AZ Havířov

Nástup na letní přípravu mládežnických týmů je v pondělí 29. 4. 2019. Pro hráče kategorie DOROST je v 17:30, pro kategorii JUNIOŘI v 18:00.

Letní sezóna ve WSM lize - Morava a Slezsko část I.

16.07.2018 | David Motloch

Pro fanoušky nepříliš atraktivní část sezóny - tzv. okurková sezóna, je v plném proudu. Manažeři prvoligových týmů však ani v této části roku nezaháleli a byli nuceni své kádry různě obměnit. Otázkou tedy zůstává, které týmy posilovaly, a kde naopak sklizeň okurek nedopadla úplně podle představ? Odpovědi nabízí následující článek, který se ve své první části věnuje týmům z Moravy a Slezska.

HC RT TORAX Poruba

Jak dopadla nucená přestavba mužstva z Poruby po postupu do WSM ligy? Trenérská dvojice Flašar-Sršeň se nejprve musela vypořádat se ztrátou zkušeného útočníka Vladimíra Luky. Ten loni opanoval kanadskému bodování RT Toraxu. Místo něj se podařilo přivést Marka Rubnera. Odchovanec plzeňského hokeje naposledy nastupoval za druholigové Klatovy, ale na 17 utkání nakoukl i do extraligy.

Zatímco přínos Rubnera je zatím spíše spekulativní, příchod obránce Oldřicha Horáka už vzbuzuje patřičný respekt. Zlínský bek si v extralize odkroužil už téměř dvě stovky zápasů, zahrál si i za Znojmo v EBEL lize, a ve spojení s další posilou Filipem Dundáčkem by měl vzadu vytvořit obávané obranné duo. Mimo tyto změny Porubští lovili hlavně v okolí. Pro příští ročník si zařídili služby exhavířovských Jana Hudečka a Vojtěcha Tomiho. Porubský dres oblékne i oblíbenec Azetu Petr Kanko.

Další příchody: Jakub Illéš (Vsetín), Václav Jankovský (Slavia), Michal Vymazal (Šumperk).

Další odchody: Michael Janota (Šumperk), Lukáš Popela, Marek Haas (Havířov), Jakub Gelnar.

Tip redakce: Přestože bude Poruba plnit v příští sezóně roli nováčka ligy, herně do počtu nebude. Letní změny tým skutečně posílily, navíc se klub může opřít o viditelnou podporu vítkovického hokeje. Dají se tedy očekávat ještě další příchody hráčů, kteří se v extralize neuchytí. Posledního místa v soutěži by se Poruba bát neměla, s trochou štěstí by mohla proklouznout i do play-off.

HC Frýdek-Místek

Po odchodu Jana Strmeně do Českých Budějovic by měl více prostoru v brance dostat zkušený exhavířovský brankář Lukáš Daneček. Další havířovská stopa z týmu naopak zmizí. Daniel Štumpf i Antonín Pechanec v klubu již pokračovat nebudou. Namísto nich přichází zvučné jméno - Jan Rudovský. Bývalý útočník Prostějova platí za kanonýra, vždyť ve třech ze čtyř posledních sezón nasbíral přes 40 bodů. V minulém ročníku byl navíc třetím nejlépe bodovaným hráčem ligy. Pokud si vše sedne jak má, mohl by přestup Rudovského patřit k nejlepším letním akvizicím vůbec.

V útoku budou Frýdečtí i nadále spoléhat na branky Davida Klimši. Zkušenosti bude týmu opět předávat zkušený Rostislav Martynek. Kromě útoku Rysi vyztužili i obranu o další prostějovské jméno - Dušana Žovince. Zbytek týmu tvoří mladí hráči, kteří se porvou o svou šanci.

Další příchody: Matěj Loubal (jun. Třinec), Jiří Krisl (Havířov, dosud oficiálně nepotvrzeno), Jakub Adámek (jun. Třinec).

Další odchody: Tomáš Pastor, René Piegl, Lukáš Kovář (Třinec), Jakub Matyáš (Třinec), Jan Bartko (Třinec), Michael Foltýn (Prostějov), Filip Bajtek (Nové Zámky), Tomáš Franek, Dominik Kafka.

Tip redakce: Filosofie klubu je jasná - vychovávat mladé hráče pro dospělý hokej, kteří by se mohli uchytit ideálně v kádru třineckých Ocelářů. Tomu odpovídá složení kádru, kde jasně převládá mládí a dravost. Talent Frýdek-Místek rozhodně má, jinak je ale hodně nevyzpytatelný. Loni mu možná i právě kvůli nedostatku zkušeností uteklo play-off a i letos se bude pohybovat na hraně postupu.

