Na Barborku vyrazí AZ do Kolína

02.12.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 4. prosince, v rámci 26. kola CHANCE ligy, vyráží hráči AZetu do města na Labi, kde vyzvou tým SC Kolín. Kozlové naposledy venku porazili ústecký Slovan 2:3p a v tabulce jim patří 13. místo. To AZ vyzval doma Benátky nad Jizerou, s kterými v GASCONTROL Aréně prohrál 2:4 a havířovští nadále okupují 16. pozici. Utkání začíná na ZS v Kolíně v 17:30.

SC Kolín, 13. místo, 26z. (9 – 3 – 2 – 12), skóre 68:81, 35 bodů.

Aktuality od Kolína

V týdnu byla oznámena hráčská výměna. Směr Dukla Jihlava zamířil, v Havířově dobře známý, obránce Ondřej Kachyňa. Do Kolína dorazil zkušený Ján Niko. Před časem rezonovala medii zpráva, že Kozlům občas vypomohou hráči partnerského Mountfieldu Petr Koukal a Jakub Orsava.

Svěřenci trenéra Petra Martínka loni v soutěži působili skromně a obětavě. Tým byl složený převážně z hráčů, kteří se hokeji věnovali až po svém občanském zaměstnání. Po propojení s extraligovým Mountfieldem se tušilo, že Kozli nebudou letos bráni za otloukánky. Momentálně jsou na pozici, která jim zaručuje záchranu v CHANCE lize a budou se ji snažit, za každou cenu udržet.

Tým se opírá o skvělé útočníky Jana Veselého a Davida Šafránka, kteří prakticky neslezou z ledu. Totéž se dá říci i obráncích Zdeňku Čápovi a Václavu Čížkovi. Kolín hledá gólmana, Jan Strmeň a Martin Sejpal mají úspěšnost okolo 90 procent a Fin Henry Kiviaho (93.68) byl Kolínu, z partnerského Mounfieldu, zapůjčen jen pětkrát.

V pěti posledních zápasech, s opravdu silnými protivníky, Kozlové uhráli pět bodů. Po prohře v Praze (4:0), doma padli s lídrem z Třebíče (1:2). Poté se kolínští vydali do Sokolova, kde jasně prohráli (5:1). Doma v následujícím utkání dokázali přehrát, venku úspěšný, Prostějov (4:2) a naposledy putovali po Labi do Ústí.

Začátek zápasu měl Kolín skvělý, na ledě byl aktivnější a už v 9. minutě vedl po trefách Jana Veselého a Davida Šafránka 0:2. Slovanu se podařilo vyrovnat až v úvodu druhého dějství Tůmou a Marešem. Zápas došel až do prodloužení, v něm sice hrálo Ústí přesilovku 4 na 3, ale hned po jejím skončení fauloval Trávníček a nařízené trestné střílení proměnil blafákem Jan Čížek. Slovan doma prohrál s Kolínem 3:2 v prodloužení, na střely to bylo 32:27 pro Kozly.

Sestava Kolína na Slovanu:

Š. Lukeš – Piegl, Čáp, Šalda, Niko, Zorko, V. Čížek, Váchal – Jan Veselý, David Šafránek, Z. Král – Jankovský, Miškář, L. Krejčík – J. Sklenář, Matějček, Matyáš Svoboda – Síla, Zumr, Petržilka

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 25z. (5 – 3 – 3 – 14), skóre 60:74, 24 bodů.

Po odstoupení Kadaně z CHANCE ligy je AZ, i přesto že mu na konto přibylo šest bodů a deset vstřelených gólů, poslední. Výsledky nejsou dobré, a to už jsme v polovině soutěže.

V devíti posledních utkáních získal Havířov pouhé tři body, dva za výhru v prodloužení v Třebíči a jeden za domácí prohru s Ústím. Poslední tříbodový zápas Havířov uhrál v polovině října. Ani utkání s týmy, které mají blízko sestupovým vodám se Havířovu nepovedly. Se Slovanem a Frýdkem bral při skóre 2:7 jediný bod. Naposledy se svěřenci Aleše Flašara v GASCONTROL Aréně postavili Benátkám nad Jizerou.

Vstup do zápasu měli povedený, už v 7. minutě se za gólmanem Benátek Králem rozezněla tyč po střele Doktora, puk se dostal k volnému Janu Hudečkovi, před kterým stála odkrytá brána, 1:0. AZ byl aktivnější a měl i šance, ujala se ale až akce z 18. minuty. Šimon Kratochvíl v přesilovce tečoval Bednářovu střelu, 2:0 po první periodě. Jenže AZ příležitost k navýšení stavu nevyužil a Benátky se zlepšovaly. Ve 25. minutě Adam Kalaj tečoval střelu tak šikovně, že Fučík poprvé lovil puk z klece. Havířov opět zpanikařil, čehož využil pět minut před druhou sirénou Sebastian Čedrle. Tempo ve 3. dějství trochu opadlo šance byly na obou stranách. Fučík inkasoval potřetí v závěru třetiny, Antonín Dušek ho překonal střelou švihem. Do prázdné branky uzavřel skóre zápasu Antonín Jiruš. AZ doma prohrál s Benátkami 4:2. Na střely to bylo 42:28 pro AZ.

Asistent Petr Sikora takto zhodnotil poslední mač: Poslední tři tiskovky je to furt to samé dokola. My se pořád na něco vymlouváme, ale tady už vidíme, že se není nač vymlouvat. Zřejmě tam není dostačující kvalita, abychom to dotáhli do vítězného konce. Vyhrávat zápasy na dva góly. Ono můžeš tak vyhrát jednou z deseti zápasů. Jenže nemůžeš vyhrávat pravidelně zápasy a bodovat v soutěži na jeden, dva góly. Poslední zápas s Ústím jsme nedali žádný. Momentálně, v tom týmu není kvalita, abychom dali nějaké góly. No a abychom, i když v zápase vedeme o dva góly, ho vyhráli. Po první třetině vedeš 2:0 a musíš to odehrát zkušeně, aktivně, prostě s kotoučem na holi. Takový zápas bychom potřebovali, ale momentálně na to nemáme asi ani vnitřní sílu.“

Sestava AZetu z posledního utkání:

Fučík – M. Hlaváč, T. Pastor, Chroboček, Kadeřávek, Korím, Lytvynov – Dostálek (C), Hudeček (A), J. Doktor – Š. Kratochvil, Pechanec (A), L. Bednář – Mrva, Handl, Bambula – Severa, Damašek, M. Hrubec.

Marodka

Kapitán Jan Maruna je stále zraněný v horní části těla a do zápasu v Kolíně určitě nezasáhne.

Vzájemné utkání

Poslední mač s hořkou tečkou pro AZ mají fanoušci ještě v živé paměti. Do poloviny zápasu gól nepadl, v 31. minutě se trefil havířovský Šimon Kratochvíl, Kozlové rychle snížili Šafránkem. Kolín si vzal vedení 6 minut před koncem třetí dvacetiminutovky Štonhanzlem. Domink Paś vyrovnal v samotném závěru. Jenže v prodloužení ujel Zdeněk Král a AZ doma bral jediný bod za prohru 2:3 v prodloužení.

Utkání začíná na ZS v Kolíně v 17:30 a vy jej můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.