AZ Havířov

Z důvodu rozhodnutí vlády jsou od 12. do 25. října zastaveny veškeré hokejové soutěže. GASCONTROL Aréna bude pro veřejnost uzavřena.

Sezóna 2019-20 přinesla 5. místo A týmu v Chance lize

11.03.2020 | Petr Miklas

Před sezónou 2019/209 došlo v kádru AZetu k mnoha změnám, A-tým se ještě více omladil, ale přesto byl cíl jasný – zajistit si účast v play-off. To v novém systému znamenalo být po 30. kole nejhůře na 8. místě v tabulce. To se mladému týmu povedlo a ve druhé polovině základní části svou pozici ještě vylepšil, když se umístil na 5. příčce tabulky Chance ligy. Je to nejlepší umístění Havířova v jeho novodobé historii ve druhé nejvyšší soutěži. V následujícím článku se za právě skončenou základní části ohlédneme.

Změny v kádru

Jako každý rok, i teď před sezónou došlo ke změnám v kádru A-týmu. Odešli brankář Ondřej Bláha, útočníci Rok Macuh, Branislav Rehuš, Tomáš Gřeš a Marek Haas, který se rozhodl ukončit kariéru. Obranné řady opustili Patrik Luža, Antonín Bořuta, Robin Staněk, Tomáš Dujsík, Tomáš Houdek a Jakub Dudek, jenž byl nucen ze zdravotních důvodů ukončit kariéru.

Vedení AZetu se podařilo získat kvalitní náhradu za Bláhu, novou brankářskou jedničkou se stal Aleš Stezka, jenž byl opravdovou oporou týmu. Na střídavé starty pak v pěti utkáních pomohl Jan Lukáš z Olomouce. Obranné řady vyztužili Ondřej Kachyňa, Alex Rašner, Ľubomír Malina, Martin Nepokoj a Ludvík Rutar. Pozadu nezůstal ani útok, který doplnili Jan Dvořák, Josef Baláž, Lukáš Žiak, Josef Danielčák a Petr Fridrich.

Ke změnám samozřejmě docházelo i v průběhu sezóny. Tou nejvýraznější bylo uvolnění nejproduktivnějšího hráče týmu Radka Veselého, kterého si vytáhly extraligové Vítkovice. Opačným směrem putoval Nicolas Werbik, jenž za AZ odehrál 8 zápasů a poté Erik Němec, který v základní části odehrál 20 zápasů. AZ navíc přišel o obránce Ondřeje Kachyňu, kterého si stáhly z hostování České Budějovice. Havířov naopak získal útočník Jakuba Doktora, který ukázal své kvality.

Základní část Chance ligy 2018/2019

Jak již bylo uvedeno výše, herní model Chance ligy se před sezónou změnil. Nově se po 30. kole dělila na dvě poloviny, prvních osm týmů hrálo o umístění v play-off, týmy na 9. až 16. místě bojovaly o dvě místa do předkola play-off. AZ šel do sezóny s nejmladším kádrem v lize. Předsezónní cíle nastínil manažera AZetu Patrik Rimmel : Sázíme na odchovance našeho klubu. V týmu je 17 hráčů, kteří prošli našimi mládežnickými kategoriemi, a celkově máme nejmladší kádr v soutěži. Důležitá pro nás bude pracovitost a týmový výkon. Chceme zapracovat co nejvíce mladých hráčů a zabojovat s nimi o play-off.

To se povedlo. AZ RESIDOMO Havířov, jak zní celý název klubu, vstoupil do sezóny prohrou v Porubě, ale pak sbíral body. Havířov bodoval pětkrát v řadě, z toho čtyřikrát bral plný počet bodů, jednou prohrál po samostatných nájezdech. Mladý tým se dostal až na třetí místo v tabulce.

Pak ale přišla série proher a klesání v tabulce. Nicméně AZ dokázal porážet papírově slabé soupeře i favority a s předstihem si zajistil účast mezi prvními osmi týmy. Havířov měl dobrý vstup i do skupiny o pořadí v play-off, dokázal porážet týmy před sebou. Jediným týmem, se kterým AZ v sezóně nezískal ani bod, byl suverén základní části Motor České Budějovice. Motor prohrál jen osm z padesáti osmi zápasů, z toho čtyři v prodloužení. Není divu, že získal rekordních 153 bodů a s velkým předstihem vyhrál základní část.

Havířov po dobrém začátku zapsal sérii proher, ale zabral v pravý čas, vyhrál sedm z posledních desíti utkání a zajistil si páté místo. Nutno dodat, že všechny výhry byly za tři body a šest výher přišlo v řadě v posledních utkáních základní části.

Konečné páté místo znamenalo nejlepší výsledek v novodobé historii AZetu a také to, že nastoupí do čtvrtfinále play-off proti Chomutovu. Piráty Chomutov Havířov mimochodem porazil v posledním kole 5:1, čímž dal jasně najevo, že je připraven se o postup do semifinále pořádně porvat.

Kanadské bodování týmu v základní části vyhrál Jakub Kotala se 48 body (21+27), jenž byl zároveň nejlepším střelcem i nahrávačem týmu. Druhý byl Filip Seman se 34 body (11+22), ten byl zároveň nejlepší ve statistice plus-minus se 14 kladnými body. Třetí místo obsadil Lukáš Bednář se 32 body (19+13).

Mezi obránci byl v bodování nejlepší Alex Rašner s 24 body (3+21), shodně 17 bodů (6+11) měli Ondřej Kachyňa a David Chroboček.

Suverénní jedničkou v brankovišti byl Aleš Stezka, který se do branky dostal v 50 případech, pouze 5x své místo přepustil Janu Lukášovi z Olomouce a Jiří Matoušek se také do branky dostal jen v pěti případech. Aleš Stezka čtyřikrát vychytal čisté konto a měl úspěšnost zákroků 90.92%.

Kompletní statistiky hráčů za sezonu 2019/20 jsou ZDE.

Instagram Youtube