AZ Havířov

Ohlédnutí za sezonou 2018/19 - 6., 5. a 4. třída

21.04.2019 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - V dalším článku ohlížejícím se za právě uplynulou sezonou se podíváme na týmy mladších žáků (6. a 5. třída) a na 4. třídu. Slovo dostanou především trenéři těchto týmů, tedy Roman Mrázek, David Svozil a Luděk Jarolím.

6. třída (roč. 2007) – výsledky ne moc dobré, ale zlepšování v individuálních činnostech

Stejně jako ostatní žákovské týmy, začali i šesťáci klasickou letní přípravu na sezonu začátkem května a konec tohoto přípravného období byl naplánován na poslední školní den v červnu. „V květnu jsme trénovali jen na suchu, a věnovali jsme se běžným sportovním činnostem. V červnu jsme pak měli možnost zařadit i tréninky na ledě, což bylo pro všechny příjemné zpestření. V předzávodním období v srpnu jsme také trénovali jak na ledě, tak také stále na suchu,“ říká trenér Roman Mrázek.

V září tým naskočil do soutěže Liga mladších žáků ročníku 2007, v níž proti šesti soupeřům - HC Vítkovice, HC Oceláři Třinec, HC Frýdek Místek, HC RT Torax Poruba, HKMD Šumperk a polský tým Metropolia Silesia – odehrál celkem 24 zápasů.

„Výsledkově tato sezona nebyla optimální, protože v dlouhodobé soutěži jsme skončili na posledním 7. místě, je však nutno podotknout, že stále ani v tomto ročníku nejde prioritně o výsledky, ale o průběžný růst hráčů. Nutno však zdůraznit, že mnoho zápasů bylo herně kvalitních, ale individuální neumění některých hráčů nás sráželo a nestačili jsme na soupeře. Věřím však, že i tyto individuální chyby kluky posouvají v hokejovém rozvoji, protože pokud se snažili něco uhrát a ne jen odstřelovat kotouče, tak je to dobře a je naprosto normální, že chybují. Během sezony bylo vidět, že hra všech kluků se zlepšuje a mnoho drobností si již osvojili,“ hodnotí sezonu trenér Mrázek.

Konečná tabulka soutěže:

Zdroj tabulky: http://hokej.ktknet.cz

Kromě toho se tým zúčastnil v prosinci tradičního Memoriálu Gustava Lachmana v Mladé Boleslavi. V základní části skončil o skóre těsně pátý, v konečném pořadí turnaje, tedy po play-off, patřila havířovským kluků šestá příčka. Cenu pro nejlepšího hráče týmu si odnesl Adam Burgert.

Šesťáci na turnaji v Ml. Boleslavi

„Během celé sezony jsme se snažili u kluků prioritně vylepšit jejich základní individuální dovednosti, především bruslení. A to jak formou základních bruslařských cviků, tak i pilováním užitého – hokejového bruslení. Velkou časovou náplň jsme věnovali vedení kotouče – driblování, přihrávce a také střelbě. Rozvoj a zlepšení bruslení jsme se snažili podpořit pravidelnými rychlostními vstupy. Při letmém pohledu na kluky se musí uznat, že všichni se zlepšili a někteří bych řekl, že výrazně. Velký prostor jsme věnovali celkovému hernímu pojetí na malém prostoru formou různých herních situací, jak rovnovážných, tak nerovnovážných. Kromě toho jsme se snažili klukům vštípit i základní návyky mimo led, jako je individuální rozcvičení, regenerační výběhy a protažení. Většina z nich si tyto dovednosti osvojila a ke konci sezony již nebyl problém s jejich dodržováním, za což bych je chtěl pochválit,“ říká trenér Mrázek a dodává celkové zhodnocení týmu.

