AZ Havířov

Letní sezóna v Chance lize - Čechy část I.

21.07.2019 | David Motloch

Přestože zimní stadiony v těchto horkých měsících zejí prázdnotou a jediný led, na který má člověk v červenci chuť, je ten z ledové tříště, kluby Chance ligy nezahálely a zbrojily na nadcházející ročník. Na kterých manažerských židlích se telefon žhavil nejvíce, a kde se naopak utahovaly opasky? Informace z jednotlivých táborů přinášíme ve čtyřdílném seriálu - Letní sezóna v Chance Lize.

HC Stadion Litoměřice 

Stadion loni vybojoval play-off, kde nastoupil proti favorizované Jihlavě a v pěti zápasech vypadl. Předsezónní cíle ale klub postupem do vyřazovací části splnil a letos se bude snažit na tento úspěch navázat. Hned po sezóně se sportovní manažer Litoměřic Miroslav Přerost snažil zavázat si pro další rok jádro týmu, což se mu podařilo bez ztráty květinky. Vždyť Stadion bude i nadále reprezentovat nejúdernější dvojice forvardů ve složení Markus Korkiakoski - Martin Kadlec. V obraně pak z nejproduktivnějších čtyř beků nebude pokračovat pouze Ondřej Smetana. Manažer Litoměřic si navíc udržel v brankovišti týmovou jedničku - brankáře Tomáše Krále. Gólman na pozici číslo dvě - Martin Michaljov naopak v týmu končí, vyhlídla si jej pražská Slavia. 

Stadion se ale přes léto snažil svůj kádr ještě vyšperkovat. A tak k nejproduktivnějšímu cizinci v Chance lize sehnal parťáka - Kristiana Kangase. Další útočník z rodného Finska strávil poslední roky převážně ve druhé nejvyšší finské lize. Přínos by pak měl mít pro celou šatnu mladíků, kteří by se od něj měli učit jiný styl hokeje a zároveň by měli bourat jazykové bariéry. Litoměřice jinak vstupují do dalšího roku pod projektem s pracovním názvem "Dukla", což mimo jiné znamená spolupráci s reprezentační dvacítkou. Letos by se navíc mělo v kádru Stadionu předvést ještě větší množství nadějných reprezentantů. 

Jelikož druhý projekt "Dukla" se na Moravě zatím nepodařilo zorganizovat, dohodli se zástupci Komety, že některé hráče uvolní na hostování právě do Litoměřic. Konkrétně je řeč o Janu Mlčákovi a Vojtěchu Střondalovi. Do širšího kádru, ve kterém zabojují o místo v sestavě, se nadále řadí mladíci Miroslav Kukla, Jan Grim nebo Radek Procházka

Další příchody: -.

Další odchody: David Merta (Ústí nad Labem), Dominik Málek (Ústí nad Labem), Vadim Ščegolkov (?), Daniel Dvořák (Prostějov), Jan Dluhoš (Poruba).

Názor redakce: Stadion čeká další zajímavý ročník. Úspěšnou kostru mužstva se manažerovi Miroslavu Přerostovi podařilo udržet pohromadě a na tomto základu začal stavět dál. Příchod Kristiana Kangase bude pro Litoměřice přínosný, i kdyby na ledě nebyl tolik produktivní. Není ale důvod, aby vedle svého krajana Korkiakoskiho herně zaostával. Kdo přesně se pak v průběhu sezóny do projektu "Dukla" zapojí sice jasné úplně není, ale jisté je, že se bude jednat o směs talentovaných mladíků, kteří se budou připravovat na MS U20. Abychom to tedy uzavřeli - talent tento tým má, herní zkušenosti díky starším hráčům také, stejně jako výsledky, které potvrzuje loňská sezóna. Není tedy jediný důvod, proč by se Litoměřice nemohly podívat do play-off i v příští sezóně. 

Hokej Ústí nad Labem s.r.o.

Ústí loni skončilo předposlední, když jedinou útěchou klubu mohla mít ještě tragičtější sezóna Kadaně. Slovan v minulé sezóně točil až neúnosné množství hráčů a nynější podoba kádru vypadá dosti jinak. Začněme v brankovišti - Ústí loni protočilo v bráně sedm brankářů, z této sestavy však bude pokračovat jediný - Martin Volke. Brankářskou jedničku - Aleše Stezku, jak už jistě všichni víte, ulovil pod svá křídla právě AZ. Jak se tedy se situací brankářů na severu Čech popasovali? K Volkemu se k týmu připojil David Stahl, jenž loni plnil v Kladně převážně roli brankářské trojky. K němu se do třetice přidá teprve devatenáctiletý gólman Tomáš Svoboda. Ten své mládežnické roky strávil zahraničním angažmá v Německu a naposledy v Americe. 

