Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Mikroskop 1. ligy - Salith Šumperk

14.07.2015 | David Motloch

Seriál Mikroskop 1. ligy pokračuje rychlým tempem dále. Tentokrát si posvítíme na nedalekého soupeře ze Šumperka. Draci ani v loňské sezóně nedokázali naplnit sen svých fanoušků o play-off. Jak jsou na tom letos? Odchod několika klíčových hráčů předpovídá Šumperku tvrdý ročník a před jeho startem zanechává v mnohých početné otazníky. Více už ale v samotném článku!

Draci i letos bez atmosféry zápasů play-off

Je to skoro neuvěřitelné, ale v novodobé historii klubu (od roku 2003), se Drakům ještě ani jednou nepodařilo postoupit do vyřazovací části 1. ligy. Už zaběhlým standartem se v Šumperku staly boje o udržení prvoligové příslušnosti, kterou místní celek několikrát ztratil a posléze zpět získal.

Šumperský Dráček se ani letos vytouženého cíle nedočkal. Nepomohlo mu ani zavedení novinky 1. ligy v podobě předkola play-off. Vyřazovací soutěž tak zahrnula ještě další čtyři týmy, Salith však o pět bodů skončil na prvním nepostupovém místě.

To znamenalo nepříjemné boje o udržení prvoligové příslušnosti s nejhoršími týmy loňské sezóny. Přestože se v celkovém měřítku jednalo o dramatické boje (těsně nakonec sestoupil Havlíčkův Brod), Draci byli téměř dopředu se svým bodovým náskokem za vodou a sezónu tak víceméně jen dohrávali.

Draci si lížou četné rány

Přestože si Draci v loňské sezóně počínali maximálně průměrně, mohli se pyšnit svou údernou první formací a přesilovkovým komandem. Tady však nastává největší bolístka klubu, kterému se jeho největší zbraně před startem příštího ročníku takřka kompletně rozutekly.

Patrik Moskal, největší útočný drahokam Šumperku, vyměnil Draka za prostějovského Jestřába. Hlavní dirigent přesilových her a jeden z nejlepších útočníků první ligy tak za sebou v Šumperku zanechává značnou díru.

Draci však musí počítat i další ztráty. Kvalitní obránce Aleš Holík si našel angažmá ve Zlínu, a i když i nadále figuruje na soupisce Šumperku, mnoho zápasu nejspíš neodehraje. Lukáše Žálčíka ulovili zástupci českobudějovického Motoru a Aleše Staňka pro změnu čeká éra v havířovském klubu. O něco dříve zamával Šumperku i další kvalitní útočník - Michal Velecký (Žilina).

Loď Draků neopouští zkušený Daniel Vrdlovec

Po odehrané loňské sezóně sílily zvěsti o jeho přestupu do jiného klubu. Údajně se samotný Vrdlovec poohlížel po nabídkách v zahraničí. Nakonec však akceptoval nabídku Šumperku na prodloužení spolupráce a po podpisu nové smlouvy neskrýval svou radost.

„Vzhledem k nějakým novým zkušenostem jsem zvažoval přechod do zahraničí, ale nakonec jsme se v Šumperku rychle dohodli a můžu být jen rád, protože to tu znám,“ řekl Vrdlovec pro šumperský web.

V útoku i nadále uvidíme veterána Karla Pláška (41 let), který i ve svém pokročilém věku stále patří mezi to lepší, co může šumperský celek nabídnout. Na soupisce Draků stále figuruje i exhavířovský Marek Haas. Její kompletní podobu naleznete zde.

.

Šumperk bude nově kočírovat i Libor Pivko

Poměrně významná změna nastává na trenérské lavičce Draků. Vedení mužstva i nadále věří trenéru Radku Kučerovi, který s týmem započne další sezónu. Asistovat mu však nově bude bývalý skvělý hokejista Libor Pivko.

Tohle jméno by mělo být minimálně hodně povědomé také havířovským fanouškům, jelikož právě Pivko působil v Havířově ještě za extraligové éry. Hráč s příznačným jménem se stihl mihnout i ve slavné NHL v dresu Nashvillu a před pár dny ukončil aktivní hráčskou kariéru. Tu trenérskou započne právě v Šumperku.

Verdikt redakce

Vsadit si v tuto chvíli na výkony šumperských hokejistů se dá přirovnat k ruletě. Trefíte se, jen pokud budete mít to správné hráčské štěstí. Hlavním problémem Draků jsou citelné odchody klíčových hráčů, za které zatím vedení mužstva nepřivedlo adekvátní náhrady.

Zatím jediná opravdu dobrá zpráva srší ze šumperského tábora po domluveném trenérském angažmá Libora Pivka a prodloužení smlouvy Daniela Vrdlovce. To ale samo o sobě zcela určitě stačit nebude. Vždyť Draci mají v současné chvíli na soupisce 10 hráčů (!) a nemají k dispozici ani dva kompletní útoky.

Je více než jisté, že zbylé posty budou v mužstvu zaujímat hráči získaní na střídavé starty nebo hostování, což v konečném důsledku znamená především to, že oba trenéři budou nuceni často míchat se svými pětkami. Šumperku navíc stále chybí nasmlouvaný brankář, což je post, který zástupci klubu budou nejspíš řešit jako první.

Suma sumárum - nekompletní soupiska, neobsazený post brankáře a ztráty klíčových hráčů dávají málo prostoru k pochybnostem. Pokud Draci přes léto nezískají alespoň dvě kvalitní posily (především v útoku), budou to mít v konkurenci první ligy opravdu těžké. A náš verdikt? Do začátku sezóny se toho může ještě hodně změnit, ale budeme realisté. Fanoušci Šumperku si na vytoužené play-off ještě minimálně rok počkají.