Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Určitě máme na to, vyškrábat se v tabulce výše, ví trenér Martin Janeček

08.11.2017 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Zápasovou přestávku A týmu jsme využili k delšímu popovídání s hlavní trenérem Martinem Janečkem.

Pane trenére, letošní ročník WSM ligy má za sebou 21 kol. Co vás při celkovém pohledu na dosavadní průběh druhé nejvyšší soutěže zaujalo či překvapilo?

Po nastavení systému soutěže nejsem překvapen vlastně ničím. Některé kluby se daly cestou mladých, jiné svou cestou vidin play-off, ale asi v tom duchu co jsem čekal. Jak jsem říkal před sezonou, jestli to na úroveň soutěže bude mít vliv, se ukáže, teprve až některá mužstva dole odskočí a nebudou hrát o nic. V tu chvíli se ukáže, jak moc někteří můžou soutěž negativním způsobem ovlivnit.

AZ je momentálně s 31 body na 10. místě. Spokojenost s dosavadním umístěním asi nepanuje?

S umístěním jednoznačně ne. Dívám se na to spíš tak, že máme až na čtvrté místo vlastně čtyři body, což je velká výzva a určitě máme na to se tam vyškrábat. Neskutečně nás mrzí spíš těch několik málo zápasů, které jsme nezvládli. Ty by nás katapultovaly hodně vysoko. Škoda. Každý asi řekne zápas v Kadani, Prostějov, ale já osobně myslím spíš utkání v Benátkách (měli jsme na otočení), Ústí doma a teď v sobotu s Třebíčí, kde jsme hráli slušně, ale chyběla tomu jen branka. V těch výše jmenovaných chybělo z naší strany víc úsilí, možná lepšího přístupu.

Kde hledat příčiny?

Příčiny umístění na desátém místě jednoznačně přičítám slabému vstupu do soutěže. Tam nám ujel vlak a dostali jsme se zase do pozice dotahujícího týmu. Neustálé dotahování je fyzicky i psychicky neskutečně náročná věc, a ačkoliv se s ní hráči perou velice statečně, je to těžké.

Jak moc to vše ovlivnila rozsáhlá marodka?

Co se týče marodky, tu bych spíš už nazval rozpad týmu. Trvá to už několik týdnů a nelepší se to. Ze začátku, když začali odpadat první hráči, nás to velmi semklo a začala vlastně ta série několika po sobě bodujících utkání, ale tohle nejde dlouhodobě. Na přestávku už jsme se těšili jak smilování. Teď jde o to za ten krátký čas se dát nejprve zdravotně a pak herně opět dohromady. Téměř měsíc trénujeme v patnácti – šestnácti lidech, z toho s pěti obránci. Jako trenéři máme strašně ztíženou práci, protože vlastně trpí příprava na utkání. Ta se odehrává jen formou videí, teoretických příprav, ale my potřebujeme mít v tréninku tým, který nastoupí v tom daném zápase a nachystat ho.

Slyšel jsem i kritiku na velkou rotaci cizích hráčů, ale to byla nezbytnost. Někteří přespolní tady odvedli lepší výkony a někteří slabší, ale my bychom to bez nich nedali dohromady. Z těch našich na začátku soutěže někteří neměli potřebnou formu. Pak jsme si je pomocí tréninku a možnosti hrát druhou ligu na potřebnou výkonnost nachystali, ale přišla zranění a již zmíněná marodka. Nejlepším příkladem je třeba Lukáš Bednář a Jakub Dudek. Oba se do týmu zapracovali způsobem, o kterém jsem psal, a oba byli v těch pár zápasech, než se zranili, výborní. Teď budeme doufat, že se tito hráči brzo uzdraví a budou jako hráči Havířova opět k dispozici. My v klubu i fanoušci určitě kluky z Havířova na ledě zase rádi uvidí.

Přesto se dají najít i pozitivní věci. Dokážete hrát vyrovnané zápasy nebo i porážet týmy ze špičky tabulky a na její první polovinu ztrácíte jen pár bodíků.

Je to tak a jak už jsem říkal. Vadí nám desáté místo, ale díváme se na to i pozitivně. Máme na čtvrté místo čtyři body a to je velká výzva. Je třeba dovézt nějaké body ze zápasů venku. Tripy se nám loni dařily a tak budeme poctivě pracovat a chystat se tento úkol splnit.

Letos se začaly i ve WSM lize sbírat podrobné statistiky. Jak pomáhají trenérům tyto informace?

Rozšířené statistiky samozřejmě využíváme hodně. Myslím, že je to velká pomoc a některé informace o výkonech hráčů, nebo týmu bývají často potřebné k sestavování na zápas a pak třeba hodnocení po utkání.

Jaký je program týmu v reprezentační pauze?

Pondělí až středa mají hráči volno. Apelovali jsme na ně, aby na tři dny zahodili brusle s hokejkami a od hokeje se úplně odreagovali. Čtvrtek, pátek a sobota nás čeká dvou až třífázový trénink a po volné neděli se sejdeme v pondělí, kde nám vlastně ten zápasový kolotoč začíná znova.

A pak už vyrazíte na první letošní venkovní trip…

Ano, ten bude neskutečně náročný. Čeká nás, pro Havířov několik let zakleté, Ústí nad Labem venku a k tomu dva favorité soutěže – Vary a Kladno. Jsou to tři zápasy ve čtyřech dnech, což je i po fyzické stránce s cestováním náročná věc. Ale jak jsem psal výše, loni se nám tripy dařily a tak se na ně chceme připravit tak, abychom se poctivě rvali o každý bod v každém utkání. Pokud chceme udržet bodové odstupy uprostřed tabulky, stejně nám nezbývá, než se s tím statečně poprat.

Co byste si nejvíce přál do nadcházejícího období?

Nejvíce si přeji, aby se začala plnit kabina našimi uzdravenými havířovskými hráči a mohli jsme se opět jako kompletní odhodlaný tým chystat na další náročnou fázi sezony. Jsem přesvědčen, že kluci cítí tu týmovou pospolitost kabiny a naše výkony budou nejen poctivé, ale i bodové. Myslím, že i tohle pak ocení náš havířovský fanoušek a bude pyšný na svůj AZ, tak jako tomu bylo v minulosti.

Děkuji za rozhovor a přeji vám i týmu hodně úspěchů.