AZ Havířov

Od sobotního zápasu s Prostějovem bude opět pro fanoušky probíhat hokejová tombola. Podrobnosti v článku ZDE.

Představujeme prvoligové soupeře - HC Benátky nad Jizerou

21.08.2016 | Tomáš Vlček

Série článků o soupeřích AZetu v letošním ročníku WSM ligy pomalu spěje ke svému konci. V dnešním díle si představíme jeden z typických farmářských týmů - středočeský HC Benátky nad Jizerou.

V minulé sezoně poklidná záchrana

V základní části loňské sezony skončili středočeši, i přes skvělý začátek sezony, se ziskem 61 bodů na ne zrovna lichotivé 12. příčce tabulky a tak je čekala ještě skupina O udržení. Vzhledem k náskoku před beznadějně poslední dvojicí Šumperk - Most, to pro Benátky nebyl nějaký dramatický boj, ale spíše povinná nutnost dohrát důstojně sezonu. Konečné 12. místo bylo sice méně, než se před sezonou chtělo a čekalo, ale jak už to u farmářských týmů bývá, výsledky a umístění není to nejpodstatnější. Přednost má spolupráce s mateřským extraligovým týmem a vyhovění jeho potřebám a požadavkům kolem nasazování hráčů apod. 

„Dávali jsme si jiné cíle. Z pohledu fanoušků je to zklamání. Ve skupině o udržení to byly nervy, naštěstí jsme si zajistili záchranu už pár zápasů před koncem. Máme jeden milník čtvrtfinále a druhý, abychom připravili pro hokej co nejvíce mladých hráčů a dá se říct, že se nám alespoň jeden úkol podařilo splnit,“ uvedl na klubovém webu po skončení sezony generální manažer Benátek Bartoloměj Salanský.

I letos pod dohledem Bílých tygrů, ale také ve spolupráci s Bruslaři a Spartou

V případě Benátek je tato spolupráce navázána hned se třemi kluby. Už řadu let slouží jako farma Liberce a loni se k tomu přidala i spolupráce s Mladou Boleslaví a Spartou Praha. Navíc před minulou sezonou, už pod libereckým šéfováním Filipa Pešána, se tato spolupráce a provázanost posunula do té roviny, že hokejisté Benátek dokonce i trénují v Liberci a do středočeského městečka jezdí jen odehrát své domácí zápasy. Samotný trenér extraligových mistrů Pešán v Benátkách ještě v předminulé sezoně působil, takže tamní prostředí zná velmi dobře.

Benátecký manažer Bartoloměj Salanský to vidí jako cestu i do budoucna. "Rozhodli jsme se tak po osmi letech, kdy jsme byli jako farma jenom pod Libercem. Spolupráce se všemi třemi stranami se nám velice osvědčila, snížili jsme náš rozpočet a chceme takhle pokračovat i v příštích letech."

A jaké jsou sportovní cíle Benátek do sezony 2016/2017? Pochopitelně vylepšit předešlý ročník. „Pokud výkon týmu dovolí, chtěli bychom zabojovat o play off,“ hlásí jeden z trenérů Vladimír Čermák. Zároveň ale upozorňuje, že se mohou naskytnout různé nepředvídatelné nepříjemnosti, jako velká marodka v hlavních týmech, a to samozřejmě Benátkám situaci zkomplikuje. Ostatně něco podobného se stalo už loni a vedlo to k výsledkovému propadu. "Hráči, kteří nastupovali ze začátku za Benátky, byli poté povoláni do svých kmenových týmů, sestava se musela tvořit takřka na koleni, dopisovali jsme na soupisku juniory, a i když jsou to šikovní hráči, tak jim chyběly zkušenosti. Hra v první lize se přeci jen liší od té v juniorce."

Proměna kádru

Oproti loňsku už v dresu Benátek neuvidíme např. Marka Pabišku (přerušení kariéry, přechod na funkci maséra) či Václava Pletku (odchod do Litoměřic) a také se klub rozloučil s Vítem Jonákem, Davidem Kajínkem, Petrem Ulrychem (Kladno) a Jiřím Říhou. Po roce stráveném v Českých Budějovicích obléknou benátecký dres Petr Kolmann a Josef Mikyska, kteří ale spíše zabojují o místo v sestavě úřadujícího mistra z Liberce. Pojizeřané počítají také s Petrem Kalinou, Jiřím Černochem nebo Janem Havlem a samozřejmě mnoha dalšími hráči.

Jak už bylo napsáno celkově kádr Benátek bude poměrně pestrý. Kromě několika kmenových hráčů jako Plodek, Víšek či nejnověji Kočí by se měl skládat především z libereckých hráčů a následně bude doplňován hráči ze Sparty, případně z Mladé Boleslavi. "Bude záležet na domluvě s manažery týmů, kolik hráčů nám dají k dispozici, ale každopádně bychom chtěli poskládat sestavu, která se bude pohybovat v klidnějších vodách oproti loňské sezóně, kdy jsme v podstatě hráli o záchranu, kterou jsme ale nakonec úspěšně zvládli,“ říká Vladimír Čermák.