„I když tento ročník momentálně nedosahuje výrazných bodových úspěchů, myslím však, že má potenciál a je jen otázka času, kdy své kvality prokáže a bude schopen vítězit. Při poctivé docházce a kvalitní práci lze většinu kluků dostat na velice slušnou úroveň, ale samozřejmě to bude vyžadovat určitý čas. To, že v chlapcích je určitý potenciál, dokazovali průběžným zlepšováním během celé sezony. Myslím si, že kluci této třídy mají jednu podstatnou výhodu proti jiným týmům a to, že nejsou tzv. „namachrovaní“, protože bohužel vítězí jen sporadicky. Doufám, že i nadále budou kluci přistupovat ke sportu s respektem, ale i pokorou ke spoluhráčům, soupeřům, ale i ke všem, kteří se podílí na jejich hokejovém či lidském vývoji. Společně s trenérem Pavlem Kubečkou bychom chtěli klukům poděkovat a pochválit je za reprezentaci HC AZ Havířov. Stejně tak bych chtěl poděkovat za práci pro tým vedoucímu Lukáši Povolnému a to konkrétně za spolupráci s administrativou a pomocí s mnoha mimohokejovými starostmi.“

Tým šesté třídy tvořili:

Brankáři: Matyáš Habas, Jan Kusak
Obránci: Adam Burgert, Matěj Kubeczka, Šimon Povolný, Marco Říman, Ondřej Szarowski
Útočníci: Miroslav Balog, Matěj Cebák, Jakub Janda, Denis Jurica, Jakub Kisza, Petr Klimeš, Matyas Kulig, Vojtěch Ligocki, Vít Martinek, Matěj Ptáček, Tomáš Sedlák, Nikolas Dlouhopolský
Trenéři: Mgr. Roman Mrázek a Pavel Kubečka
Vedoucí týmu: Lukáš Povolný

5. třída v rámci možností odehrála slušnou sezonu

Hodnocení páté třídy, tedy hráčů ročníku 2008, se ujal trenér David Svozil.

„Už když jsem třídu přebíral, věděl jsem, že to bude náročná sezona a bral jsem to jako výzvu, a to se potvrdilo. Tato třída totiž má kluky šikovnější a méně šikovné, to je stejné jako v jiných třídách, ale v tomto případě jsou ty rozdíly docela výrazné a těch méně šikovných je více, než by mělo být. V praxi to znamená, že vlastně trénujete dvě třídy v jedné. Jsou tréninková cvičení, u kterých to nevadí, ale jsou i taková, u kterých ti slabší kluci brzdí ty silnější,“ říká na úvod trenér Svozil a dodává.

„Druhá výzva, na kterou jsem přišel postupně, bylo, dát ten tým dohromady, tak aby fungoval opravdu jako tým. V dětské terminologii, aby byli mezi sebou kamarádi. Postupem času jsem nevěděl, která ta výzva je větší :-). Jestli to hledisko sportovní nebo kamarádské. Tady se totiž opět potvrdila jedna známá pravda, která říká NEPOŘÁDEK V KABINĚ = NEPOŘÁDEK NA HŘIŠTI. Nebyl jsem na to samozřejmě sám, výborně mi pomáhali asistent Pavel Kubečka, se kterým se kolem hokeje pohybuji už nějaký čas a vedoucí týmu Martin Vudarčík.“

Od září hrála pětka ligu mladších žáků 2007-08. V první fázi byli jejich soupeři HC Vítkovice, HC Oceláři Třinec, HC Orlová, HC Frýdek-Místek, HC RT Torax Poruba, HC Český Těšín, SK Karviná, HC Bohumín a polský tým Metropolia Silesia. Ve dvoukolovém systému odehráli 18 zápasů s bilancí 5 výher a 13 porážek. Získali tak sice jen 10 bodů, ale díky součtu bodů se sedmou třídou se dostali do nadstavbové skupiny s lepšími týmy.

