VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Rozjeté Kladno přijede do města, dokáže AZ proti silnému soupeři bodovat?

15.01.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 16. ledna zavítají do Havířova kladenští Rytíři. Kladno naposledy doma porazilo Vsetín 5:3, v tabulce je třetí, když jí na první Porubu schází jen tři body. To AZ ve Vrchlabí prohrál s nováčkem soutěže taktéž 5:3, v tabulce CHANCE ligy mu patří čtrnáctá příčka. Zápas začíná v GASCONTROL Aréně v 16:00.

Rytíři Kladno, 3. místo, 18z. (10 – 2 – 4 – 2), 41 bodů, skóre 71:52.

Od loňského sestupu středočechů, o kterém se rozhodlo v přímém souboji s Litvínovem, uběhlo deset měsíců. Rytíři si před sezónou dali jasný cíl. Tím není nic menšího než návrát do Extraligy. K tomu jim má dopomoci i legendární 68. V poslední době bylo o Kladně slyšet, tým navázal spolupráci s Kauflandem, tato společnost se stala generálním partnerem Kladna. Dalším významným partnerem je DD Real Petra Dědka, ten už vlastní Pardubice a Rytířům chce pomoci zpět do Extraligy.

V pěti posledních zápasech prohráli Rytíři pouze jednou, v Přerově se Zubry na samostatné nájezdy 4:3. Ambiciózní Jihlavu doma přetlačili 7:5, v Kolíně vyhráli 2:1 a doma si poradili s Benátkami 2:1. Naposledy poměřily síly na ČEZ stadionu s Valachy. Utkání mělo dobrý spád a padlo v něm osm gólů, jeden vsetínský vstřelil i Lukáš Bednář. Rytíři vyhráli 5:3 a na první Porubu, která odehrála o dva zápasy více ztrácí pouhé tři body.

Trenér David Čermák se po zápase vyjádřil takto: „Viděli jsme kvalitní prvoligové utkání. Bylo to v tempu a nasazení. My jsme v poslední době měli problémy se střílením gólů a dneska v první a druhé třetině jsme je měli znovu. Velké šance jsme neproměnili, až potom se nám to povedlo ke konci druhé třetiny. To si myslím, že rozhodlo o dnešním utkání.“

Sestava Rytířů v posledním zápase: Košarišťan – Frye, Mikliš, V. Sorokin, S. Zacharčuk, Kehar (A), Zelingr, Štochl – Kubík, Plekanec (C), Melka – Guman, Marosz, Račuk (A) – Filip, Machač, Jágr – Hajný, Pitule, Hlava.

Posily

Z Pardubic posílil obranu Rytířů Rus Štěpan Zacharčuk, který hrál 12 sezón KHL. Z Vítkovic se po skončení hostování vrátil Rostislav Marosz, zkušený centr odehrál v Extralize 347 zápasů. Ze Vsetína si pak Rytíři stáhli odchovance Patrika Machače, ten hraje rovněž na pozici centra.

Trocha Statistiky

Rytíři už vstřelili 71 gólů, to je nejvyšší počet v celé soutěži, přitom mají o dva zápasy méně než Poruba. Hvězdou týmu, samozřejmě po Jaromíru Jágrovi, je Tomáš Plekanec. Útočník s tisícovkou zápasů v NHL vede klubové bodování v kanadských bodech, gólech i asistencích. V osmnácti odehraných utkáních nastřádal 23 bodů (10+13). Hned osm hráčů týmu už získalo 14 a více bodů (nejproduktivnější hráč AZetu Roman Szturc jich má 13). Kladenští hráči mají i skvělou úspěšnost střelby. Každá čtvrtá střela Antonína Melky skončí v síti, o fous nižší úspěšnost má Tomáš Pitule (23.33 %), Nicolas Hlava je na (18.75 %). Každý z trojice hráčů nastoupil alespoň v sedmnácti zápasech. Gólman Andrej Košarisťan (osm výher) má mezi brankáři, kteří nastoupili alespoň ke třinácti soutěžním zápasům, třetí nejnižší číslo obdržených gólů a sice 2.55.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 14. místo, 19z. (6 – 1 – 2 – 9), 22 bodů, skóre 52:51.

Pět zápasů a pouhé tři body při skóre 16:15 vytěžil Havířov z posledních pěti zápasů. V prosinci vyhrál nad Přerovem 4:2, na Tři Krále prohrál v Sokolově 3:2. Doma padl s Draky ze Šumperka 2:3pp. Ani ve čtvrtém zápase nového kalendářního roku neodcházeli hráči Havířova po zápase z ledu jako vítězové. Ve Vrchlabí sice měli dobrý vstup do zápasu, prosadili se útočníci Jakub Kotala a Ondřej Procházka. Pak však AZ zasypala krkonošská lavina, jak jinak si vysvětlit třígólový příděl, který vyhnal z brány gólmana Dominika Groha. Toho se ctí nahradil Marek Štipčák, v zápase jej překonal pouze domácí Heřman. Marek si připsal 22 zákroků a měl úspěšnost 95.65 %. Po čtvrtém inkasovaném gólu se AZ semkl a tlačil na Vrchlabí, gól z toho však byl jediný. V polovině třetího dějství se trefila posila ze Vsetína Jan Kloz. Tým s Krakonošem ve znaku pátý gól vstřelil do opuštěné svatyně, Vrchlabí porazilo AZ 5:3.

Trenér Jiří Režnar se po zápase ve Vrchlabí vyjádřil takto: „Začali jsme dobře, dali jsme dvě branky a dostali se do vedení. Myslím si, že jsme hráli celkem slušně, ale bohužel jsme zbytečně faulovali. Z oslabení jsme dostali gól, který nastartoval domácí a do konce třetiny, kdy jsme dostali tři branky, už přišel zkrat. Těchto sedm minut rozhodlo i o konečném výsledku. Následně jsme na domácí sice pořád tlačili, nesehráli jsme ani špatné power play, ale už se nám nepodařilo skórovat a inkasovali jsme gól do prázdné brány. Díky tomu zkratu jsme přišli o body.“

Sestava AZetu v posledním zápase: Groh (21. Štipčák) – Bořuta (A), Mrowiec, Rašner, Lytvynov, Chroboček, Kachyňa, Ševěček – Kotala, F. Seman (A), Becher – Rudovský, J. Kloz, Horváth – Doktor, Maruna (C), O. Procházka – Petriska, Mastič, Vašenka.

Marodka

Zranění jsou Tomáš Dajčar, Dominik Cihlář, Roman Szturcz, Martin Adamský a Ludvík Rutar. Aleš Stezka trénuje s mužstvem, ale jeho start je s otazníkem.

Střídavé starty

Z Českých Budějovic přišel na střídavé starty obránce Ivan Lytvynov, ve Vrchlabí si připsal asistenci. Z BK Mladá Boleslav dorazil útočník Jakub Kotala, ten v městě na Labi jednou skóroval.

Ze zápasu pro Vás připravujeme onlajn přenos a můžete jej také sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.

Statistické srovnání týmů:

Havířov - Kladno
16. 1. 2021, 16:00

14. místo, 22 bodů, 52:52
UMÍSTĚNÍ V TABULCE
3. místo, 38 bodů, 71:52
P, P, Pp, P, V,
FORMA
V, V, Psn, V, V
Vrchlabí - Havířov 5:3
POSLEDNÍ ZÁPAS
Kladno - Vsetín 5:3