Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Už ve čtvrtek další příprava. Tentokrát míří AZ do orlího hnízda

24.08.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve čtvrtek 26. srpna se hráči z nejmladšího města vydají do znojemské Nevoga Arény, kde změří síly s tamními Orly. Havířovští to mají v přípravě 2:3, naposledy doma nestačili na extraligový Zlín 1:5. Znojmo ze čtyř zápasů vyhrálo jediný, naposledy padlo na nájezdy s Jihlavou 4:5. Úvodní buly bude vhozeno v 18:00.

HC ORLI Znojmo

Loni se tým z jihu Moravy přesunul z mezinárodní Bet-at-home ICE Hokey ligy (dříve EBEL) po dlouhé době do českého systému soutěží. Důvodem byla ekonomická nejistota v době pandemie. Stěhování se neobešlo bez komplikací. Protože jednání o přesunu prvoligové licence s Kadaní uvázla na mrtvém bodě, zakotvili Orli až ve 2. lize (využili licence vlastní farmy v M. Budějovicích).

Po pěti zápasech, ve kterých získali suverénně patnáct bodů, se soutěž nejprve přerušila a nakonec byla po čase ukončena. Poté, co toto bylo oznámeno, stali se hráči Znojma žádaným artiklem na trhu. Do Havířova tak přišli útočník Jan Rudovský a gólman Dominik Groh, který měl nahradit v listopadu zranivšího se Aleše Stezku. Další hráči pak posílili Třebíč.

V aktuální sezóně se Znojmo rozhodlo vrátit zpět do mezinárodní bet-at-home Ice hockey league. V ní by chtělo patřit k týmům, které budou hrát v popředí. Největšího úspěchu zde dosáhli v roce 2016, když došli až do finále. Letos se o pohár poperou s celky Klagenfurtu, Vídně, Salcburku, Dornbirnu, Štýrského Hradce, Innsbrucku, Villachu, Lince, italského Bolzano, slovenského Bratislava Capitals a maďarského Székesfehérváru.

Posily:

Ze zámoří se vrací útočník Anthony Luciani, který zkoušel štěstí v extraligové Kometě, ale moc dlouho se v Brně nezdržel. K němu přivedl management klubu Huntera Fejese. Ten naposledy hrál ve švédském Hästenu, ale tamní soutěž dobře zná, prošel si Štýrským Hradcem i Lincem. Nejde o žádné ořezávátko, dokázal sbírat téměř bod na zápas. V Havířově je dobře známý Radek Prokeš, který byl v loňské, nepříliš vydařené, sezóně skvělým okysličením a sběračem bodů. Orli posilovali i v brankovišti, k Dominiku Grohovi přibyl Pavel Kantor. Ten má bohaté zkušenosti z Extraligy (Hradec, Boleslav a Pardubice), ale vyzkoušel si také zahraniční soutěže. Do obrany přišel útočně laděný bek z Kanady Jordon Southorn, který na Slovensku sbíral bod na zápas.

V přípravě to není, zatím, to pravé ořechové. Po benefičním zápase pro Moravu s Kometou, odešli znojemští v Brně poražení (4:6). Následovalo na góly chudé utkání v Třebíči, kde padli 1:2 po nájezdech. Jediná výhra přišla doma opět s Třebíčí, kterou těsně porazili 4:3. Naposledy Znojmo nestačilo na Jihlavu 4:5 po sn. V zápase přitom svěřenci trenérského dua Jiří Beroun a Tomáš Jakeš už doma vedli 4:1, ale poslední třetinu nezvládli. Dukla dala dva slepené góly v 59. a 60. minutě.

Sestava Znojma z posledního zápasu:

Groh – Culkin, Sedlák, Southorn, Haman, Tejnor, Bartko, Walters – Svoboda T., Němec, Ahl – Luciani, Matuš, Fejes – Gorčík, Prokeš, Köver – Kvasnica, Svoboda O., Oščádal.

AZ HEIMSTADEN Havířov

V přípravě si zapsal AZ, poslední prohrou se Zlínem v poměru 1:5, třetí nezdar. Výkon to nebyl v první třetině bůhvíjaký a AZ prohrával 0:1. Pak sice Azeťáci malinko přidali, vyrovnali díky Dostálkovi, ale to bylo málo. Zlín ukázal svou sílu, a hlavně díky výbornému Okálovi, ve třetí periodě Havířovu odskočil na čtyřgólový náskok. V posledním zápase to nebyl AZ, který jsme byli zvyklí v přípravě vídat. Všechno bylo na ledě o něco pomalejší, než by bylo záhodno.

Do zápasu poprvé nastoupila posila z MOTORU Ivan Lytvynov, který je v Havířově na hostování. Útočně laděný obránce je prototypem moderního beka, je drobnější postavy, má skvělé bruslení, přehled a prezentuje se tvrdou střelou. Tak snad naváže na loňské skvělé výkony. V dobrém světle se předvedl sedmnáctiletý útočník Ondřej Becher, který si po právu odnesl cenu pro nejlepšího hráče večera na straně AZetu.

Sestava AZetu z posledního zápasu:

Fučík – Chroboček, Hlaváč, Kabelka, Mrowiec, Hamrlík, Kočí, Lytvynov – Bednář, Pechanec, Veselý – Doktor "C", Krupa, Dostálek "A" - Stuchlík, Becher, Mrva – Hrubec, Damašek, Soltys.

Příchody, odchody a zranění:

Krom již zmíněného Ivana Lytvynova přišel z Motoru dvacetiletý útočník Matouš Hrubec. Na zkoušce v Havířově neuspěli obránce Dominik Ficek a útočníci Jakub Veselý, Jan Vašenka a Ján Petriska. Zranění jsou nadále kapitán Jan Maruna a útočník Jan Hudeček.

Asistent trenéra a manažer AZetu Pavel Zdráhal na otázku, jaké to pro něj bude vracet se do Znojma, kde ho nebude čekat Miroslav Fryčer, odpověděl takto: „Bude to pro mě strašně smutné, on byl legendou československého hokeje. Život je někdy krutý, byl to můj dobrý kamarád… My do Znojma pojedeme s tím, že chceme odčinit zápas se Zlínem. Chceme tam zahrát mnohem lepší hokej než v Havířově. Budou změny v sestavě, na marodce dále zůstávají Jan Hudeček a Honza Maruna.“