AZ Havířov

V Havířově proběhl trenérský kurz licence B

03.09.2017 | Josef Nudera

H A V Í Ř O V - V termínu 28. - 31. srpna se v havířovské GC Aréně uskutečnil trenérský kurz na licenci B, což je druhá nejvyšší trenérská licence v ČR. Na stadionu účastníci prošli částí, která se věnovala věcem vztahujícím se k tréninku na ledě a bude zakončena závěrečnou prací. V rámci kurzu se objevila i zajímavá jména. O kurzu jsme si popovídali se dvěma zástupci AZetu - Danielem Semanem a Luďkem Jarolímem.

Školení trenérů v Havířově předcházely ještě dvě další části kurzu. První část kurzu se konala v Praze a jednalo se o část čistě teoretickou. Druhá část kurzu se pak věnovala letní přípravě a účastníky školení hostila Kroměříž. A právě třetí část kurzu se rozhodl svaz udělat v Havířově.

Havířovská část kurzu na licenci B trvala čtyři dny. Každý den kurzu trval od 8 hodin do 18 hodin. Školení se v Havířově zúčastnili i zástupci AZetu - trenér 4. třídy Luděk Jarolím, trenér brankářů Dušan Šafránek, ještě loni hráč A týmu Daniel Seman. Dále kurz mj. absolvovali i bývalí hráči AZ Havířov - Lubomír Vosátko a Petr Sikora. Z těch slavnějších jmen se v Havířově objevil třeba Radim Bičánek.

Třetí část školení se uskutečnila v Havířově

V Havířově bylo celkem 30 lidí, celkově se školení na licenci B účastnilo 60 lidí. Aktivní hráči měli část na ledě pořádanou už o měsíc dříve na Kladně. Můžeme mezi nimi jmenovat například hráče jako Veselý, Žižka, Smoleňák či Bednář. Hlavním trenérem v Havířově byl svazový metodik Zdeněk Vojta, dále se pak trenérským adeptům věnovali doc. Tomáš  Perič z Univerzity Karlovy a také např. Mojmír Trličík a Radek Philipp z Vítkovic. Každý den byl věnovaný jiné kategorii. První dny byly věnované hlavně tréninku dětí, následující dny pak tréninku starších kluků. Vždy dopoledne účastníci prošli teorií, následně se na hodinu tréninku podívali na lektory a ve zbylém času byli rozděleni do skupin a sami si takový trénink vyzkoušeli. Na závěr kurzu museli napsat závěrečnou práci na tréninkový plán s následnou demonstrací na ledové ploše.

A k čemu byli adpeti trenérské licence B vedeni? Jaké jsou moderní trendy hokeje? U dětí to je hlavně zapojení her a soutěží do tréninku. Cílem je, aby děti hokej bavil. Například u tréninku nahrávek už by kluci neměli stát na místě a jen si přihrávat, ale například simulovat přihrávku do hole trefováním kužele. U starších kluků se pak dává důraz na hru v předbrankovém prostoru a na hru na malém prostoru. Vše se dává do rychlosti a výbušnosti, kde se preferuje střelba bez přípravy.

Na havířovském stadionu byl hlavním školícím trenérem Zdeněk Vojta

Trenérského kurzu se zúčastnil i Luděk Jarolím – trenér 4. třídy a asistent u 6. třídy AZ Havířov.

"Na kurzu jsem se chtěl dozvědět nové trendy v trénování dětí. U dětí toho člověk extra moc v tréninku nevymyslí, ale může se toho hodně pokazit. Chci se zdokonalovat a kluky tak posunout více dopředu. Práce u dětí mi vyhovuje a nepřemýšlím nad trénováním vyšších kategorií. Trénink chci dělat zábavnou formou, aby to kluky bavilo. U vyšších kategorií je pak potřeba více některé věci drilovat a na to si myslím, že mám ještě čas," okomentoval své působení na kurzu licence B trenér Luděk Jarolím.

Trenér Zdeněk Vojta při tréninku obránců v kategorii starší dorost

V rámci školení jsme mohli vidět i další známou tvář. Do kurzu se zapojil Daniel Seman – v loňské sezoně hráč AZ Havířov, který je v současné době bez angažmá. "Do kurzu jsem se přihlásil, protože to je ta první logická myšlenka, která vás napadne, když se vaše kariéra pomalu chýlí ke konci a chcete se i nadále pohybovat v hokejovém prostředí. Kurz mi přinesl hlavně hodně informací o dětech, protože, jak se člověk pohybuje v průběhu kariéry jen mezi dospělých, tak už si nepamatuje, jak kdysi trénoval, když byl malý a hlavně co je správně – jde o metodiku a nastavení zatížení. Hokej se za tu dobu hodně posunul a i trénování dětí doznalo velkých změn," začal povídat Daniel Seman.

Daniel Seman v loňské sezoně oblékal dres AZ Havířov

"Chci získat informace, jak s dětmi pracovat. Jedna věc je hrát na vrcholové úrovni a druhá věc je pak to trénování. Na kurzu nám zdůrazňovali, že dítě není zmenšenina dospělého, ale úplně jiná osobnost. Ve všem se u dětí přistupuje jinak. Byly to zajímavé a hrozně důležité informace bez kterých to nejde dělat. Hodně se zdůrazňovalo, že to začíná už u náborové činnosti, jelikož hokej má velkou konkurenci ostatních sportů - pro děti to musí být atraktivní. Probíralo se, že i děti jsou nyní jiné – rozvoj moderních technologií, děti mají všeobecně méně pohybu – nejsou na tom tedy v rámci pohybu tak, jako my kdysi. Celkově se změnila filozofie hokeje (stačí se podívat na Kanadu, USA), že se po obráncích vyžaduje podpora útoku – hraje se celoplošný hokej v 5 lidech. To jsou nejvýraznější věci, které v hokeji nyní dominují. Obzvášť v České republice se na to musíme zaměřit," skončil své zajímavé povídání o trendech dnešního hokeje Daniel Seman.

Instagram Youtube