AZ Havířov

Představení 2.ligy – HC Zubr Přerov

06.09.2012 | David Motloch

Jelikož se havířovští hokejisté v pátek utkají proti celku Přerova, jenž je momentálně na programu v seriálu Představení 2. ligy, skloubíme výjimečně hned dva články najednou. Přerovští mají v přípravě vyrovnanou bilanci, výrazně si ji však zlepšili v posledním zápase na ledě Prostějova, kde vyhráli vysoko 8:2. Svěřenci trenérské dvojice Sedlák – Václavíček vyhlíží nejvyšší příčky i v samotné 2. lize, a tak bude vzájemný souboj dobrou generálkou pro oba týmy. Příští díl seriálu Představení 2.ligy vyjde v neděli 9.9 a „pod kudlu“ si tentokrát vezmeme Bobry z Valašského Meziříčí.

Havířov vyjede na led Přerova se skvělou formou. Pětizápasovou sérii bez porážky mu sice přetrhl Šumperk, v plánované domácí odvetě však prvoligový tým neměl šanci a po výsledku 2:6 odcházel z ledu s hanbou. V ráži je stále Antonín Pechanec, minulý zápas však patřil někomu jinému. Řeč je o Janu Danečkovi, jenž hattrickem přilákal veškerou pozornost na sebe. Kladně hodnotil utkání i trenér Azetu Tomáš Potěšil. „Myslím si, že jsme měli dobrý vstup do toho utkání, v první třetině jsme ten zápas rozhodli, jednak díky produktivitě, využili jsme skoro všechny vyložené šance ve třetině. Dále nás tam jednoznačně podržel Lukáš Daneček v brance. Ve druhé třetině jsme trochu polevili a naší laxností jsme dali soupeři zase šanci. V poslední části jsme hráli to, co jsme chtěli hrát. Nechtěli jsme hrát s velkým forčekinkem, abychom zbytečně nepropadli, to se podařilo a ještě jsme branku dali.“

Do zápasu nepustily studijní důvody Karla Vydru a Tomáše Mráze. Kvůli nataženým svalům laboruje i Martin Balčík a fyzicky v pořádku není ani Jan Maruna. Nad oběma útočníky tak nadále visí otazník, a zda nastoupí již do venkovního zápasu se Zubry, je ve hvězdách. Když už je řeč o zraněních, nesmíme zapomenout na Luďka Lhotského a Radima Haase. Zbytek kádru by měl být kompletní.

Sestavy týmů z posledního zápasu

HC AZ Havířov 2010: L.Daneček (Matoušek) - Rimmel, Krisl, Hegegy, Prokop, Hartmann, Zientek - Pavlas, Najdek, J.Daneček - Stránský, Sztefek, Potočný - Klimša, Říčka, Pechanec - Kopún

HC Zubr Přerov: Okáč (Vojtek) – Pala, Faltýnek, Vlček, Ferenc, Osina, V. Sklenář, Drábek – Sedlák, Goiš, Málek – Brančík, Ditrich, Sakrajda – Sprušil, Kundrátek, Brada – Vaněk.

Zápas začíná na ledě Přerova 7.9. od 18 hodin!

K dispozici bude i klasický on-line přenos zde.

A nyní již klasický článek o představení našeho soupeře.

Historie

Založení přerovského hokejového oddílu se datuje od roku 1928. V Přerově bylo možné sledovat hokej i dříve, hrálo se však na rybníku tzv. stylem „Bandy“, kdy hráči používali ke hře místo puku míček. Klub se poté stal profesionálním oddílem, ale dlouze hrával pouze nejnižší soutěže. S výstavbou nové haly přišlo výkonnostní zlepšení a následující tři sezóny dokázal tamní klub vždy opanovat celou ligu, výsledkem byl postup do druhé národní ligy. Pod názvem „Meochema“ se po chvilce aklimatizace klub probojoval dokonce do 1.ligy a jak se později ukázalo, to byl také výkonnostní strop tamního klubu.

Ve druhé nejvyšší soutěži klub působil poměrně dlouho a v sezóně 1981/82, kdy Přerov zcela ovládl 1. ligu a stal se tzv. Přeborníkem ČSR. Postup ale klubu unikl po prohrané sérii s Bratislavou. Vlivem ekonomických problémů se hokejisté museli opět spokojit s 2. ligou. Z ní dokázali ještě vystoupit odkoupením licence v roce 1993 a po dalším pádu se zde opět dostali na další tři sezóny. To bylo ovšem poslední působení Přerova v 1. lize. Od té doby klub působí v třetí nejvyšší soutěži v České republice, když v baráži podlehl celku z Kadaně.

