AZ Havířov

- FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin a v době zápasů A-týmu.
- V případě jakýcholiv omezení, spojených se vstupem na stadion, budou mít přednostní vstup na domácí utkání fanoušci se zakoupenou platnou permanentkou.

Sezóna 2018/19 byla pro A-tým úspěšná – navzdory předsezónním předpokladům

05.04.2019 | Petr Miklas

Sezóna 2018/19 byla výjimečná, i proto, že se jednalo o sezónu, kdy klub slavil 90. výročí od svého založení. Pak také proto, že před touto sezónou došlo v kádru AZetu k mnoha změnám, A-tým se hodně omladil a experti ani fanoušci nevěřili, že by se mohl umístit na lepší než 12. – 13. příčce tabulky. Účast Havířova v play-off se podle mnohých rovnalo spíše ke sci-fi. Ale tým od začátku sezóny šlapal, prakticky neustále se držel v horní polovině tabulky a nakonec skončil na 6. místě zajišťujícím účast v play-off. Ve čtvrtfinále Havířov narazil na České Budějovice, kterým byl vyrovnaným soupeřem a podlehl až po tuhém boji 4:2 na zápasy. Pojďme si nedávno skončenou sezónu zrekapitulovat.

Změny v kádru

Jak bylo zmíněno výše, před sezónou doznal kádr A-týmu mnoha změn. Odešli Kamil Šimeček, Tomáš Drtil, Tomáš Dujsík, Jiří Fronk, Vojtěch Tomi, Marek Kalus, Roman Rác, Petr Kanko, Radek Havel, Marek Sikora, Jan Hudeček a dlouholetý kapitán týmu Jiří Krisl.

Naopak se vrátili domů útočníci Filip Seman a Marek Haas. Podařilo se získat brankáře Ondřeje Bláhu a slovenského útočníka Branislav Rehuše na hostování do konce sezóny. Ve zkoušce uspěli další útočníci Radek Veselý, Dominik Cihlář a Rok Macuh.

Ke změnám docházelo i v průběhu sezóny. Tou nejvýraznější bylo uvolnění obránce Patrika Luži a angažování jiného beka Antonína Bořuty. Důležité byly i střídavé starty hráčů z Olomouce, kdy AZetu pomohli brankář Jan Lukáš, obránci Robin Staněk, Tomáš Houdek, Tomáš Dujsík, a Ludvík Rutar. Z tohoto extraligového celku přicházeli na výpomoc i útočníci Miroslav Holec, Aleš Jergl a Bruno Mráz. I když v menší míře než v předchozích sezonách.

V prosinci pak AZet reagoval na zdravotní problémy svých obránců a také obránců Olomouce, kteří měli v Havířově vyřízeny střídavé starty, a přivedl na hostování do konce sezóny Alexe Rašnera z Prostějova. Na měsíční hostování přišel Ondřej Kachyňa z Českých Budějovic.

Do kádru AZetu si také našli cestu hráči z juniorky – obránci Vojtěch Ševěček a David Zdeněk, a útočníci Lukáš Juhász a Maxim Mastič. Dominik Pawliczek a hlavně Jan Bambula nastupovali za A-tým pravidelně.

Základní část Chance ligy 2018/2019

Vstup do sezóny vyšel AZetu parádně - z úvodních šesti utkání jich pět vyhrál a dostal se na senzační první místo v tabulce Chance ligy, jak se druhá nejvyšší soutěž v této sezóně jmenovala. Následovala ale naopak nejhorší série AZetu v sezóně, když prohráli šest ze sedmi utkání a v tabulce klesali až na desáté místo po třinácti odehraných zápasech.

Pak už však převažovaly výhry nad prohrami a naši borci v tabulce opět začali stoupat. Zvláštností sezóny byl lichý počet účastníků a tak měly všechny týmy po šedesáti kolech odehráno „jen“ 56 zápasů. AZ se sedm kol před koncem držel na pátém místě a mohl atakovat první čtyřku, když na Kladno ztrácel šest bodů. Jenže závěr základní části si sám zkomplikoval. V sezóně dokázali hokejisté Havířova dvakrát porazit favorizované České Budějovice a Jihlavu, dokonce třikrát Vsetín, vyhráli i nad Kladnem, ale ztráceli body s Porubou, Frýdkem-Místkem, Kadaní i Ústím nad Labem.

Nakonec musel AZet bojovat o účast v play-off až do konce. Poslední zápas základní části dokázali hráči Havířova zvládnout, na domácím ledě porazili Třebíč a obsadili konečnou šestou příčku, o bod před Prostějovem a Litoměřicemi. Frýdku-Místku uniklo play-off o pouhý bod, který Litoměřice získaly po samostatných nájezdech v utkání s Kladnem.

Kanadské bodování týmu v základní části vyhrál Radek Veselý se 42 body (19+23), jenž byl zároveň nejlepším střelcem týmu. O bod za ním byl Branislav Rehuš (16+25) a o další bod zpět Tomáš Gřeš (17+23).