V tuto chvíli je na soupisce středočechů 39 hráčů! 6 brankářů, 11 obránců a 22 útočníků:

Brankáři: Žajdlík, Will, Groh, Hosnedl, Lukáš, Stejskal.

Obránci: Kolmann, Havlín, Husa, Mikliš, Hubáček, Pyrochta, Plutnar, Tržický, Kalina, Kočí, Krejčí.
Útočníci: Hrníčko, Plodek, Bělohorský, Miškovský, Mikyska, Víšek, Hrabík, Havlas, Bittner, Musliu, Janele, Babec, Lakatoš, Vlach, Ordoš,Volf, Černoch, Dlouhý, Ďurač, Gecko, Havel, Špaček.

Kromě pěti "třicátníků" se jedná převážně o mladíky, často věkem ještě juniory. Věkový průměr této skupiny hráčů je 22 let. Výsledkem tak širokého kádru je samozřejmě velká rotace v sestavě pro jednotlivá přípravná utkání, což dokazuje pohled na to v jakých sestavách nastoupili Benátečtí v posledních přípravných zápasech v Mostě a doma proti Litoměřicím:

Žajdlík – Kolmann, Havlín, Husa, Mikliš, Hubáček, Pyrochta – Hrníčko, Plodek, Bělohorský – Miškovský, Mikyska, Víšek – Hrabík, Havlas, Bittner – Musliu, Janele, Babec

Will – Plutnar, Havlín, Tržický, Pyrochta, Mikliš, Hubáček – Bělohorský, Lakatoš, Vlach – Ordoš, Mikyska, Miškovský – Hrníčko, Havlas, Bittner – Musliu, Volf, Hrabík – Babec

Přípravná utkání

Svěřenci trenérského triumvirátu Jiří Čelanský - Antonín Nečas - Vladimír Čermák už v přípravě sehráli 7 zápasů a po dvou úvodních prohrách se jim začalo dařit, takže momentálně mají 4 výhry a 3 porážky.

HC Benátky nad Jizerou - Neftyanik Almetyevsk 1:2
HC Slovan Ústí nad Labem - HC Benátky nad Jizerou 4:3
HC Benátky nad Jizerou - Neftyanik Almetyevsk 7:2
HC Benátky nad Jizerou -HC Slovan Ústí nad Labem 4:2
HC Benátky nad Jizerou - HC Most 5:2
HC Benátky nad Jizerou - HC Stadion Litoměřice 1:3
HC Most - HC Benátky nad Jizerou 4:5sn

Trenéři tak mohou být převážně spokojeni, ale jak se z jejich strany ozývá často, výsledky v přípravě se nemají přeceňovat a stále je potřeba odstraňovat nedostatky. Před začátkem 1. ligy Benátky ještě čekají dva souboje s Kadaní a pak už v 1. kole ostrý start na ledě Kladna. S AZetem se střetnou až ve 13. kole na domácím ledě a budou jistě usilovat o 5. výhru ve vzájemných zápasech, naopak havířovští se za tři sezony v 1. lize radovali z výhry osmkrát.

Názory expertů

Martin Janeček, asistent trenéra A týmu HC AZ Havířov:

"Na utkání s Benátkami jsem se vždy těšil už v době, kdy jsem ještě nepůsobil u našeho A týmu. Klub Benátek je součástí organizace HC Bílí Tygři Liberec a slouží pro rozvoj mladých hráčů tohoto klubu. Vše je dokonce nastaveno až tak, že šatna Benátek přímo sousedí s šatnou Bílých Tygrů v liberecké hale. Vše je nastaveno na jedné vlně a podřízeno výchově mladých talentů extraligového klubu. K tomu se podle aktuální soupisky přidávají i mladé naděje z nedaleké Mladé Boleslavi a tak nás čeká bruslivý agresivní hokej, který Benátky v posledních letech zdobil. Možná uvidíme trošku nezkušenosti, ale o kvalitě a nadšení jsem přesvědčen. Během sezony určitě budeme mít možnost vidět řadu hráčů, kteří docela pravidelně budou oblékat dres těchto dvou extraligových celků v naší nejvyšší soutěži. Můj tip je boj o play-off, tedy 7.-8. místo.

Patrik Rimmel, manažer HC AZ Havířov:

Benátky jsou hodně specifické. Farma Liberce, Boleslavi a Sparty, která střídá své výsledky dle sestavy, která zrovna nastoupí. Pro trenéry určitě složitá situace. Ale na druhou stranu je to výhoda v tom, žre ti hráči, kteří zrovna nastoupí mají velkou motivaci se probojovat do týmů extraligy. Umístění tipuji kolem 10. místa.

Instagram Youtube