AZ Havířov

Několikrát v sezóně jsme si vyhraný zápas prohráli sami, říká Pavel Zdráhal

23.03.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Sezóna 2020/21 se nezapsala do kroniky havířovského hokeje zrovna zlatým písmem. Mužstvo z nejmladšího města vystoupalo jenom na třinácté místo CHANCE ligy a zůstalo za očekáváním odborné veřejnosti i fanoušků. Zeptali jsme se, jak viděl, pro AZ předčasně, skončenou sezónu manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal.

Deset dní uplynulo od posledního zápasu s Kadaní, ale pro Pavla Zdráhala jako kdyby sezóna stále neskončila. Na jeho tváři je vidět stále velké zklamání z toho, že tým nepodstoupil ani do předkola play-off. Na všechny otázky opověděl, i když mu zrovna „dvakrát nešmakovaly“. Pokaždé spolkl hrdost a odpověděl bez příkras. Bylo na něm vidět, že hokejem v Havířově žije a zápas v Ústí nad Labem jej bude provázet ještě dlouho.

Dobrý den, Jak se Vám hodnotí, pro Havířov předčasně, skončená sezóna?

(zklamaně) Jak se mi může hodnotit sezóna, když jsme se ani nedostali do předkola. Pro všechny je to zklamání. Musíme se poučit z toho, co bylo. Vyvarovat se chyb a toho, aby se taková sezóna už nikdy neopakovala.

Přijde asi „poučení z krizového vývoje“, ale kde vidíte největší chyby. I když přišel jste v době, kdy byl kádr skoro uzavřený, anebo se pletu?

(Chvilka ticha) Přišel jsem tady a tým byl ze 75 procent, a řekl bych, že velmi dobře, vyřešený. Pak se objevili zkušení extraligoví hráči a ti nám doplnili tým. Následně jsme byli novináři pasováni na černého koně soutěže. To nám, možná, moc nepomohlo. Najednou jsme byli jedním ze spolufavoritů. Naši hráči, jako by cítili větší tlak a ten je asi i trochu svazoval. Soupeři na nás šli trochu s větším respektem.

Tým loni skončil pátý, tak nějaká očekávání logicky musela přijít?

Když hrajete proti silnému soupeři, tak se více vyhecujete. Po loňské velmi úspěšné sezóně do týmu přišli zkušení hráči a předpokládalo se, že půjdeme ještě výše, ale bohužel opak byl pravdou.

Vrátil bych se ke „krizovému vývoji“. Mohl za to kovid anebo to, že po vás všichni šli jako „po uzeném“?

Nechceme ani diskutovat, jestli nějaká korona… Situace byla pro všechny stejná. Na začátku ze všech v týmu vyzařovala obrovská energie. Přípravu jsme měli dobrou. Vítkovice jsme porazili po velmi dobrém výkonu, hráli jsme na hranici možností. Porazili jsme Jastrzebie, které je ve finále polské ligy. Od prvního zápasu tam byl prostě lehký dotek kovidu. První zápasy se kluci necítili komfortně, nikdo neměl velké příznaky. Po zápase se Vsetínem však absolvoval celý tým testy a polovina jich byla pozitivních. Oproti závěru přípravy jsme hráli jiný hokej.

Týmu nepomohla ani zranění zkušených hráčů?

Ať už to bylo zranění Tondy Bořuty ze začátku sezóny, Martina Adamského, Romana Szturce a Aleše Stezky. Kluci chyběli třetinu sezóny. Taková byla, bohužel, realita a my jsme byli nuceni, si pro to dojít bez nich. Samozřejmě nás to poznamenalo, jak kovid, tak i zranění. Prostě jsme nechytili žádný pořádný lauf a šňůru, aby se tým nakopl a prostě si věřil.

V lednu nebyl AZ zrovna ve formě, vyhrál jenom jednou za tři body, 24 bodů proklouzlo mezi prsty a ty nakonec chyběly?