Mezi obránci byl v bodování nejlepší Antonín Bořuta s 24 body (5+19), druhý byl David Chroboček (5+16), jenž byl zároveň nejlepší ve statistice plus-minus s 20 kladnými body. Třetí skončil Jakub Matai (3+12).

Suverénní jedničkou v brankovišti byl Ondřej Bláha, který se do branky dostal ve 45 případech, pouze 9x své místo přepustil Janu Lukášovi z Olomouce a jen sedmkrát se mezi tři tyče postavil Jiří Matoušek, který byl ústřední postavou juniorky. Ondřej Bláha čtyřikrát vychytal čisté konto a měl úspěšnost zákroků 89.49%.

Kompletní statistiky hráčů za sezonu 2018/19 jsou ZDE.

Ale důležitější, než individuální statistiky byla soudržnost a vyrovnanost celého týmu, která AZ zdobila po celou sezónu. Ta se projevila v play-off, ve kterém AZet narazil na České Budějovice.

Play-off Chance ligy 2018/2019

Hned první utkání na ledě Českých Budějovic naznačilo, že to domácí nebudou mít s Havířovem jednoduché. AZ šel v 10. minutě zásluhou Jakuba Kotaly do vedení, Motor dokázal rychle srovnat a na začátku druhé třetiny už vedl, ale Jakub Kotala svou druhou brankou v polovině utkání vyrovnal. Jenže i na tuto branku dokázali najít hráči Motoru rychlou odpověď a své vedení pojistili dalšími dvěma zásahy v závěru třetí třetiny při power-play Havířova.

Ve druhém utkání AZet svého soupeře vynuloval, Ondřej Bláha udržel čisté konto a Havířov srovnal stav série na 1:1. Základ vítězství postavil ve 13. minutě Ondřej Procházka a v polovině utkání se trefil Jakub Kotala, který měl v play-off výbornou formu. V poslední minutě přidal pojistku při hře domácích bez brankáře Alex Rašner.

Na ledě GASCONTROL Arény se odehrál třetí duel čtvrtfinálové série, AZ byl Motoru vyrovnaným soupeřem a tři tisíce diváků mohly sledovat nádherný zápas. Do vedení šli ale hosté, když se prosadili ve druhé polovině první části a hned na začátku druhé třetiny. AZ zásluhou Dominika Pawliczka snížil pět minut před koncem druhé části. V té třetí pak AZ svého soupeře přehrával, ale vyrovnání se nedočkal ani při závěrečně power-play a prohrál 1:2, stejný stav platil i pro sérii.

O den později měl AZ velmi blízko k výhře, když zásluhou Radka Veselého a Tomáše Gřeše otočil z 0:1 na 2:1. Motor sice vyrovnal, ale v polovině utkání Havířovu vedení Lukáš Bednář. To AZet ztratil až 8 minut před koncem třetí části a krátce nato dokonce prohrával. V závěru měli Havířovští opět šance ke srovnání, ale nevyužili je. Motor se tak ujal vedení v sérii 3:1.

Jenže AZeťáci se nevzdávali a jeli na jih z Čech s odhodláním vrátit sérii zpátky do Havířova. A to se jim také povedlo, když v Českých Budějovicích vyhráli 2:3, o branky AZetu se postarali Jakub Kotala, Tomáš Gřeš a Lukáš Bednář.

Šesté utkání se tedy opět hrálo na půdě Havířova, ale AZet, přes velkou snahu nakonec nebyl na domácím ledě úspěšný ani na třetí pokus v této sérii. A to začal výborně, už od druhé minuty zásluhou Ondřeje Procházky vedl. Další branky mohli přidat Kotala, Maruna a Veselý, jenž trefil tyč. Ale góly už pak dával jen Motor, na konci první části srovnal, ve druhé třetině přidal další dvě branky a utkání dovedl do vítězného konce, konečnou podobu výsledku pak dal v 60. minutě.

České Budějovice vyhrály zápas 4:1 a celou sérii pak 4:2. Havířov se ale nemá za co stydět. Proti zkušenému soupeři ze sebe vydal maximum, za což jej fanoušci odměnili dlouhou děkovačkou nejen za čtvrtfinálovou sérii, ale i za celou sezónu.

O to víc mrzí, že průměrná návštěva na domácích zápasech AZetu klesla na 1.580 diváků. Čtyřikrát návštěva v hledišti GASCONTROL Arény nepřekročila 1000 diváků. A to ještě průměr návštěvnosti zvýšil Jaromír Jágr, který právě na havířovském ledě, v 57. kole poprvé v sezóně nastoupil k utkání za Kladno. Tato zpráva okamžitě způsobila poprask a obrovský zájem o toto utkání z řad diváků i novinářů. Výsledkem byla rekordní návštěva sezony 4.231 diváků. Velmi důstojná návštěva 3.295 diváků přišla také na utkání 19. kola proti Vsetínu, které bylo pojato jako oslava 90 let od založení klubu.

Instagram Youtube