Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Tým byl velmi silný a semknutý. V tom byla naše obrovská výhoda, říká Honza Maruna

31.03.2019 | Jan Kudělka

Útočník a také kapitán havířovského A-týmu Jan Maruna patřil celou sezónu k důležitým postavám v sestavě AZetu. V základní části nasbíral v 54 utkáních krásných 34 bodů. V play-off si na své konto připsal jednu asistenci. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jaký je pohled kapitána na uplynulou sezónu.

Jan Maruna
Věk: 30
Post: Útočník

Honzo, otázka na úvod. Jak by jsi zhodnotil letošní sezónu z pohledu kapitána. Hokejoví experti vás odsuzovali před sezónou do spodní část tabulky, ale vy jste se i přesto umístili v základní části na krásném 6. místě a poté postoupili do play-off?

Celkově hodnotím sezónu jako dobrou, určitě z týmového hlediska také jako výbornou. Experti nás sice odsuzovali, ale ti to za nás nehrajou. My jsme si už od začátku letní přípravy věřili, že budeme silní, že budeme vyhrávat, protože jsme byli výborná parta a prostě jeden za druhého jsme šlapali a když to nešlo jednomu, tak to šlo druhému. Myslím si, že naše velké plus bylo také to, že se nám po celou sezónu nikdo nezranil, kromě Kuby Kotaly ze začátku. A taky, že jsme drželi pohromadě a vlastně soupeři si na nás nemohli dávat nějaký velký pozor, protože u nás byl každý schopný dát gól z těch čtyř formací a v tom byla také naše velká výhoda. Jsem moc rád, že jsme se prezentovali takovým hokejem, jakým jsme se prezentovali a velkou zásluhu na tom má také trenér, který nás nutil hrát hokej s pukem. Takhle bychom měli pokračovat i nadále.

Co říkáš na výkony nováčků v havířovském dresu v této sezóně - Alexe Rašnera, Ondřeje Procházky, Antonína Bořuty, kteří přišli před uplynulou sezónou, nebo v jejím průběhu do Havířova?

Oni už to žádní nováčci moc nejsou kromě Prochyho :-) (Ondřeje Procházky pozn.red.). Tonda Bořuta už je zkušený obránce, který už má něco za sebou, hrál jsem s ním i ve Zlíně. Prostě úplně nadstandardní bek první ligy, šlo to určitě na něm vidět, výborný hokejista, ale také výborný kluk do kabiny. Určitě jsme rádi, že jsme ho tu měli. K Sašovi (Alexi Rašnerovi pozn. red.) a Ondrovi Procházkovi - jsou to samozřejmě mladí, ale už také určitým způsobem zkušení hokejisté. Doplnili naše čtyři pětky, abychom byli ve všech formacích silní a oba dva nám velmi pomohli, také to byli velmi dobří kluci do kabiny, kteří do ní perfektně zapadli.

Jak fungoval z tvého pohledu hráče a kapitána tým uvnitř?

Jak už jsem říkal v první otázce. Tým byl velmi silný a semknutý a tady v tom byla naše obrovská výhoda. Já se s většinou kluků, hlavně těch mladých, znám odmalička a obrovské plus bylo v tom, že velká část kádru je z Havířova a ta část kluků, která byla odjinud, charakterově skvěle zapadla do týmu.

Jak jsi spokojený se svými výkony v letošní sezóně, vyšla ti podle tvých představ?

Spokojený jsem, ale vždycky to může být i lepší. V poslední čtvrtině se mi už tolik nedařilo, jak bych chtěl, ale tak tohle je hokej a žádné velké očekávání jsem neměl a prostě si hraju svoje. Já se spíš na ty své statistiky nedívám, divám na statistiky týmové. Nakonec je škoda, že nám chybělo trošku štěstí a takové ty zkušenosti, abychom přešli přes Budějovice.

Čtvrtfinálová série byla velmi vyrovnaná, čekali jste takové vyrovnané zápasy?

Čekali, my jsme si na ně věřili. Doma jsme vždycky s nimi hráli výborně, u nich jsme sice prohráli, ale v tom play-off se to otočilo. Nakonec jsme prohráli 4:2 na zápasy, ale všechny ty duely byly pouze o jeden gól, pokud zrovna neberu góly do prázdné branky, takže to byla strašně vyrovnaná série. Myslím si, že jsme byli důstojným soupeřem a někdy i lepším, ale bohužel jsme narazili na ten náš problém v proměňování šancí. V tom nás České Budějovice vyškolily a to byl ten největší rozdíl. Oni když měli šanci, tak měli to zakončení hodně precizní oproti nám.

Jaké momenty z letošní sezóny ať se jednalo o základní část nebo play-off ti utkvěly v paměti a na které budeš rád vzpomínat?

Tak určitě budu rád vzpomínat na play-off, protože i když jsme prohráli, tak jsme se prezentovali výborným moderním hokejem. Ale z té sezóny je tam toho víc, já budu určitě vzpomínat na celou sezónu hezky, protože ten tým, jak v kabině, tak i na ledě strašně šlapal a jsem hrdý na to že jsem v tom týmu mohl být.

Jak jsi vnímal z pohledu hráče havířovské fanoušky?

Zažívali jsme celou sezónu nějaký pokles fanoušků oproti minulým sezónám, i když jsme byli, dalo by se říct celou dobu, nahoře. Nevím čím to je, ani se tím nechci zabývat. Ale těm fanouškům, kteří chodili pravidelně a vytvářeli nám atmosféru, i když jich bylo méně, byla pořád výborná, tak bych jim chtěl moc i za celý tým poděkovat a popřát jim, ať jim vydrží ten elán a ať v tom pořád pokračují. Protože hokej se hraje hlavně kvůli fanouškům.

Určitě sleduješ aktuální baráž o extraligu. Jací jsou tví favorité, nebo komu by jsi přál postup do nejvyšší české hokejové soutěže?

Já osobně jsem přál Českým Budějovicím, ať vyhrají ligu a to se mi potvrdilo. Přeji jim ale také postup do extraligy, protože pokud se nepletu, tak už tam jsou potřetí za sebou. Ale přál bych to i Kladnu, prostě Jarda Jágr jak se vracel zpět, tak měl ve skrytu duše to, že si chce zahrát extraligu a že by chtěl postoupit doma. Takže bych postup přál oběma prvoligovým celkům. Jsou to tradiční hokejové kluby a měly by být nahoře. Osobně bych si přál, aby spadly Pardubice, protože pro ligu by to bylo velké oživení. Ale uvidíme. Baráž je strašně těžká a je tam velký rozdíl v hlavě.

Jaké máš vyhlídky na další dny? Máš už dovolenou?

My už máme vlastně 2-3 týdny volno a já už jsem odpočatý dost. Trávím své volno většinou prací, protože bych nemohl jenom ležet. Já si nejvíce odpočinu u práce :-).

Děkuji za rozhovor.