AZ Havířov

Poznejte naše soupeře: Havlíčkův Brod, Znojmo, Opava, Valašské Meziříčí a Kopřivnice

10.08.2022 | Josef Nudera

Druhá liga bude v sezoně 2022/2023 vyjímečně kvalitní soutěží. Poznejte s námi před začátkem sezony naše soupeře. Ve druhém díle vám představíme druhou polovinu z nich: Havlíčkův Brod, Znojmo, Opavu, Valašské Meziříčí a Kopřivnici.

O systému soutěže druhé ligy jsme vás již informovali v tomto článku, pojďte se ale nyní s námi podívat na podrobnosti ke druhé pětici soupeřů Havířova ve východní konferenci soutěže. O úvodní pětici soupeřů si můžete přečíst v článku ZDE

BK Havlíčkův Brod

Vzdálenost od Havířova: 282 km

Slavným odchovancem klubu z Vysočiny je brankář Vít Vaněček nebo zesnulý Josef Vašíček. Tradiční barvy klubu jsou červená a bílá.

Tamní hokejový klub dlouhodobě patřil mezi účastníky druhé nejvyšší soutěže. Po pádu do 2. ligy v sezoně 2014/2015 se v Kotlině stále věří v návrat o patro výše. Havlíčkův Brod jde do sezony s novým jednatelem Jindřichem Kubátem, ale i hlavním trenérem Alešem Kraučukem. 

V loňském ročníku 2. ligy se dostal Havlíčkův Brod do semifinále, kde jednoznačně nestačil na pozdějšího účastníka baráže o Chance ligu Tábor. V základní části získali hráči Havlíčkova Brodu 58 bodů a umístili se na 4. místě tabulky.

Havlíčkův Brod bude disponovat atraktivním kádrem, který v obraně vyztuží 41letý Jiří Vašíček – ten si tak prodlouží svou bohatou kariéru. Tým navíc dokázal udržet klíčové hráče loňské sezony, a to nejlepšího střelce Petra Kuchtu, nejproduktivnějšího obránce Romana Čermáka, ale i produktivního Jaroslava Moučku. Mluví se i o návratu Tomáše Semráda, který dva roky nehrál hokej.

Tesla Orli Znojmo

Vzdálenost od Havířova: 250 km

Orli Znojmo budou patřit k jednomu z největších taháků celé 2. ligy. Tento klub s bohatou historií hrál dlouhodobě extraligu, než se odebral do mezinárodní ICEHL (dříve EBEL ligy). Znojmo se vrátilo do českých soutěží v covidové sezoně 2020/2021, která se ale po šesti kolech nedohrála. O rok později Orli znovu objížděli stadiony mezinárodní ICEHL ligy. Až do následující sezony, kterou stráví ve 2. lize s obrovskými ambicemi na postup do Chance ligy.

V uplynulé sezoně nastupovalo Znojmo ještě v mezinárodní ICEHL, kde skončilo na 7. místě po základní části. V předkole dokázalo Znojmo přetlačit 2:0 na zápasy Graz. Čtvrtfinále znamenalo pro jediného českého účastníka v bývalé EBEL lize konec, porážka 0:4 se Salzburgem se ale dala očekávat.

Znojmo bylo v létě aktivní na přestupovém trhu. Do svých řad zlákalo ex-vítkovického Jana Hrušku nebo třebíčského Martina Šťovíčka. V kádru udrželo Tomáše Svobodu a přivedlo svého odchovance Marka Špačka z Poruby. Ve Znojmě bude hrát i Dominik Sklenář, kterého si můžete pamatovat i z havířovského dresu. Znát budete i jednoho z brankářů Orlů – Dominika Groha. Poslední novinkou je angažování Vojtěcha Kloze. Tento hráč strávil v zahraničí pořádnou porci kariéry.

Znojmo je jedním z jasných aspirantů na postup do Chance ligy, dokáže se porvat s, letos velmi silnou, konkurencí?

HC Slezan Opava

Vzdálenost od Havířova: 50 km

Slezan Opava patří k již tradičním a dlouhodobým účastníkům 2. hokejové ligy. Opava si ve své historii zahrála dokonce i extraligu, kterou následně prodala právě do Havířova. S Opavou se můžeme opět těšit na třaskavé bitvy – jak na tribuně, tak na ledě. Hlavním trenérem Opavy je Aleš Tomášek, klub pak vede Dalibor Bárta.