Minulá sezóna + příprava

Loňská sezóna začala pro Přerov skvěle. Hráči byli takřka neporazitelní a sedmizápasovou sérii bez porážky utnul až Havířov (2:0). Poté se výkon Zubrů sklouznul do průměru, nicméně i v pozdější části základní části si Přerovští dokázali vybudovat hned několik úctyhodných sérií bez porážky, což je v konečném součtu katapultovalo na třetí místo za Karvinou a Havířov. Ve čtvrtfinále si klub v pětizápasové bitvě poradil s Opavou, rozhodla neporazitelnost domácího prostředí Zubrů. Semifinále s Karvinou už bylo pro Přerov konečnou zastávkou, hokejisté urvali jediné vítězství 4:3 p. a po čtyřech zápasech pro ně sezóna skončila. Při útočné fázi se zapojoval takřka celý tým, vyzdvihnout jen jednu osobu tak nelze, nicméně nejlepší statistiky vykazoval Jan Kolařík a po jeho odchodu tak z týmu odchází i 34 nasbíraných bodů.

V přípravě nejsou svěřenci trenérské dvojice Sedlák-Václavíček nijak oslniví, pravdou však je, že si připsali dvě cenné vítězství proti Prostějovu. Nejprve doma porazili Jestřáby poměrem 6:4, v odvetě pak ambiciózní klub deklasovali vysoko 8:2. Vítězství si Přerov připsal ještě na turnaji v Porubě, kde porazil Porubu (6:2) a a juniorku Vítkovic (4:3 sn.). Zubři naopak museli snést porážku 2:4 od polského soupeře z Krakowa a mimo turnaj ještě nestačili na Hodonín, se kterým dvakrát prohráli po výsledcích 5:6 a 3:5.

Změny v sestavě

Už nyní je jasné, že kádr Přerova se před ligou rozšíří. V kolonce odchody před sezónou můžeme vidět dvě jména. Obránce Jan Krajíček a útočník Jan Kolařík už v týmu působit nebudou. Pro informaci, oba hráči zde působili pouze na hostování, jejich mateřské kluby mají extraligovou příslušnost. Jan Krajíček je hráčem Slavia Praha a Jan Kolařík pro změnu působí v týmu Vítkovic. Klub tak po jejich odchodu zůstal téměř kompletní, naopak se kádr povedlo vhodně doplnit.

Martin Vojtek se vrací do rodného Přerova

I příchozí tři jména mají v závorce uvedeno hostování. Zmiňujeme tak Antonína Sprušila, který po odchodu Jana Kolaříka bude mít za úkol zacelit díru v útoku. Dále se jedná o Jiřího Osinu, tomu skončilo hostování v Kroměříži a v Přerově bude mít na starost obrannou stránku hry. O jednoznačně největší poprask o letních prázdninách se postaralo úplně jiné jméno. Řeč je o Martinu Vojtkovi. Brankář s dlouholetými extraligovými zkušenostmi se po dlouhých 14 letech vrací z Třince do rodného Přerova. Zde totiž s velkým hokejem začínal a po letech na vrcholu se chce vrátit za svou rodinou a dětmi. O brankářské jedničce Zubrů na příští sezónu tak není vůbec pochyb.

Shrnutí

Klub oproti ostatním týmům z naší druholigové skupiny příliš do soupisky nezasahoval. Po nutných odchodech dvou extraligových hráčů tak kádr zůstal kompletní. Přesto se tamní celek postaral o největší poprask ze všech týmů. Martin Vojtek, dlouholetý extraligový brankář Třince se totiž na stará kolena vrátil do svého rodného Přerova. Ačkoliv výsledky z přípravy ostudu Zubrům rozhodně nedělají, při kvalitně zdejšího celku se dá s klidným svědomím předváděný výkon považovat za podprůměrný. V sezóně čekejme vydatné zlepšení.

Předpověď

V Přerově vychází na povrch dvě základní otázky. Předvede brankář Martin Vojtek výkon, na který jsme od něj už dlouhou dobu zvyklí? Podaří se klubu v konečném součtu nastřádat 34 bodů, které po odchodu Jana Kolaříka zmizely? Pokud tyto dvě otázky dokáží trenéři společně s hráči během sezóny vyřešit, není pochyb, že Přerov bude jednou z hlavních hrozeb naší skupiny a těžkým soupeřem pro Havířov a vlastně i kohokoliv jiného. Jak už jsme částečně naznačili v minulém díle, podařit by se jim to mělo, a tak tipujeme, že Zubři se po základní části umístí na druhém místě za Havířovem.

Instagram Youtube
×
Odehrané v 16:00 | Muži
AZ Havířov
HC Stadion Litoměřice