Několikrát v sezóně jsme si vyhraný zápas prohráli sami. Viz namátkou utkání v Kolíně a Porubě. Navíc jsme ani jedno utkání v sezóně neotočili. Další z důvodů, proč jsme skončili třináctí, je ten, že jsme prohráli dvanáct zápasů o jednu branku!

To je více než třetina…

Navíc jsme v osmi zápasech nedokázali udržet vedení, což je strašně moc. To jsou důvody, proč jsme, asi zaslouženě, nepostoupili do předkola play-off.

V AZetu se hráči točí, volání peněz je silnější. Jak budete stavět tým?

Po takové sezóně musí přijít změny, to je jasné. Určitě si chceme udržet hráče, kteří pro Havířov dýchají a je pro ně prioritou hrát tady. Chceme tady odchovance, ještě nějaké bychom chtěli přivést zpátky. Pak je tady skupina hráčů, kteří nejsou odsud a je vidět, že je situace sere a trápí. Takové bychom tady také chtěli.

Je mi jasné, že mi nic nepovíte, ale mám za to, že k hráčům jako Seman a Maruna, chcete přivést jejich staré parťáky?

Ano, chtěli bychom tady přitáhnou skupinu hráčů z Havířova a potom i z okolí, kteří k AZetu mají nějaký vztah.

Najde se něco, co Vás v sezóně potěšilo?

No (chvilka ticha). Velmi těžko se mi něco říká, protože jsem sám z toho ještě, jak se vyvinula sezóna, hodně zklamaný. Určitě se ale našli hráči, kteří udělali velký progres. (deset vteřin ticha, pak pokračuje) A také, i když sezóna byla jaká byla, tak do předposledního zápasu na ledě Ústí jsme jeli s cílem postoupit do předkola. Závěr soutěže, těch posledních pět, šest zápasů, jsme měli dobrý, mužstvo se stmelilo.

Navíc při velké marodce, chyběl Vám Honza Kloz a Martin Adamský…

K té marodce, Kloz chyběl ve 12 utkáních, Adamský ve 13, Szturc v 11, Aleš Stezka ve 14 a Tonda Bořuta v 5. Nechci se na to vymlouvat, náš herní projev nebyl ideální, ale byli to všechno klíčoví hráči.

S bráněním a oslabeními jste asi byli spokojení. Kámen úrazu byl v nízké produktivitě a vhazováních, anebo se pletu?

Hráli jsme výborně oslabení, krom dvou posledních zápasů. Do té doby jsme měli dobrá čísla. Bohužel jsme neproměňovali šance a naše přesilovky nebyly také moc efektivní.

Přivedete střelce?

Chtěli bychom hráče, který nastřílí dvacet gólů a v těch rozhodujících momentech to propálí a otočí. Také se ale může stát, že najdeme střelce ve vlastních řadách. Třeba nám někdo takový tady vyroste.

Vím, že nerad jmenujete hráče, tak se zeptám na Jakuba Mrvu, ten letos ukázal potenciál, anebo se pletu?

Závěr sezóny měl povedený, zlepšil se i herně. Kuba byl ze startu sezóny obrovsky pracovitý a měl velikou snahu. Bylo na něm vidět, že se musí mezi muži ještě vyhrát. To bude pokračovat i další sezónu a budeme s ním počítat.

Spolupráce s extraligovými manšafty bude pokračovat? Hráči jako Ivan Lytvynov a Radek Prokeš byli přínosem…

Jelikož Olomouc bojuje v play-off se Spartou, tak se jednání odkládají. S Kohouty jsme dohodnuti na pokračování. U MOTORU se vyměnil trenér, ale není důvod, proč bychom ve spolupráci nepokračovali. Ivan Lytvynov tady patřil k nejvytěžovanějším obráncům a přeji mu, ať se prosadí. S Radkem Prokešem jsem v jednání, on těch nabídek má více, tak uvidíme, jak se to nakonec vyvrbí.

