Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Trenér mladšího dorostu Tomáš Potěšil je s přípravou spokojen

11.07.2017 | Jan Kudělka

Dnes jsme pro vás vyzpovídali trenéra mladšího dorostu Tomáše Potěšila. Zhodnotil průběh letní přípravy, ale také zodpověděl pár mimotréninkových otázek.

Pane trenére, v jaké fázi letní přípravy se právě nacházíte a jak hodnotíte její dosavadní průběh?

V době, kdy vzniká tento rozhovor je příprava téměř u konce. Hráči právě absolvují výkonnostní i zdravotní testy na klinice sportovní medicíny v Ostravě. Příprava proběhla podle plánu, takže z tohoto pohledu jsem spokojen a dosažené výsledky jsou určitě potěšující.

Jakou podobu tedy měla letní příprava pod vaším vedením?

Skladbu přípravy máme již prověřenou, a jak se říká, vychytanou. To máme podpořeno výsledky posledních dvou sezon. Snažím se,aby byla pestrá a aby kluky bavila. Je určitě náročná časově, ale jsem přesvědčen, že pokud kluci dodrží tréninkový plán aktivní dovolené, budou opět kvalitně připraveni.

Měli jste přípravu zpestřenu nějakými zápasy apod.?

V polovině přípravného období, jsme měli wellness soustředění na horách. Úplně volný režim. Sportovní aktivity-hry,turnaje si kluci řídili sami. Užili si to,odpočinuli si, dobili baterky. Letošní mužstvo je z poloviny nové, takže jsme pozorovali a vnímali utváření vztahů uvnitř týmu, sledovali jsme utváření jádra a projevy hráčů.

Vyzdvihl byste z vašeho týmu někoho jako největšího dříče?

V týmu je hodně hráčů, kteří přípravu absolvovali v takovém rozsahu poprvé. Nebylo to pro ně vůbec jednoduché a postupně si zvykali. Takže výhodu měli ti, kteří již věděli,co je čeká.Určitě bylo několik hráčů, kteří do toho můžou dát více a na druhou stranu byli takoví, co nevypustili vůbec nic a šli do toho naplno.

S čím,byste byl spokojen na konci přípravy, co je tím hlavním cílem?

Přechod mezi dorosteneckou kategorii je opravdu náročný. Někteří kluci v průběhu přípravy u nás ukončili činnost. Nebyli schopni vystoupit se své zóny komfortu a přizpůsobit se. Přesvědčit hráče tak, aby sami pochopili, proč to dělají,aby to šlo z jejich nitra, a nikoho jsem nenutil a nestál nad ním jako dráb, to je cílem. Když to kluci pochopí, atmosféra a výsledky jsou pozitivní.

Kolik hráčů absolvovalo tréninky, narušila vám nějak přípravu zranění či jiné komplikace?

V týmu máme cca 30 hráčů.Někteří z důvodu školní docházky absolvovali přípravu ve svých klubech a zde dojížděli na některé pasáže tréninkového cyklu.

Můžete trochu konkrétněji poodhalit, na co se zaměřujete během tréninku?

Příprava je naplánována detailně na devět týdnů dopředu. Kromě samotného tréninku na rozvoj schopností a dovedností zahrnuje další důležité věci jako je regenerace,strava,motivace, atd.

Doporučujete hráčům i tréninky i mimo vaše společné aktivity?

Určitě to probíráme. Jsou věci,které hráče mohou posouvat a které mohou dělat ve svém volnu a nejsou náročné.Hráči dostávají elektronicky informace a je na nich jak je využijí. Dnes je doba internetu, a pokud se kluci zajímají a sami chtějí, mohou vidět spousty příkladů sportovců, kteří touto činností posunuli své schopnosti na vyšší úroveň. Ale to je to o čem jsem již mluvil - musí to z hráčů jít samo, musí sami chtít.

Radili jste hráčům i nějaký speciální jídelníček, který by měli dodržovat?

Hráči absolvovali několik videopřednášek na toto téma. Vyžadujeme po nich určité věci a také to kontrolujeme. Rodiče dostali základní informace, aby svým dětem byli nápomocní. Ale zase je to o tom přesvědčení samotného hráče, že je to ku prospěchu věci. Musím říct, že někteří hráči i s rodiči to vzali za správný konec.

Děkuji za rozhovor.