VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Předčasné ukončení sezony nás velmi mrzí. Áčko, juniorka i dorost přišly o vrchol skvělé sezony, říká Jaroslav Mrowiec

20.03.2020 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Vzhledem k aktuální situaci kolem virové epidemie, rozhodl minulý týden hokejový svazu ukončit všechny běžící soutěže v ČR. Co to teď aktuálně znamená pro AZ, a jaké dopady to bude mít, jsme se zeptali prezidenta klubu Jaroslava Mrowiece.

Začněme kategorií mužů, tedy A-týmem.

Ukončení Chance ligy nás velmi mrzí. To za prvé. Ale zároveň musím jedním dechem říci, že jsme jej, při jednání klubů, sami podpořili, protože ten momentální stav v ČR to vyžaduje. Zdraví je zkrátka prioritní.

Jinak musím zdůraznit, že dosažené 5. místo v základní části je fantastický úspěch. Za 10 let od znovuzrození AZetu se nám nic podobného nepodařilo. Chtěl bych na tomto úspěchu podtrhnout, že byl dosažen, aniž bychom disponovali nějakým hvězdným týmem. Trenérům a hráčům se ale podařilo ten tým stmelit a namotivovat tak, že dosahoval skvělých výkonů.

Charakter týmu se ukázal především v těch rozhodujících momentech. Nejprve jsme byli na hraně boje o osmičku a v tom souboji jsme uspěli. Pak se to opakovalo v boji o šestou příčku, museli jsme hrát až do konce, a opět se to nakonec podařilo. V tomhle musím před týmem smeknout.

V play-off jsme chtěli předvést to nejlepší, zejména pro naše fanoušky. Konečně jsme neměli jít proti týmu ze špičky tabulky, naopak věřili jsme, že Chomutov je pro nás tzv. „hratelný“. Tým byl namotivovaný, v dobré formě a mohl to tzv. „prodat“ a případný postup si užít s fanoušky. Tohle je pryč, už s tím nic nenaděláme a je to velká škoda, protože se nám to nemusí podařit zopakovat.

Víte už co předčasné ukončení Chance ligy bude pro klub znamenat finančně?

Zjišťujeme to. Hráčům rušit smlouvy nebudeme a vše dodržíme tak, jak je ve smlouvách uvedeno. Ty finanční ztráty budou pro náš klub velké, ale doufám, že všichni společně toto období přečkáme. Samozřejmě nám tyto prostředky budou chybět i v dalších sezónách, protože my nejsme klub, který by to jen tak nahradil něčím jiným.

V této souvislosti oceňujeme milé a sympatické gesto těch fanoušků, kteří si koupili vstupenky na play-off a nechtějí vrátit peníze.

Co juniorka? Ta měla našlápnuto k postupu do nejvyšší soutěže.

Tady mě to mrzí hodně. Celou sezónu jsme dělali maximum pro to, abychom se vrátili do nejvyšší soutěže. Měli jsme tým, do kterého jsme investovali nemalé prostředky na to, abychom vyhráli svou skupinu a vybojovali si nejlepší pozici pro play-off. Byli jsme připraveni posílit tým o hráče z A týmu. Byli jsme připraveni se porvat s Přerovem, v očekávaném finále a v krásných zápasech, sportovní cestou o postup do nejvyšší soutěže.

Co bude v tomto směru dál?

To dneska nikdo neví. Jestli se bude postupovat podle dosažených výsledků a umístění, nebo se to všechno zruší. Všechno je možné. Všeobecně se ví, že máme spor se svazem týkající se vyloučení v minulé sezoně. A rozhodovat budou ti stejní lidé na svazu, tak uvidíme, jak rozhodnou.

Výbornou sezonu zopakovali i dorostenci.

Můj pocit je z letošní sezony dorostu je takový, že si myslím, že ten tým měl na postup na republikové mistrovství této kategorie (pozn. redakce: tedy mezi čtyři nejlepší týmy). Ten tým prokázal velkou sílu, a pokud by byl kompletní, mohl ještě ukázat velké věci. Myslím, že to byl jeden z nejlepších týmů této věkové kategorie, jaký jsme v Havířově měli. I kvůli tomu jsme chtěli uskutečnit ten postup juniorky, aby nám kluci neodcházeli a pokračovali v kariéře tady.

Velká škoda, že i jejich soutěž byla ukončena, protože jak hráči, tak trenéři, tak i my jako vedení klubu jsme se na ten závěr sezony moc těšili. A chtěli jsme si to užívat, protože jsme věřili, že ten tým může dojít hodně daleko.

A jen připomínám, že obě tyto mládežnické kategorie jsou pro nás důležité nejen z hlediska okamžitých úspěchů, ale především jako zásobárna budoucích hráčů pro A tým. Na tom je náš klub postaven.

U žáků, tedy od 9. třídy po přípravku, je ta situace asi nejméně problematická.

Samozřejmě. Někteří stihli odehrát všechny zápasy, někomu chyběly poslední 2 – 3. Tam až tak o moc nešlo. Hodnocení těchto kategorií bych nechal na jednotlivých trenérech.

Co teď aktuálně řešíte?

Vyhodnocujeme uplynulou sezonu a připravujeme se na tu novou. Taky jednáme se všemi partnery klubu. Je to taková klasika v tomto období.

U mládeže a žáků řešíme trenéry, se kterými budeme mít schůzky k uzavření sezony. Budeme s nimi řešit ty pozitivní i negativní věci kolem jejich kategorie.

Máme za sebou jednání s městem, které nám už v únoru schválilo dotace, za což moc děkujeme a velice si toho vážíme. Taky připravujeme další dotační projekty, jak z kraje, tak z MŠMT aj.

Celou situaci komplikuje systém soutěží, jak u dorostu, tak u juniorky. Nemáme informace jaké systémy a jaké kategorie v další sezóně budou. Jestli bude zachována 9. třída nebo to nahradí svaz kategorii mladší dorost nebo tuto kategorii zruší. Také jsme v očekávání, jak bude vyhodnocená soutěž juniorů, když byla ukončena dříve. Informace ze svazu zatím nejsou, takže čekáme. Již dříve jsme kritizovali svaz, že nepracuje systematicky. Chybí jasná pravidla pro všechny soutěže a to na delší období. Soutěže mládeže se mění moc často a nikdo není schopen se na to připravit. Nicméně my musíme mít domluvené a podepsané všechny trenéry od juniorky po přípravku a pak budeme čekat, co nám svaz řekne.

Děkuji za rozhovor a přeji vám všem v klubu hodně zdraví.