým, který měl obrovskou sílu. Byli jsme připraveni. Nechci, aby to vyznělo nějak namyšleně, ale chybělo čtrnáct dní, abychom tuto soutěž vyhráli. Věřil jsem, že nás nikdo už neporazí a jsem o tom, při vší úctě a pokoře k ostatním našim soupeřům, přesvědčen. Víte, je ubíjející, když Vám soutěž vezme hokejový svaz, jako se to stalo loni, nebo vyšší moc, což se stalo letos. V dubnu mají proběhnout na svazu jednání o podobě soutěží mládeže. Uvidíme, jak to dopadne. Šance tu nějaká je. Já mohu akorát říci, že jsme schopni opět postavit kvalitní týmy dorostu a juniorů a hrát kvalitně v nejvyšších soutěžích.

Co byste dodal závěrem?

Na závěr bychom chtěli, společně s trenérem Konštackým, poděkovat všem hráčům, kteří byli součástí týmu, za tuto parádní sezonu. Pro nás jste vítězové. Dávejte na sebe pozor, ať jste zdraví. Děkujeme také trenérům A-týmu a celému vedení za podporu. A já osobně děkuji trenéru Konštackému za parádní spolupráci.

Děkuji za rozhovor a skvělou sezónu. Přeji pevné zdraví a vše nejlepší do nové sezóny.

Instagram Youtube
×
Dnes v 18:00 | Muži
AZ Havířov
Draci Šumperk