Z loňské sezóny v kádru nefiguruje nejproduktivnější útočník - Lukáš Volf. Stejně tak nepokračuje v dresu Slovanu Antonín Melka nebo Daniel Vrdlovec. Ústí se tak ze čtyř nejlepších útočníků podařilo zavázat pouze Jaroslava Roubíka. V obraně klub udržel naopak svého nejlepšího obránce - Martina Zdvořáčka

A kdo přišel? Převážně mladí hráči, kteří se porvou o šanci ukázat se v Chance lize v co nejlepším světle. Tak například příchod Petra Maršouna tomuto popisu odpovídá naprosto ideálně. 21letý forvard ještě loni přicházel do kádru Kadaně z druholigového Nymburku. Na ledě si nevedl vůbec špatně a nyní se bude chtít porvat o stálé místo v sestavě Ústí. Ještě o rok mladší je pak další útočník Pavel Kordule. Ten do Slovanu přichází z druholigového Děčína, kde ve 37 zápasech nastřílel 25 branek a byl suverénně nejlepším juniorem soutěže. 

Klub už dříve avizoval blízkou spolupráci s extraligovým Kladnem a hned záhy se domluvil na nové smlouvě s forvardem Tomášem Vildumetzem. Ten se loni v sestavě Kladna neprosadil podle svých představ a play-off i s baráží pouze proseděl na tribuně. Zda-li na něj Rytíři budou chtít využít střídavé starty zatím není jasné. A na závěr bychom neměli mezi příchozími útočníky zapomenout na Ondřeje Procházku, který většinu loňské sezony, a vůbec ne špatně, odehrál v dresu AZetu.

Další příchody: Dominik Málek (Litoměřice), Ondřej Smetana (Litoměřice), Vladimír Brož (Třebíč), David Merta (Litoměřice). 

Názor redakce: Co si budeme nalhávat, chválíme sice rádi, ale v případě Ústí nad Labem se pozitiva hledají těžko. Trenérskému duu Tomáš Mareš - Vladimír Evan by prospělo, kdyby se letos ve Slovanu netočilo nezdravé množství hráčů. Situace v brankovišti je nepřehledná, jelikož není jasné, jaké role brankáři budou mít. Vždyť Martin Volke loni odchytal za Slovan čtyři zápasy a David Stahl chytal druhou ligu za Řisuty. Otazník visí také nad obranou a útok 41letý Roubík tahat sám nemůže. Z klubu před novináři zaznělo, že svůj širší kádr bude v polovině srpna škrtat a při této souvislosti by mohly přijít ještě nějaké posily. Čím vice jich bude, tím lépe. Tedy pokud Slovan opět nechce spoléhat na nejhorší Kadaň. 

HC Benátky nad Jizerou

Benátky po skončené sezóně, kterou završily na třináctém místě, vyměnily hlavního trenéra. Post hlavního lodivodan opustil trenér Jiří Kudrna, který byl povolán na lavičku extraligových Bílých Tygrů. Volba nakonec padla na Valdemara Jiruše, zkušeného matadora, který toho za svou kariéru stihl dost jak v extralize, tak i v první lize. Asistenta mu nadále bude dělat Antonín Nečas. V létě se z kádru Benátek prakticky neodcházelo, jádro týmu, složené z hráčů jako Ján Niko, Ladislav Bittner a Daniel Špaček tak zůstává nadále pohromadě. Otazník však visí za asi nejdůležitějším hráčem Benátek posledních sezón - Petrem Kolmannem. Ten se totiž aktuálně připravuje s extraligovým Libercem.