Tabulka skupiny

Zdroj tabulky: http://hokej.ktknet.cz

„Po výsledkové stránce byl úvod sezony velmi špatný, ale mě více mrzela předváděná hra. A navíc ta dlouhá série porážek má vliv na psychiku hráčů. My jsme se snažili pracovat na tréninku zejména na bruslení a odstraňovat nedostatky. Jak moc se nám to podařilo, posoudí až další období. Někdy na přelomu nového roku začaly být vidět pozitivní změny. Jak díky tréninku, tak taky kluci začínali více chápat, co po nich jako trenéři chceme. Objektivně je třeba říct, že nám v zápasech zdatně pomáhali i žáci čtvrté třídy, která je velmi šikovná, ale ke konci sezony jsme je už tolik nevyužívali,“ hlásí trenér Svozil.

Stejně jako sedmá třída, postoupili tedy i páťáci do nadstavbové skupiny společné s týmy Olomouckého kraje. Ani tady se jim ale, i přes zmiňované zlepšení výkonů, výsledkově nevedlo.

Tabulka skupiny

Zdroj tabulky: http://hokej.ktknet.cz

Také poslední akci sezony, kterou byl turnaj v Bohumíně, si odehráli páťáci sami. „Ten turnaj odehráli výborně. Kluci předvedli vlastnosti, které bych od nich na úvod sezony nečekal. Jako bojovnost, srdíčko a chtění něco dokázat. Jako by chtěli ukázat, že hokej hrát umějí. Uhráli jsme krásné třetí místo, podařilo se nám porazit vítěze turnaje ze Zlína, takže konec sezony bych viděl docela optimisticky,“ neskrývá radost trenér Svozil, ale vzápětí dodává. „Co ale určitě zůstane jako problém i nadále, je relativně nízký počet těch šikovnějších hráčů. Každý trenér, který s třídou bude pokračovat, si to musí uvědomit a pracovat s tím.“

Pátá třída po zisku třetího místa na turnaji v Bohumíně

„Zpětně se na tu sezonu dívám, v rámci možností, jako na sezonu slušnou a nad rámec toho, co jsem očekával. A budu moc rád, když se do další sezony podaří naplnit ještě jen můj cíl, který jsem si v průběhu sezony dal. A to, ať co nejvíce kluků, bude mít chuť pokračovat s hokejem dále. Musím však zmínit ještě, pro budoucnost tohoto kolektivu, jednu důležitou věc. Pro vybudování zdravého týmu v jakémkoliv kolektivním sportu platí, že jak se k sobě chovají dospělí, především rodiče, tak se to se přenáší i na ty děti. A byl bych rád, aby si to všichni rodiče uvědomili. Že když se budou respektovat a na zápase se dokáží semknout a kluky podpoří, nejen na ně pokřikovat, nebo dokonce doma nadávat na jiné kluky a trenéra, bude to velké plus. Pokud by to dokázali, tak se to vždy v dobrém projeví na tom kolektivu. A to bych chtěl v této třídě obzvlášť vypíchnout,“ říká trenér Svozil a na závěr přidává poděkování.

„Určitě bych chtěl za celou sezonu poděkovat. Jak klukům, za to, že jsme to spolu dotáhli do konce. Také rodičům, protože to pro ně není jednoduché podporovat své děti v tom každodenním náročném pracovním a dalším programu. V neposlední řadě chci poděkovat jak svému asistentovi Pavlu Kubečkovi, tak vedoucímu týmu Martinu Vudarčíkovi, protože oba byli po celou sezonu perfektní a byli mi oporou.“

Tým páté třídy tvořili:

Brankáři: Ondřej Kozel, Daniel Ovčaří
Obránci: Šimon Danečko, Matyáš Gelačák, Miroslav Kulig, Jan Mikl, Vojtěch Mintěl, Ondřej Szarowski, Ondřej Ševěček, Martin Vudarčík
Útočníci: Daniel Bolek, David Buhla, Viktor Glac, Matěj Jemelík, David Kajzar, Dominik Kubálek, Jakub Kučera, Alexandr Polách, Aleš Tvrdý, Jiří Valenta, Matěj Žídek
Trenéři: David Svozil a Pavel Kubečka
Vedoucí týmu: Martin Vudarčík

4. třída zvládla přechod na velké hřiště a obsadila v lize skvělou druhou příčku

4. třída je trochu zvláštní kategorií na přechodu z přípravky do mladších žáků. Z toho vyplývají i určitá specifika. Havířovští hráči ročníku 2009 však všechny nástrahy překonali a mají za sebou výbornou sezonu. Více už prozradí jejich trenér Luděk Jarolím.

