Sezóna 2018/19 byla pro A-tým úspěšná – navzdory předsezónním předpokladům

05.04.2019 | Petr Miklas

Sezóna 2018/19 byla výjimečná, i proto, že se jednalo o sezónu, kdy klub slavil 90. výročí od svého založení. Pak také proto, že před touto sezónou došlo v kádru AZetu k mnoha změnám, A-tým se hodně omladil a experti ani fanoušci nevěřili, že by se mohl umístit na lepší než 12. – 13. příčce tabulky. Účast Havířova v play-off se podle mnohých rovnalo spíše ke sci-fi. Ale tým od začátku sezóny šlapal, prakticky neustále se držel v horní polovině tabulky a nakonec skončil na 6. místě zajišťujícím účast v play-off. Ve čtvrtfinále Havířov narazil na České Budějovice, kterým byl vyrovnaným soupeřem a podlehl až po tuhém boji 4:2 na zápasy. Pojďme si nedávno skončenou sezónu zrekapitulovat.

Změny v kádru

Jak bylo zmíněno výše, před sezónou doznal kádr A-týmu mnoha změn. Odešli Kamil Šimeček, Tomáš Drtil, Tomáš Dujsík, Jiří Fronk, Vojtěch Tomi, Marek Kalus, Roman Rác, Petr Kanko, Radek Havel, Marek Sikora, Jan Hudeček a dlouholetý kapitán týmu Jiří Krisl.

Naopak se vrátili domů útočníci Filip Seman a Marek Haas. Podařilo se získat brankáře Ondřeje Bláhu a slovenského útočníka Branislav Rehuše na hostování do konce sezóny. Ve zkoušce uspěli další útočníci Radek Veselý, Dominik Cihlář a Rok Macuh.

Ke změnám docházelo i v průběhu sezóny. Tou nejvýraznější bylo uvolnění obránce Patrika Luži a angažování jiného beka Antonína Bořuty. Důležité byly i střídavé starty hráčů z Olomouce, kdy AZetu pomohli brankář Jan Lukáš, obránci Robin Staněk, Tomáš Houdek, Tomáš Dujsík, a Ludvík Rutar. Z tohoto extraligového celku přicházeli na výpomoc i útočníci Miroslav Holec, Aleš Jergl a Bruno Mráz. I když v menší míře než v předchozích sezonách.

V prosinci pak AZet reagoval na zdravotní problémy svých obránců a také obránců Olomouce, kteří měli v Havířově vyřízeny střídavé starty, a přivedl na hostování do konce sezóny Alexe Rašnera z Prostějova. Na měsíční hostování přišel Ondřej Kachyňa z Českých Budějovic.

Do kádru AZetu si také našli cestu hráči z juniorky – obránci Vojtěch Ševěček a David Zdeněk, a útočníci Lukáš Juhász a Maxim Mastič. Dominik Pawliczek a hlavně Jan Bambula nastupovali za A-tým pravidelně.

Základní část Chance ligy 2018/2019

Vstup do sezóny vyšel AZetu parádně - z úvodních šesti utkání jich pět vyhrál a dostal se na senzační první místo v tabulce Chance ligy, jak se druhá nejvyšší soutěž v této sezóně jmenovala. Následovala ale naopak nejhorší série AZetu v sezóně, když prohráli šest ze sedmi utkání a v tabulce klesali až na desáté místo po třinácti odehraných zápasech.

Pak už však převažovaly výhry nad prohrami a naši borci v tabulce opět začali stoupat. Zvláštností sezóny byl lichý počet účastníků a tak měly všechny týmy po šedesáti kolech odehráno „jen“ 56 zápasů. AZ se sedm kol před koncem držel na pátém místě a mohl atakovat první čtyřku, když na Kladno ztrácel šest bodů. Jenže závěr základní části si sám zkomplikoval. V sezóně dokázali hokejisté Havířova dvakrát porazit favorizované České Budějovice a Jihlavu, dokonce třikrát Vsetín, vyhráli i nad Kladnem, ale ztráceli body s Porubou, Frýdkem-Místkem, Kadaní i Ústím nad Labem.

Nakonec musel AZet bojovat o účast v play-off až do konce. Poslední zápas základní části dokázali hráči Havířova zvládnout, na domácím ledě porazili Třebíč a obsadili konečnou šestou příčku, o bod před Prostějovem a Litoměřicemi. Frýdku-Místku uniklo play-off o pouhý bod, který Litoměřice získaly po samostatných nájezdech v utkání s Kladnem.

Kanadské bodování týmu v základní části vyhrál Radek Veselý se 42 body (19+23), jenž byl zároveň nejlepším střelcem týmu. O bod za ním byl Branislav Rehuš (16+25) a o další bod zpět Tomáš Gřeš (17+23).