Cíl pro příští sezónu je udržet se v CHANCE lize?

To by byl takový poněkud přízemní cíl, i když bude padat hodně týmů. My si jiný cíl, než postup do play-off, dávat nemůžeme!

S jakým počítáte rozpočtem?

Budget zůstává +/- stejný. Nyní pracujeme na tom, aby se nám do něj vlezli ti nejlepší hráči.

Jaká pro Vás byla sezóna bez fanoušků?

Sezóna bez fanoušků byla v podstatě o ničem. Lidé na zimáku zvedají hokejovou úroveň. Bylo to cítit i z hráčů, kolikrát se prostě nebyli schopni nakopnout. Nedokáži si představit další sezónu bez fanoušků. 

I když se sezóna nevyvíjela dobře, tak jste to do předposledního zápasu na Slovanu měli ve vlastních rukou. Kuba Doktor dal dva slepené góly a byly tam i tyčky?

Přestože se sezóna nevyvíjela dobře a byla obrovským zklamáním od prvního kola, tak jsme na předposlední zápas se Slovanem jeli s tím, že by se ta špatná sezóna mohla smazat. Od první minuty bylo to utkání v naší režii. V první třetině jsme mohli vést o čtyři, pět gólů. Bohužel jsme nevedli. Nicméně z kraje druhé třetiny jsme vedli o dva góly, trefili jsme i pět tyček. Následovalo diskutabilní vyloučení Kachyni za bránou, takový faul nefaul. Přišla jejich přesilovka pět na tři, tu jsme nesehráli nejlépe a dostali zbytečný gól. V tu chvíli jsem cítil, jak na nás přišel útlum. Tým najednou začal váhat nad tím, jestli ten zápas zvládne. To byl zlom.

Odpusťte, ale to tady bylo ve vzduchu celou sezónu. Jeden, dva góly…

A pak jsme se začali bát. Přesně tak, dali jsme vždycky maximálně dva góly a pak přišel strach. Fakt nevím proč. My jsme ve třetí třetině, byť už jsme nehráli tak dobře, měli hromadu šancí a kdyby to tam spadlo na 3:2, tak jsme to uhráli. Bohužel, nespadlo. Závěr zápasu vyjádřil zmar celé naší sezóny. Myslím si, a doufám, že všichni hráči se trápili, jako my s Jirkou Režnarem na střídačce. Opravdu to zklamání bylo veliké. Poté, co jsem přišel po Patrikovi, jsem nechtěl slevovat z toho, co AZ do té doby vybojoval.

Také jste měl sezóny, když jste, s odpuštěním, nezářil…

Sám jsem to zažil, prostě to tak je. Trápil jsem se. U hráče je to tak, že po zápase to ze sebe shodí. Osprchuje se a druhý den se zase na tréninku nastartuje. Ty jako manažer se trápíš a čekáš do dalšího zápasu. Potřebuješ vyhrát, protože… (chvilka ticha)

Nedokáži si představit tlak, kterému čelíte…

Nemyslím si, že by na mě někdo, ani majitelé, vytvářel tlak. Řeknu to otevřeně, já jsem si na sebe vytvářel tlak sám. Tak to prostě v sobě mám, možná se časem změním a bude to k lepšímu. 

V posledním rozhovoru jste zmínil, že když jste loni trénoval v Opavě, tak Vám asistent řekl, abyste si výsledky, tak nebral. Řídíte se tou radou?

(proneseno rázně) Beru si to, zatím to moc nepomohlo. Vnímám kritiku i pochvaly, které letos oprávněně nepřicházely. Dobře, ta sezóna byla, jaká byla. Ale teď už není čas ani prostor na takovou sezónu. Horší by bývalo, kdybychom se na to vykašlali, což se nestalo.

Díky za Váš čas a upřímnost. Ve skládání týmu na novou sezónu Vám přeji šťastnou ruku.

V článku byly použity fotografie z archivu autora.

Instagram Youtube