„Uplynulou sezónu musím hodnotit jedině pozitivně. Začali jsme klasicky dvouměsíční letní přípravou. Střídali jsme v ní tréninky venku, v hale i v tělocvičně. Součástí přípravy bylo i soustředění v Beskydech a výšlap na Lysou horu,“ říká na úvod trenér čtvrťáků Luděk Jarolím.

Po měsíční pauze zahájil tým v srpnu přípravu na ledě. Kategorie 4. třída měla svou sezónu tradičně rozdělenu na dvě poloviny. V té první se hrál ještě minihokej, v té druhé už se přešlo na "velké hřiště". „V minihokeji si vždy domácí tým vybíral variantu hřiště, a to buď na délku tzv. Pouzar hokej nebo klasicky na šířku. Během sezóny se málokdo shodl na tom, co je lepší, tak jsme obě tyto varianty střídali. V minihokeji nejsou na prvním místě výsledky, ale i přes to se nám dařilo velice dobře. A-tým odehrál tuto část sezony s bilancí 11 výher - 1 remíza - 5 proher a B-tým 14 výher a 2 prohry.“

Výsledky 4. třídy v první části sezony ZDE

Po novém roce následoval přechod na celé hřiště a tady si kluci si vedli ještě lépe než v minihokeji. „Nestačili jsme pouze na vítězné Vítkovice a zaváhali v Krnově. Všechno ostatní se nám podařilo vyhrát a s bilancí 12:2 jsme tedy celkově skončili v lize přípravek druzí.“

Výsledky 4. třídy ve druhé části sezony ZDE

Tabulka soutěže

Zdroj tabulky: http://hokej.ktknet.cz

Kromě své dlouhodobé soutěže se čtvrťáci zúčastnili i několika turnajů. „Organizačně se nám povedlo navíc domluvit spoustu přátelských zápasů. Zúčastnili jsme se také šesti turnajů, z toho jsme v období Vánoc jeden sami pořádali tady u nás v Havířově. V turnajích nám nebylo vítězství dlouho souzeno, na každém jsme skončili druzí, až na posledním v Banské Bystrici se to zlomilo a podařilo se nám celý turnaj bez porážky vyhrát,“ vypočítává úspěchy trenér Jarolím a přidává další pozitiva.

„Kádr 4. třídy je početně dobře zastoupen a tak jsme díky těmto zápasům mohli protočit všechny hráče na všech postech. Se třídou se pracuje velice dobře, kluci mají chuť se učit nové věci a obrovskou touhu vyhrávat.“

Čtvrťáci po vítězství na turnaji v B. Bystrici

„Na závěr bych chtěl poděkovat klukům za celou sezónu a popřát jim mnoho hokejových i životních úspěchů. Poděkování také patří všem, kdo se podíleli na chodu týmu. Jmenovitě asistent trenéra Richard Lenomar, vedoucí Monika Dunová a rodiče hráčů,“ uzavírá hodnocení sezony trenér Jarolím.

Tým 4. třídy tvořili

Brankáři: Jan Ftáček, Filip Havel, Jakub Šlajs 

Hráči: Artur Adámek, Adam Bjaček, Adam Bystroň, Jan Černák, Matyáš Dudek, David Gebauer, Štěpán Giecek, Matyáš Jano, Vojtěch Jarolím, Matouš Kaleta, Šimon Kaleta, Andrej Kopčaj, Jan Michalík, Radek Porubčan, Adam Potěšil, Denis Seman, Cayden Shepperson, Jan Vávra a Pavel Zielinski.
Trenéři: Luděk Jarolím, Richard Lenomar
Vedoucí: Monika Dunová

Instagram Youtube