VHK ROBE Vsetín

Ve Vsetíně se konečně blýská na lepší zítřky. Ty už vlastně v klubu nastaly a vsetínské VHK ve svých mílových krocích jen pokračuje dál. Největší český skokan v evropském žebříčku týmů si polepšil o celých 94 pozic a je aktuálně 199. (Pro srovnání - Havířov si polepšil o 60 pozic a patří mu 195. místo, tedy je stále před Vsetínem). V další sezóně se však VHK Robe klidně může vyšvihnout ještě výše.

Největší letní rozruch zařídil příchod finského beka Williama Mäkinena. Třiadvacetiletý obránce si zapsal 14 bodů v nejvyšší finské lize a v naší soutěži by měl být hodně vidět. Vsetínští jinak ve velkém lovili ve výprodeji Budějovic. Z Motoru přešel brankář David Gába a hráči Luboš Rob s Vítem Jonákem. O odchodu Antonína Pechance s Frýdku-Místku jsme již psali, nyní tedy doplňme, že své další angažmá sehnal právě na Valašsku. Z Žiliny do Vsetína se stěhuje i zkušený Slovák Peter Mikuš.

Další příchody: William Mäkinen (SaPKo, FIN2), Roman Rác (Havířov), Mitchell Theoret (Kongsvinger, NOR), Mikael Kuronen (Oskarshamn, SWE2).

Další odchody: Michal Šurý (Přerov), Pavel Jekel (Třebíč), Jaroslav Pavelka (Mountfield), Luboš Horčička, Radim Ostrčil, Martin Janáček, Michal Žák, Daniel Krenželok (Vítkovice), Filip Dundáček (Poruba), Jakub Illéš (Poruba), Anatolij Protasenja (Yunosť Minsk), Jiří Karafiát (Zlín), Petr Beránek, Jaroslav Markovič, René Kajaba.

Tip redakce: Vsetín si laťku už loni nastavil velmi vysoko a v příští sezóně ji může klidně ještě překonat. Na první pohled je zřejmé, že se klubu daří. Finanční podpora valašského klubu se odráží ve zvučných posilách a podle nás si tento klub přes léto počínal vůbec nejlépe ze všech moravských a slezských mužstev. Stejnému postavení by se mohlo těšit i v sezóně a play-off by Vsetínské minout nemělo.

SK Horácká Slavia Třebíč

Léto v Třebíči je zatím ve znamení návratů. Do klubu se vrací Vlastimil Bilčík, jenž podepsal na rok s opcí. Tento rázný bek se nebojí shodit rukavice a srdce fanoušků si vydobyl svou bojovností. Dalším návratem se stal Adam Raška ze Znojma a Vladimír Brož. Ze Slavie přišel Lukáš Nedvídek, který by díky zkušenostem z extraligy měl patřit k tomu lepšímu, co Třebíč nabízí.

Tyto všechny příchody měly zacelit díru, která u Bílých Hvězd vznikla. Přes léto se totiž nepodařilo přesvědčit Romana Erata, aby si prodloužil svou hokejovou kariéru a opora klubu tak v Třebíči končí. K tomu všemu ukončila kariéru i další osobnost - David Dolníček.

Další příchody: Daniel Kabelka (M. Budějovice), Aleš Trnka (jun. Kometa), Radim Nejedlý (jun. Kometa).

Další odchody: Tomáš Kaláb, Karel Nedbal (Pardubice), Lukáš Vágner (K. Vary), Václav Půža (Jihlava), Dalimil Mikyska (Kometa), Lukáš Spurný, Jiří Wasserbauer, Tomáš Havránek (K. Vary), Luboš Horký (Kometa), Richard Kristl, Jan Wasserbauer.

Tip redakce: Klub začíná bez svých dlouholetých opor novou éru. Je jasné, že nahradit Erata s Dolníčkem nebude snadné a dosavadní příchody naznačují, že klub přes léto spíše ztratil na síle. Na druhou stranu, v Třebíči si už léta zakládají na precizní hře dozadu, která často dokázala rozbít i daleko zvučnější soupeře. Pokud ale bude chtít Horácká Slavia postoupit do play-off, bude muset přidat i něco navíc. Zvláště letos má před sebou těžký úkol.

Instagram Youtube