AZ Havířov

Město chystá novou koncepci financování sportu, díky sponzorům však AZ stále pracuje se stejným rozpočtem

07.09.2015 | David Motloch

Hokejový klub AZ Havířov zorganizoval v pondělí v 11:30 tiskovou konferenci před nadcházející prvoligovou sezónou 2015/16. Kromě určení finální sestavy mužstva, zhodnocení přípravy či nových dresů se debata přesunula také k vývoji financí v klubu, vzhledem k nově chystané koncepci města. Za klub AZ Havířov byli přítomni: Jaroslav Mrowiec - prezident klubu, Ing. Jana Karasová – PR manažer klubu, Štefan Mikeš – hlavní trenér A-týmu, Martin Janeček – asistent trenéra A-týmu a Michal Sztefek - zástupce z řad hráčů A-týmu.

Hned na úvod tiskové konference zvolil prezident klubu Jaroslav Mrowiec téma financování klubu. Prozradil, že město Havířov chystá vytvořit nový koncept financování sportovních klubů. Přestože výstup tohoto konceptu ještě znát není, AZ přesto vstupuje do nadcházející sezóny se stejně velkým rozpočtem.

„I nadále pokračujeme s vyrovnaným rozpočtem. Na tom se nic nemění. Nové vedení města chystá nový koncept ke sponzorování sportu v Havířově. Kluby čekají s čím město přijde a od toho se odrazíme do let nadcházejících. Doufám, že se nic nezmění, jelikož je hokej v městě velkou tradicí. Dále ale díky sponzorům máme rozpočet ve stejné výši jako v minulých letech. Docházelo jen k vylepšení některých smluv," prohlásil prezident klubu.

V havířovském táboře se vrátili k angažování nové trenérské dvojice a k okolnostem, které k tomu vedly.

„Trenér Daneček se chtěl vrátit k mládeži. Pro něho je mládež srdeční záležitost. Jde tam více vidět práce trenéra. Spolupracujeme i dále. Chtěli jsme aby přišel nový impuls do týmu. Chtěli jsme aby si udělal nový trenér svůj názor na jednotlivé hráče. Martin Janeček je šéf mládeže, trénuje extraligový starší dorost a má výsledky. Je to pro něho odměna z naší strany, práci odvádí velmi dobře."

Svůj krok trénovat AZ musel odsouhlasit ale také samotný trenér Štefan Mikeš, co ho k trénování Havířova přilákalo? „Byla to pro mě výzva. Je to změna. Naučil jsem se nové věci. V zahraničí jsem měl možnost konfrontovat více hokejových stylů a škol. Pro mě to byla úžasná škola. Potřeboval jsem něco v blízkosti. Chtěl jsem mít podmínky a ty se mi tady líbily. Máme nižší rozpočet, ale vytváří parádní podmínky pro mládež. Zažil jsem týmy, co mají více peněz, ale neměly takové podmínky. A další věc je ekonomická vyváženost klubu. Stabilita. Filozofie je dobře postavená, a to jasně rozhodlo. Neměl jsem nad čím váhat."

Dalším tématem se staly nové dresy AZetu, které si odbyly svou premiéru v posledním přípravném zápase proti extraligovému Zlínu. Nové hokejové uniformy zaujmou především čistým motivem bez reklam a dalším návratem k historickým dresům Havířova.

„Hráči i fanoušci si dresy pochvalují. Vracíme se k tradicím. Dresy jsou podobné těm, které tu byly v minulosti. Dresy máme bez reklam a ani letos na nich nejsou," zní z hokejového Havířova.

Prezident klubu Jaroslav Mrowiec se nezapomněl vyjádřit k jasně stanovené koncepci mužstva, která i přes vysokou úroveň 1. ligy hodlá ve svém mužstvu prosazovat své vlastní odchovance. Jasně to dokazují čísla. V příští sezóně za AZ nastoupí hned 12 odchovanců.

„Číslo 12 je dostačující. Máme 12 odchovanců. Hráči dostávají šanci, jsou mladí a my jim věříme. Touto cestou jdeme dál. Chceme hrát atraktivní hokej," zmínil prezident s dodatkem, že kapitán mužstva a jeho asistenti budou zvoleni v úterý.

Konečná sestava A-týmu pro sezonu 2015/2016:

Brankáři: Petr Matoušek, Miroslav Svoboda, Josef Turšner

Obránci: David Bahounek, Marek Bail, Daniel Graca, David Chroboček, Karol Korím, Jiří Krisl, Martin Lenďák, Radim Ostrčil, Michal Stuchlík.

Útočníci: Michal Sztefek, Jan Maruna, Antonín Pechanec, Roman Maliník, Petr Kanko, Mikuláš Rimmel, Lukáš Bednář, Daniel Kurovský, Tomáš Matějek, Marek Kalus, Aleš Staněk, Jiří Bárta, Pavel Sedláček.

Trenéři: Štefan Mikeš (hlavní trenér), Martin Janeček (asistent)

Klub má již nyní vyřízené s řadou hráčů střídavé starty, které se v průběhu sezóny více či méně uplatní. Jedná se například o Adam Vrbu, Karla Vydru, Jakuba Peslara, Jakuba Kotalu, Davida Klimšu, Michala Vyčesaného nebo Jana Křibíka.

Na řadu se poté dostal také hlavní trenér AZetu Štefan Mikeš, který odpovídal na řadu dotazů ohledně mužstva. Hned v tom prvním se nevyhnul zhodnocení celé přípravy.

„Nevím na co byli fanoušci zvyklí. Přípravné zápasy jsou na to, aby se ukázalo, kde je síla a slabina týmu. Zápasy, které se lehce vyhrávají, nic neukáží. Ideální je, když je počet vyhraných a prohraných zápasů vyrovnaný. Nemyslím si, že z trenérského pohledu nesplnily zápasy, co měly.

S přípravou i volbou soupeřů jsem spokojený. Výsledky v přípravě byly dobré. Některé jsme odehrály více útočně, někdy spíše defenzivně. V týmu chybí zkušenosti, hráči jsou mladí a teprve je naberou. Tým má velký potenciál a velkou dravost. Slabina je hlavně v obranné činnosti, ten věk. Líbí se mi filozofie klubu, dát šanci mladým hráčům, odchovancům."

To PR manažerka Jana Karasová zase ráda připomněla, jaké akce AZ v příští sezóně čekají. „I dále budeme podporovat charitativní akce. Domov Helios, hráče Boccie. Program bude bohatý jako byl vždycky. Diváci se mají na co těšit," zmínila PR manažerka společně s poděkováním členům síně slávy AZetu, kteří letos v hojném počtu budou slavit svá významná jubilea.

Ale zpět k samotným výsledkům klubu. AZ bude i letos pracovat s vyrovnaným rozpočtem a stále se drží své stanovené koncepce. Mění se tedy ambice mužstva na nadcházející sezónu? „Jako nováčci jsme byli šestí a v následující sezoně jsme byli šestí opět. Chceme se poprat o play-off, vyhrát co nejvíce utkání a pobavit fanoušky. Stát se může cokoliv. Ambice jsou dostat se do play-off," prohlásil prezident klubu.

Kompletní průběh tiskové konference společně s dalším vyjádřením nejen samotných trenérů a prezidenta klubu, ale také přítomného zástupce hráčské šatny Michala Sztefka, si můžete přečíst zde.

Zároveň vás zveme na 1. kolo ročníku 2015/16, kdy se ve středu 9.9. utká AZ na domácím ledě s Českými Budějovicemi!

Instagram Youtube
×
Dnes v 16:00 | Muži
AZ Havířov
HC Stadion Litoměřice