VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Těžší pro mě bylo přeskočit z mužů do juniorky než naopak, říká Fabien Kočí

19.03.2022 | Jakub Piskoř

Devatenáctiletý obránce Fabien Kočí letos odehrál svou druhou sezónu v CHANCE lize a také pravidelně nastupoval v juniorské extralize. Celkem zatím odehrál 70 zápasů a pravděpodobně přidá ještě další tři. To už je slušná porce, ale jak sám říká, vůbec mu to nevadí.

Ahoj Fabiene, jak bys z tvého pohledu shrnul letošní sezónu v áčku?
Bohužel sezóna skončila, jak skončila, nevím, co bych k tomu více řekl. Prostě se to vůbec nepovedlo.

A co si myslíš, že byla hlavní příčina?
Ta se těžko hledá. Opravdu netuším… Všechny ty týmy v soutěži byly našlapané a prostě se to nepovedlo jedno s druhým. Hráčům se moc nedařilo z osobního hlediska a ani první výměna trenérů nám příliš nepomohla. Pak přišel Tomáš Potěšil a trochu se to zvedlo, to jsme vždycky prohráli o gól o dva, ale vítězit se nám dařilo jen těžko.

Změnilo se pro tebe osobně něco s příchodem pana Potěšila, kterého si dobře znal z juniorky?
Pro mě ani ne. Každý si musel vybojovat svoji pozici a každý se musel ukázat a jelikož mě znal tak věděl co ode mě může očekávat.

Byl jsi letos spokojený se svým časem na ledě?
Určitě. Dostal jsem více prostoru než loni. Už jsem se objevil i v přesilovkách a oslabení jsem hrál skoro každý zápas. Loni jsem ho moc nehrával. Přece jen jsem taky musel něco ukázat, když už jsem v áčku druhým rokem.

Vnímáš nějaký svůj herní posun oproti loňsku?
Ano, určitě. Díval jsem se na moje staré sestřihy a musím říct, že jsem začal hrát lépe ten mužský hokej. Už to nebylo takové juniorské, že bych odpaloval puky a tak. Dokázal jsem hrát i konstruktivně a určitě jsem se od těch prvních seniorských zápasů posunul.

Co tvoje hokejová budoucnost?
To ještě nevím.

Neláká tě zahraniční angažmá?
To zatím ne.

A extraliga?
Na to je ještě moc brzo si myslím. To si ještě nebudu nalhávat. Nejdříve se potřebuju uchytit pořádně v první lize a ukázat, že umím hrát dobře tam, že už nejsem junior. Takže příští rok to bude důležité, uvidíme.

Takže v Havířově pokračovat nebudeš…
To nemůžu zatím říct. Nevím, jak to celé dopadne.

Přejdeme na juniory. Jak bys shrnul dosavadní ještě nedohranou sezónu tady?
Nepovedl se nám začátek, kdy jsme prohráli asi 8 zápasů v řadě. To byl první problém. Pořádně vyhrávat jsme začali až v listopadu a začalo se to honit. Poslední 3 měsíce už hrajeme dobře, ale bohužel nám utekl ten začátek. Nebýt toho špatného startu, tak si myslím, že nehrajeme ani skupinu o udržení.

Co se změnilo, že to najednou šlo?
Od doby, co se vyměnili trenéři a přišel Tomáš Urbánek, se toho hodně změnilo. Začalo se více trénovat a hodně hráčů si i uvědomilo, jak je vážná situace a že tady nehrajeme jen tak. S příchodem nového trenéra se zvýšila i konkurence, protože se všichni chtěli ukázat, takže to byl takový první impulz ke zlepšení.

Na konci základní části jste dokonce bodovali v osmi utkáních v řadě, ale potom v důležitém zápase s Litvínovem jste vyhořeli. Dolehlo to tam psychicky na vás, že byste měli vyhrát?
My jsme v tom zápase nehráli až tak špatně, ale dostali jsme zbytečné góly. Přišlo mi, že někteří kluci byli i zbytečně nervózní. Já moc nevím proč, vždyť je to jen hokej, na druhou stranu ale je trochu chápu, každý to má jinak. Nicméně jsme to nezvládli. Z jednoho útoku jsme trefili tyčku a hned z protiútoku jsme dostali gól. Takže měli trochu více štěstí a pro nás to byl bohužel smolný zápas.

Za juniory jsi měl celkem 10 gólů a skončil jsi třetí v produktivitě týmu. Mohou tě těšit alespoň tyto individuální statistiky?
Jsem za to rád, ale o ničem to nevypovídá. Mi o to moc nejde, samozřejmě mě to potěší, ale radši bych zachránil soutěž. V juniorské lize navíc padá hodně gólů, takže ty body není až tak těžké sbírat.

Ty jsi byl v této sezóně velmi vytížený. Hrál jsi téměř 70 utkání, když jsi střídal juniorku a áčko. Jak jsi to zvládal?
Celkem se to dalo, ale jednou bylo období, kdy jsem odehrál snad 4 nebo 5 zápasů za týden. To jsem si říkal, že už je to fakt dost, ale mi to vyhovuje, protože raději hraji, než trénuji. Rozhodně lepší než loni, kdy jsem měl 26 zápasů. Radši budu hrát více než méně.

A nebyl pro tebe problém přeskočit takhle ze dne na den z juniorského hokeje do seniorského a naopak?
Měl jsem spíše problém naskočit z mužů do juniorky, protože jak ta hra byla o něco pomalejší, tak jsem si s pukem začal více hrát a nepředváděl jsem to, co v mužích.

Loni jsi absolvoval také reprezentační kemp, co ti tato zkušenost dala do dalšího průběhu kariéry?
Odnesl jsem si hodně zážitků a taky jsem si vyzkoušel, jak to funguje. Je to level možná i dva výše než CHANCE liga. Tréninky tam byli velmi náročné, ale musím říct, že se mi líbili a rád na to celé vzpomínám. Byl jsem tam jednou a asi taky naposled. Mohl jsem z toho vytěžit více. Moc se mi to z osobního hlediska nevyvedlo si myslím.

Byl jsi teda zklamaný, že už nepřišla další pozvánka?
Na jednu stranu jsem zklamaný trochu byl, ale na druhou stranu jsem si uvědomil, že mám ještě na čem pracovat. V té době a nejspíše ani teďka na to nemám, ale tak doufám, že bych se na takovou úroveň mohl někdy dostat.

Fabiane, já ti děkuji a ať se ti příští sezóna povede podle tvých představ.