Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Představujeme mladé AZeťáky – Marek Štipčák

26.08.2018 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - V dalším pokračování našeho seriálu rozhovorů s nadějemi havířovského hokeje si představíme šestnáctiletého brankáře Marka Štipčáka.

Marek Štipčák
Narozen: 6.9.2001
Post: brankář

Marku, rozhovorovou štafetu ti předává spoluhráč Honza Thiel a ptá se tě „Kam bys to chtěl v hokeji dotáhnout?“

Mým snem je, asi jako každého malého kluka, NHL. To je samozřejmě takový ten hodně vzdálený cíl, za kterým stojí hodně úsilí. Vysokou metou, kterou bych chtěl dosáhnout je i extraliga. Nebo zahraniční angažmá. Nejbližším cílem je pro mě tuto sezonu vyzkoušet si mužský hokej.

Kdo tě nejvíce momentálně posouvá v brankářských dovednostech.

Náš trenér gólmanů Dušan Šafránek. Ten nás vede k tomu, abychom se v hokeji zlepšovali a bavili se tím.

Brankáři mají z části jinou přípravu než hráči. V čem je podle tebe ten největší rozdíl?

Naše příprava jde spíš do dynamiky, výbušnosti a reflexů. Musíme mít dobry pohyb v brankovišti. A pak především pilujeme techniku zákroků, aby se to co nejvíce zautomatizovalo.

Jiné je to asi i v oblasti psychiky?

Ano, i na tom pracujeme. Abychom byli v co největší psychické pohodě. Když dostaneme třeba nějaký špatný gól, tak si z toho nic moc nedělat a být připravený chytat dál.

Gólmani nejenže stojí v bráně a snaží se co nejlépe chytat, také ale musí komunikovat se spoluhráči. V jakých situacích to platí především.

Především v rozehrávce je to u najíždění si beků. Pak taky hlídání protihráčů, aby nezůstal někde neobsazený za obranou.

Jak jsi začínal s hokejem?

Začínal jsem v pěti letech v Hodoníně, kde jsem byl až do mladšího dorostu. Před dvěma lety jsem pak přišel do Havířova.

Co rozhodlo, že jsi začal dělat právě hokej?

Můj taťka hraje hobby hokej. Chodili jsme na veřejné bruslení, kde mě to začalo bavit a tak mě taťka přihlásil do hokeje. Byl jsem na pár trénincích, bavilo mě to a už jsem u toho zůstal.

Kdy ses přesunul do branky?

V šesti letech.

Bylo to tvoje rozhodnutí nebo trenérů?

Bylo to moje rozhodnutí.

Máš nějaký hokejový vzor?

Ze světových gólmanů je to Marc-André Fleury a z českých se mi líbí Libor Kašík.

Měl jsi možnost někdy trénovat s nějakým špičkovým gólmanem?

Jo, byl jsem na brankářském kempu v Pelhřimově, kde byl Petr Mrázek a právě i Libor Kašík. Bylo to zrovna ten rok, co Zlín vyhrál mistra extraligy. Ukázal nám medaili a povídal nám o sobě, jak se vypracoval. To byl pro mě velký zážitek.

Jak jsi spokojen s těmi dvěma sezonami v AZetu?

Určitě jsem spokojený. Obě sezóny se nám podařilo hrát v play-off. První sezóna pro nás byla úspěšná, když jsme po základní části hráli vrchní skupinu zajišťující play-off a v play-off jsme vyřadili Třinec. V druhé sezoně se nám v základní části nepodařilo dostat přímo do play-off, kdy nám postup utekl o jeden bod. Ale ve skupině o postup do play-off se nám to podařilo a postoupili jsme do play-off, kde jsme potrápili Salcburk.

V loňské sezoně jsi tvořil brankářskou dvojici s Michalem Dufkem. Jak spolu vycházíte?

Já myslím, že Dufo je dobrý kluk, bavíme se spolu, chodíme i na stejnou školu, takže máme dobrý vztah. Na ledě se navzájem podporujeme.

S kým z týmu jsi nejen spoluhráč, ale i kamarád?

Určitě s klukama z ubytovny jako je Adam Hilšer a Honza Thiel, a z těch co bydlí v Havířově tak s Markem Revajem.

Co škola?

Chodím na horní gymnázium, letos jsem ukončil první ročník. Je to náročné, protože jsem často trénoval i s týmem mužů, takže jsem dost chyběl a musel jsem to dohánět. Ale dá se to zvládnout.

Zbývá ti ještě, kromě hokeje a školy, na něco čas?

Moc volného času nemám. A když se nějaký najde, tak jsem s klukama z ubytovny. Chodíme do města, hrajeme hry na Play Stationu.

Jakou hru hraješ nejvíce?

Asi FIFU.

Jak jsi v kontaktu s rodinou?

Jelikož jsem z jižní Moravy tak přes sezonu se domů dostanu tak jednou do měsíce, mimo sezonu jsem se snažil jezdit domů každý víkend. Ale jinak za mnou jezdí hodně moji rodiče do Havířova nebo i na venkovní zápasy.

Jak se těšíš na blížící se začátek sezony?

Já se těším moc, juniorka bude zase něco jiného a myslím, že bychom mohli udělat dobrý výsledek.

V přípravných zápasech se vám hodně daří, to je asi povzbuzující.

Je to tak, myslím, že tým šlape dobře a doufám, že se nám bude dařit i v ligových zápasech.

Marku, komu předáš rozhovorovou štafetu?

Marku Revajovi a zeptám se ho „Jaké byly tvoje hokejové začátky?“

Děkuji za rozhovor a přeji ti hodně zdaru v hokeji i v životě.