Loňský ročník 2. ligy byl pro Opavu mimořádně úspěšný. Ve východní skupině skončila Opava na 4. místě, zajistila si tím play-off, ve kterém vyzvala v semifinále vítěze základní části Valašské Meziříčí. Slezan dokázal Bobry porazit v napínavé sérii 4:2 na zápasy. Finále východní skupiny bylo pro Opavu sice konečnou, ale série s Novým Jičínem vstoupí do dějin opavského hokeje. Jedno z finálových utkání sledovalo v Opavě 3 698 diváků, což byla nejvyšší návštěva v Opavě za posledních 23 let!

V Opavě se nyní buduje na místě starého stadionu nová aréna, která pojme ale „jen“ 2 000 diváků. Kde bude hrát Opava v době stavby stadionu domácí zápasy, se řeší.

Poslední posilou týmu je Tomáš Káňa, který loni oblékal dres Nového Jičína. Klub uvedl, že dá v přípravě šanci i mladým hráčům, kteří prošli Slezanem. Jedná se o Daniela Pachulu, Vojtěcha Tomsu a Marka Vojkuvku.

HC Bobři Valašské Meziříčí

Vzdálenost od Havířova: 76 km

Bobři Valašské Meziříčí je tým, který hraje 2. hokejovou ligu nepřetržitě od sezony 2004/2005, kdy postoupil z krajského přeboru Zlínského kraje. Valašské Meziříčí dlouho brzdil zastaralý stadion, který ale sezonu před postupem prošel rekonstrukcí. Aktuálně se na jeho tribuny vleze 1200 diváků. V sezoně 2009/2010 si Valašské Meziříčí zahrálo kvalifikaci o 1. ligu, ve které neuspělo.

Loňská sezona by se dala rozdělit s přehledem na dvě části. V základní části hráli Bobři skvělý hokej a dokázali vybojovat první místo tabulky. Valašské Meziříčí mělo 85 bodů, což bylo o 7 bodů více než Nový Jičín. V semifinále play-off šlo Valašské Meziříčí v roli favorita na Opavu. Bobři ale prohráli sérii 2:4 na zápasy, když dva duely ztratili až v prodloužení. Sezona tak pro Meziříčí překvapivě rychle skončila.

Valašské Meziříčí zatím o posilách moc nemluví. Uvádí, že bude i nadále spolupracovat se Vsetínem a Přerovem. V kádru Bobrů každopádně zůstává například havířovským divákům známý Jan Křivohlávek. V týmu pokračuje i mladý Tomáš Andris, který zažil parádní sezonu. V brance by měl být Jiří Slovák. S kým ale vytvoří tandem, zatím není jasné. Z táboru Bobrů však zní – většina kádru z loňské sezony pokračuje.

HC ISMM Kopřivnice

Vzdálenost od Havířova: 42 km

V Kopřivnici, městě automobilů a světově známe značky Tatra, je hokej tradičním sportem. Kopřivnice ve své historii střídala účast ve 2. hokejové lize s krajskou ligou Moravskoslezského kraje. V krajské lize působila Kopřivnice naposledy v sezoně 2014/2015, kdy dokázala postoupit. Od sezony 2015/2016 si Kopřivnice vždy zahrála play-off nebo minimálně předkolo. Největším úspěchem je semifinále z loňského ročníku.

Jak už bylo zmíněno, po loňské sezoně musela v Kopřivnici panovat spokojenost. V základní části se HC ISMM Kopřivnice umístila na 3. místě se ziskem 65 bodů. V semifinále vyzvala Nový Jičín. Utkání v této sérii nabídla až na jeden zápas vždy poměrně vyrovnané bitvy. Nakonec se musela Kopřivnice sklonit v poměru 1:4 na zápasy.

Kopřivnice zatím s příchody poměrně vyčkává. Do dresu Kopřivnice se ale určitě oblékne ostřílený Michal Velecký. Tento ostravský rodák si zahrál ve své kariéře i 1. ligu za Havířov. Do Kopřivnice přichází také brankář Jan Baldik z Opavy. Na další změny kádru si budeme muset ještě počkat. Co je ale jisté, tým povede do nové sezony nový hlavní trenér. Tuto pozici bude zastávat Ladislav Majkus. 

Youtube