Na zkušenou osu týmu můžou navázat průlomovým ročníkem mladíci jako Vratislav Kunst, Jakub Žůrek, Adam Najman nebo Adam Klapka. Už tak mladé jádro mužstva doplní nově junioři z extraligového Liberce - obránce Miloslav Němec a útočníci Michael Drábek a Vojtěch Jiruš. Pokud můžeme mluvit o nějakých posilách, dá se za jednu takovou považovat 24letý Adam Dlouhý, který se do Benátek vrací po hostování v Chomutově. Druhou klub oznámil nedávno, když se domluvil na spolupráci s 19letým obráncem Ondřejem Buchtelem

Za místní klub si opět zahraje i Jiří Průžek, který loni sezónu zakončil v dresu Litoměřic. Co se brankoviště týče, hodně prostoru by opět měl dostat Matěj Žajdlík, jenž loni odchytal za Benátky nejvíce zápasů ze všech brankářů. V brankovišti pak pokračuje ještě Pavel Čajan. Loni se s Žajdlíkem často v bráně střídal zkušený Marek Schwarz, ten však aktuálně figuruje na soupisce Liberce. Není ale vyloučené, že i tentokrát za Benátky nastoupí. 

Další příchody: Michal Juščák (Slovensko U20, na zkoušku).

Další odchody: -.

Názor redakce: Farmářský celek má v Chance lize především úlohu vychovávat nové nadějné hráče pro případný přechod do extraligy, v tomto případě samozřejmě hlavně do Liberce. Kvalitativně je pak tento tým podobný tomu, který působil v Chance lize loni. Jádro týmu zůstalo a mladíci, kteří se loni teprve rozkoukávali, se letos budou moci opět výkonnostně posunout. Citelnou ztrátou však bude odchod Petra Kolmanna do Liberce, pakliže se v něm prosadí. Jinak lze reálné ambice Benátek odhadovat jen těžko, snad jen kromě toho, že se místní klub opět bude prezentovat dravým a útočným stylem hokeje. My si ale přeci jen s křišťálovou koulí zavěštíme a tipujeme, že z toho ve výsledku bude úplně stejný výsledek, jako v loňském ročníku, tedy 13. místo. 

SK Trhači Kadaň 

Kadaň loni zakončila sezónu na beznadějně posledním místě se ziskem pouhých 28 bodů a s rozdílem ve skóre neuvěřitelných 196 minusových bodů. Klub na tom nebyl dobře herně, ale ani finančně, proto se po skončeném ročníku silně spekulovalo o prodeji licence některému z týmů druhé ligy. Zájemci se dle slov sportovního manažera Petra Klímy skutečně našli, ale jak se on sám nechal slyšet, prodej licence nikdy nebyl, z pohledu Kadaně, na pořadu dne. Trhači tak klasicky podali přihlášku do Chance ligy pro nadcházející ročník a vyslali tak do celé republiky signál, že v druhé české nejvyšší soutěži započnou svou 22. sezónu v řadě. I když je tato série úctyhodná, Kadaň má opravdu poslední roky na kahánku.

Přestože Trhači se svým novým názvem i logem chtěli započít novou éru kadaňského hokeje, zatím v tom pomyslně spíš nehezky melou. Klub má do této doby nasmlouvané pouze dva hráče, kterými jsou František Wágner a Jakub Trefný. Zvláště podpis Trefného je pro klub snad jedinou pozitivní událostí posledních měsíců. Tento zkušený obránce totiž platí za ikonu Chance ligy, ve které odehrál většinu své hokejové kariéry a v počtu zápasů má před ním navrch už jen Jaroslav Roubík z Ústí nad Labem. Legendární útočník Petr Klíma potvrdil, že kolem Trefného hodlá postavit mužstvo, chce aby se od něj mladíci učili a přirozeně tak bude nosit i kapitánské céčko. Zmiňme ještě, že si rázného beka Trhači pojistili smlouvou hned na dva roky. 

Další příchody: -.

Další odchody: -.

Názor redakce: Z klubových stránek vychází nové informace jen velmi sporadicky a veřejnost tak doposud musí fungovat pouze se zprávou, že Kadaň má dva hráče a nemůže ani zahájit letní přípravu. Do toho se vyjádřil manažer klubu Petr Klíma, že následující sezóna bude rozhodně lepší, než ta předešlá. Tomu se dá v této chvíli však jen těžko věřit. Trhači navíc ztratili partnera z Chomutova, který po sezóně sestoupil a má rovněž nemalé problémy. Klíčové tak bude navázání spolupráce s některým dalším extraligovým klubem. Bude mít ale někdo z extraligy o spolupráci s Kadaní zájem? Nechme se překvapit, každopádně žhavého adepta na chvost soutěže letos opět nemusíme dlouho hledat, je jím, tak trochu již tradičně, Kadaň. 

Instagram Youtube