Mezi obránci byl v bodování nejlepší Antonín Bořuta s 24 body (5+19), druhý byl David Chroboček (5+16), jenž byl zároveň nejlepší ve statistice plus-minus s 20 kladnými body. Třetí skončil Jakub Matai (3+12).

Suverénní jedničkou v brankovišti byl Ondřej Bláha, který se do branky dostal ve 45 případech, pouze 9x své místo přepustil Janu Lukášovi z Olomouce a jen sedmkrát se mezi tři tyče postavil Jiří Matoušek, který byl ústřední postavou juniorky. Ondřej Bláha čtyřikrát vychytal čisté konto a měl úspěšnost zákroků 89.49%.

Kompletní statistiky hráčů za sezonu 2018/19 jsou ZDE.

Ale důležitější, než individuální statistiky byla soudržnost a vyrovnanost celého týmu, která AZ zdobila po celou sezónu. Ta se projevila v play-off, ve kterém AZet narazil na České Budějovice.

Play-off Chance ligy 2018/2019

Hned první utkání na ledě Českých Budějovic naznačilo, že to domácí nebudou mít s Havířovem jednoduché. AZ šel v 10. minutě zásluhou Jakuba Kotaly do vedení, Motor dokázal rychle srovnat a na začátku druhé třetiny už vedl, ale Jakub Kotala svou druhou brankou v polovině utkání vyrovnal. Jenže i na tuto branku dokázali najít hráči Motoru rychlou odpověď a své vedení pojistili dalšími dvěma zásahy v závěru třetí třetiny při power-play Havířova.

Ve druhém utkání AZet svého soupeře vynuloval, Ondřej Bláha udržel čisté konto a Havířov srovnal stav série na 1:1. Základ vítězství postavil ve 13. minutě Ondřej Procházka a v polovině utkání se trefil Jakub Kotala, který měl v play-off výbornou formu. V poslední minutě přidal pojistku při hře domácích bez brankáře Alex Rašner.

Na ledě GASCONTROL Arény se odehrál třetí duel čtvrtfinálové série, AZ byl Motoru vyrovnaným soupeřem a tři tisíce diváků mohly sledovat nádherný zápas. Do vedení šli ale hosté, když se prosadili ve druhé polovině první části a hned na začátku druhé třetiny. AZ zásluhou Dominika Pawliczka snížil pět minut před koncem druhé části. V té třetí pak AZ svého soupeře přehrával, ale vyrovnání se nedočkal ani při závěrečně power-play a prohrál 1:2, stejný stav platil i pro sérii.

O den později měl AZ velmi blízko k výhře, když zásluhou Radka Veselého a Tomáše Gřeše otočil z 0:1 na 2:1. Motor sice vyrovnal, ale v polovině utkání Havířovu vedení Lukáš Bednář. To AZet ztratil až 8 minut před koncem třetí části a krátce nato dokonce prohrával. V závěru měli Havířovští opět šance ke srovnání, ale nevyužili je. Motor se tak ujal vedení v sérii 3:1.

Jenže AZeťáci se nevzdávali a jeli na jih z Čech s odhodláním vrátit sérii zpátky do Havířova. A to se jim také povedlo, když v Českých Budějovicích vyhráli 2:3, o branky AZetu se postarali Jakub Kotala, Tomáš Gřeš a Lukáš Bednář.

Šesté utkání se tedy opět hrálo na půdě Havířova, ale AZet, přes velkou snahu nakonec nebyl na domácím ledě úspěšný ani na třetí pokus v této sérii. A to začal výborně, už od druhé minuty zásluhou Ondřeje Procházky vedl. Další branky mohli přidat Kotala, Maruna a Veselý, jenž trefil tyč. Ale góly už pak dával jen Motor, na konci první části srovnal, ve druhé třetině přidal další dvě branky a utkání dovedl do vítězného konce, konečnou podobu výsledku pak dal v 60. minutě.

České Budějovice vyhrály zápas 4:1 a celou sérii pak 4:2. Havířov se ale nemá za co stydět. Proti zkušenému soupeři ze sebe vydal maximum, za což jej fanoušci odměnili dlouhou děkovačkou nejen za čtvrtfinálovou sérii, ale i za celou sezónu.

O to víc mrzí, že průměrná návštěva na domácích zápasech AZetu klesla na 1.580 diváků. Čtyřikrát návštěva v hledišti GASCONTROL Arény nepřekročila 1000 diváků. A to ještě průměr návštěvnosti zvýšil Jaromír Jágr, který právě na havířovském ledě, v 57. kole poprvé v sezóně nastoupil k utkání za Kladno. Tato zpráva okamžitě způsobila poprask a obrovský zájem o toto utkání z řad diváků i novinářů. Výsledkem byla rekordní návštěva sezony 4.231 diváků. Velmi důstojná návštěva 3.295 diváků přišla také na utkání 19. kola proti Vsetínu, které bylo pojato jako oslava 90 let od založení klubu.