První prosincová sobota ve znamení hokeje – hostíme Třebíč

30.11.2018 | Petr Miklas

AZ ve středu vyhrál v Ústí nad Labem, teď bude chtít vybojovat body i na domácím ledě. Jeho soupeřem bude Horácká Slavia Třebíč, která prohrála třikrát v řadě a jistě bude bojovat, aby to změnila. Hokejisté Havířova potřebují po dvou domácích porážkách zase na ledě GASCONTROL Arény vyhrát. Přijďte je podpořit. Utkání začíná v sobotu 1.12. v 17:30 hodin.

Horácká Slavia prohrála třikrát za sebou

Horácká Slavia měla v listopadu rozjetou slibnou vítěznou sérii, porazila Vsetín, Benátky nad Jizerou, Slavii, Přerov a všechny body vybojovala dokonce i v Českých Budějovicích. Jenže v závěru měsíce přišly hned tři porážky v řadě. Je pravda, že to byly prohry o jediný gól, ale to nic nemění na faktu, že z utkání s Prostějovem, Kadaní a Kladnem nezískala Třebíč ani bod. Momentálně patří Horácké Slavii jedenáctá příčka tabulky Chance ligy s 39 body a ztrátou šesti bodů na AZ Havířov, který je na šestém místě.

Trenérská dvojice Martin Sobotka a Jaroslav Barvíř se může spolehnout na produktivní trojici útočníků, kterými jsou Lukáš Nedvídek, Adam Raška a Silvester Kusko, kteří mají 29, 26 a 23 kanadských bodů v pořadí, ve kterém jsou uvedeni. Nedvídek je se 13 brankami nejlepším střelcem svého týmu a má i nejvíc asistencí.

Brankářskou jedničkou Třebíče je talentovaný mladík Lukáš Dostál. Dostál je teprve osmnáctiletý odchovanec Komety Brno a v letošním ročníku hájí barvy Horácké Slavie v Chance lize. V patnácti utkáních vychytal osm výher a má úspěšnost zákroků 91,56%. Z Komety do Třebíče nastupuje ke střídavým startům naopak odchovanec Třebíče Karej Vejmelka. Ten za Horáckou Slavii odchytal pět zápasů, čtyři z nich byly vítězné a jeho úspěšnost zákroků činí výborných 94,66%. Do sedmi utkání naskočil Pavel Jekel, který vychytal nulu v Českých Budějovicích. Ve třech zápasech byl ale střídán Dominikem Svobodou. Zajímavostí je, že čistým kontem v jednom utkání se mohou pyšnit Dostál, Vejmelka i Jekel.

Defenzíva Bílých hvězd se opírá o Šimona Szathmáryho, který začal sezónu v Kadani. Za Třebíč odehrál 13 utkání, ve kterých si připsal 11 bodů (1+10). Má 5 plusových bodů a na ledě tráví průměrně suverénně nejvíc času z obránců – jeho 23:57 minut na zápas je třetí nejvyšší čas z celé Chance ligy. Důležitou postavou obrany Třebíče je i Vlastimil Bilčík, který na ledě tráví průměrně skoro 20 minut na zápas.

Třebíč doma nad Kladnem vedla, přesto prohrála

V minulém kole Bílé hvězdy hostili Rytíře z Kladna a v 15. minutě šly zásluhou využité přesilovky do vedení. Lukáš Nedvídek pálil do odkryté branky, když mu parádně nahrál Adam Raška. Jenže Kladno za minutu vyrovnalo – Vampola našel na modré čáře Anderse Sverlunda, jehož střela zapadla do branky.

Vyrovnaný stav vydržel až do třetí třetiny. Ve 43. minutě předvedli hosté. Zikmund nahrál Danielu Kružíkovi, který se dostal za obranu a střelou pod víko strhnul vedení na stranu Rytířů.

Ve zbytku utkání už gól nepadl, přestože si oba celky dokázaly vypracovat šance. V závěru utkání byl vyloučen Raška a domácí tak ani nemohli sáhnout k power-play. Kladno si proto odvezlo všechny body.

Asistent trenéra Jaroslav Barvíř hodnotil utkání takto: „Hokej byl spíše taktický, bez mnoha šancí. Soupeř byl dnes produktivnější, ačkoliv jsme bojovali a dřeli. Bylo těžké dostat se do pásma, Kladno hrálo dobře ve stření třetině, byli dnes produktivnější a asi proto získali tři body. K vyloučení Rašky v závěru bych se vyjadřovat nechtěl, nevím, jestli to vůbec byl faul.“

Sestava SK Horácká Slavia Třebíč v posledním utkání:

Dostál – D. Mikyska, Szathmáry, L. Vágner, Nedbal, V. Čejka, Vl. Brož – Vodný, Raška, Süss – Kusko, Nedvídek, Havlát – Malec, Tadeáš Král, Paták – Mlynář, Škvrně, Ferda – M. Novák.

AZ Havířov přivezl tři body z Ústí nad Labem

Hokejisté Havířova vstoupili do utkání výborně, už po půlminutě využil chybu v rozehrávce Slovanu Ondřej Procházka, čímž poslal AZ do vedení. Ve zbytku třetiny měl AZ další šance, ale žádnou nevyužil.

Ve druhé třetině se domácí zlepšili a ve 36. minutě zásluhou Milana Davídka vyrovnali. Vyrovnaný stav netrval ani minutu – Procházka našel Honzu Marunu, jenž střelou z první vrátil AZetu vedení. Za další minutu přidal třetí branku opět Jan Maruna, jenž oklamal Lukeše bekhendovou kličkou.

Konečnou podobu skóre dal v 56. minutě Filip Seman, který dorazil Kotalovu střelu. AZ tak vyhrál 1:4 a přivezl si plný počet bodů.

Zde je hodnocení trenéra Patrik Rimmela: „Po dlouhé cestě jsme dobře vstoupili do zápasu, hned první střídání jsme vstřelili branku. Ve druhé třetině mělo lepší pasáže Ústí, které dokázalo vyrovnat. Po brance na 1:1 jsme se rychle zvedli, přidali jsme další dva góly. Ve třetí třetině jsme si náskok hlídali a soupeře do větších šancí nepouštěli.“

Patrik Rimmel, manažer a asistent trenéra AZetu v jedné osobě, si je vědom důležitosti nadcházejícícho utkání: „Zítřejší zápas je o šest bodů. Chceme navázat na výsledky z venkovních utkání a vyhrát. Sestava bude obdobná jako v Ústí nad Labem.“

Sestava AZ Residomo Havířov v posledním utkání:

Bláha – Matai, Chroboček, Rutar, Dudek, Mrowiec, Bořuta – O. Procházka, F. Seman, Kotala – Bambula, Haas, Maruna – Rehuš, Pořízek, Gřeš – L. Bednář, R. Veselý, Macuh - Cihlář.

Zápas začíná na ledě GASCONTROL Arény v 17:30. Připraven je z něj tradiční textový online přenos a také placený videopřenos na Hokejka TV.