Úspěšná sezóna mladšího dorostu očima trenéra Tomáše Potěšila

15.04.2018 | Petr Miklas

Mladší dorostenci se celou sezónu drželi mezi nejlepšími čtyřmi týmy své skupiny a v play-off došli až do semifinále. V následujícím rozhovoru trenér týmu Tomáš Potěšil hodnotí cestu svých svěřenců celou sezónou a poodhalil výhled do budoucna.

Pane trenére, můžete zhodnotit právě skončenou, opět velice úspěšnou, sezonu mladšího dorostu a to od budování mužstva přes letní přípravu, přátelské zápasy až po poslední utkání play-off?

Vezmu to stručně. Věděl jsem, že pokud chceme uspět, potřebujeme doplnit mužstvo o rozdílové hráče. To se povedlo a hráči Adámek, Mastič a Bochnak se stali osobnostmi celé soutěže. Toto mužstvo se povedlo vhodně doplnit, kluci si sedli a vytvořili dobrou partu. Nechyběla zdravá konkurence, což je hodně důležité. Téměř všichni hráči zde absolvovali letní přípravu, což bylo pozitivní jak pro utváření charakteru týmu, tak pro celkovou připravenost na soutěžní období. Přípravná utkání nám potvrdila, že tým je odolný, fyzicky připravený a hladový po úspěchu. To se potvrdilo i v celé soutěži a získaných celkových 73 bodů hovoří za vše. Základní i nadstavbová část byla z naší strany fantastická a všichni jsme si to užili. Nejdůležitější bylo, že všichni soupeři nás respektovali a uznávali naši kvalitu. Jen chci doplnit, že kromě Lukáše Adámka všichni hráči, co doplnili mužstvo, hráli nižší soutěže nebo osmou třídu.

Čekal jste, že dokážete zopakovat loňský úspěch a dokráčet do semifinále play-off?

Abych řekl pravdu, tak během sezony jsem se utvrdil, že toto mužstvo může za správných okolností zazářit.

Ve čtvrtfinále s Mladou Boleslaví jste sehráli výborné zápasy, o které byl velký zájem fanoušků. Jak se klukům v takové kulise hrálo?

Myslím, že jak pro hráče, tak i pro rodiče to byl obrovský zážitek.

Nakonec jste postoupili do semifinále po velice dramatické koncovce, když se rozhodovalo v nájezdech třetího utkání. Jak jste ten závěr prožíval? Vůbec jste se nedíval na led…

Nájezdy jsou vždy loterie a většinou vyhraje mužstvo, které tahalo v utkání za kratší konec. My jsme byli druhou a třetí třetinu jednoznačně lepší a určitě jsme si ten postup zasloužili. Jo, koukal jsem při nájezdech soupeře do tribuny a čekal na reakci střídačky. Naše nájezdy jsem viděl všechny.

V semifinále jste narazili na Přerov. První utkání na jeho ledě jste prohráli, druhé měli výborně rozehrané, ale v závěru ho ztratili. Co chybělo k postupu do finálového turnaje?

V Přerově jsme zaspali začátek utkání. Prohrávali jsme 2:0, ale tým dokázal srovnat. Dvě minuty před koncem druhé třetiny jsme inkasovali třetí branku. Ve třetí třetině jsme soupeře jasně přehrávali, ale nic nám tam nespadlo. Přerov od 54 minuty vystřelil čtyřikrát a dal tři branky. V domácím utkání znamenala první střela Přerova branku, ale opět jsme otočili utkání na 2:1. Druhou a třetí třetinu jsme jasně dominovali a měli jsme spoustu vyložených šancí na to, abychom odskočili o více branek. My nedali to, co jsme běžně v sezoně zvládali, a přisel zákonitý trest, kdy jsme v závěru po teči inkasovali a v prodloužení to bylo podobné. Tentokrát byl rozdílovým faktorem brankář Přerova, který nás jednoznačně vychytal. Loni jsme po velkém boji vypadli s výbornými Vítkovicemi, ale letos mě to ještě teď mrzí, poněvadž jsme zklamali v koncovce. Myslím, že herně jsme byli lepší a proto to dlouho bolelo.

Už na konci loňské sezóny se vědělo, že bude nutné získat do týmu hodně hráčů od jinud. Kolik nakonec bylo v týmu odchovanců Havířova? Jak se Vám podařilo hráče přesvědčit, aby přišli právě do Havířova?

V kádru bylo celkem sedm Havířovských hráčů, což je v porovnání s jinými týmy standardní číslo. Do letní přípravy ale nastoupili všichni naši hráči, jenže většina nedokončila ani letní přípravu. Dnes Havířov v rámci reorganizace disponuje juniorskou extraligou a to už je vysoká herní úroveň. Proto jsem rád, že v týmu mladšího dorostu bylo dost hráčů, kteří tuto soutěž příští rok zvládnou. Dostat kvalitu do Havířova není jednoduché a to, co se povedlo loni, se už nemusí opakovat.

Letos jsme měli výborný první útok, který táhl celý tým. Ale k dosažení úspěchu musel výborně pracovat celý tým jako celek, je to tak?

Ano, první útok patřil k nejlepším v republice a kluci byli těmi rozdílovými hráči, ale jak říkáte, za úspěchem stojí celý tým. Každopádně jsme měli kvalitativně lepší individuality na postech v útoku. U obránců to bylo po stránce individuálních kvalit o poznání horší, ale to je celorepublikový problém.

Chtěl byste někoho z hráčů vyzdvihnout a pochválit? Najde se naopak hráč, který Vás vyloženě zklamal?

Jak říkám, všichni hráči, co přišli, hráli nižší soutěže a my musíme během měsíce srpna na ledě tvořit funkční tým. Téměř všichni udělali větší či menší pokrok. Takže pochvalu si zaslouží celý tým. V každém týmu ale najdete hráče, co to mají v hlavě srovnané i ty, kteří ještě ne.

Pro příští sezónu se chystají velké změny – bude jeden tým dorostu a jeden juniorský. Co to znamená pro hráče letošního mladšího dorostu?

Všichni víme, že pro hráče co přecházejí do juniorky ročníku 2002, ale i ty stávající, to nebude lehké. Tři ročníky a ještě výjimky, to je dost kruté. Konkurence bude obrovská. Myslím, že pokud udržíme všechny hráče, budeme mít dobrou partu kluků, kteří mohou zase trápit favority. Bude záležet jen na nich. Hokejový svaz chce tímto krokem udržet ve hře jen ty nejlepší.

A co tato změna znamená přímo pro Vás? Budete dál u dorostu nebo se přesunete k juniorce? Určitě je o Vás zájem v jiných klubech. Hrozí Váš odchod z Havířova?

Pár zajímavých možností změnit prostředí jsem dostal. Ale taky jsem dostal od vedení klubu férovou nabídku pokračovat doma a já měl hned jasno. Jsem hrdý na naše dorostenecké týmy a věřím, že při podmínkách, které naše vedení pro hráče vytváří, budeme za rok, dva nebo tři vidět tyto hráče v našem A-týmu nebo ještě výše. A já bych chtěl klukům v jejich přechodu do kategorie chlapů pomoci.

Děkuji za rozhovor a za skvělou sezonu. Přeji hodně štěstí a zdaru do příprav na novou sezonu, kdy se mladší a starší dorost sloučí do jediné kategorie.