V sobotu dorazí Draci, přehraje AZ nováčka soutěže?

08.01.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V sobotu 9. ledna se v Havířově představí nováček CHANCE ligy tým DRACI PARS ŠUMPERK. Draci v posledním zápase doma porazili Vsetín vysoko 6:2 a odpoutali se od poslední příčky. To AZ v Sokolově s Baníkem těsně prohrál 4:3 a okupuje dvanáctou pozici. Zápas začíná v GASCONTROL Aréně v 16:00.

DRACI PARS Šumperk - 17. místo, 16z. (3 – 0 – 2 – 11), 11 bodů, skóre 38:68

Ač Draci postoupili do CHANCE ligy od stolu, tak se, alespoň podle jejich předsezónních ambicí, chtějí pohybovat mimo sestupová místa. Před začátkem soutěže došlo k posílení kádru a navázání spolupráce s extraligovými Vítkovicemi. Ty klub zásobují mladými hráči. Naopak největší hvězda týmu, obránce Petr Gewiesse, v Šumperku již nehraje. Při zkoušce ve Vítkovicích uspěl a bude za ně hrát do konce sezóny.

Výsledky Draků nejsou příliš oslnivé. V posledních osmi zápasech vyhráli pouze jediné utkání. Na své konto si zapsali pouze čtyři body. Jeden získali za prohru se Zubry 2:3sn a naplno doma bodovali s Valachy, když 6. ledna doma zvítězili 6:2. Bylo to první vítězství od 7. října. Velkou měrou se na něm podílel gólman Marek Peksa, ze 34 střel Vsetína inkasoval pouze dvakrát (úspěšnost 94.12 %). Šumperk měl skvělý úvod do zápasu, první třetinu ovládl poměrem 3:1. Valaši sice ve druhém dějství snížili na rozdíl jediné branky, pak už pálili ostrými pouze domácí. Hned třináct hráčů Šumperka si v utkání připsalo bod.

Trenér Martin Sobotka tak mohl být po zápase převážně spokojen: "Zápas se pro nás nevyvíjel dobře. Hned v první minutě jsme inkasovali gól, ale myslím si, že právě i to kluky nakoplo a nažhavilo. V první třetině jsme ještě skóre otočili na tři jedna. V utkání jsme měli dobré pasáže, otočení bylo zasloužené. Trošku mě mrzí výpadek ve druhé třetině, kdy jsme se nechali párkrát vyloučit a dostali jsme branku na tři dva. Soupeř dvakrát netrefil prázdnou bránu, kdy mohl dorovnat. Naštěstí jsme se z toho oklepali a dali gól na čtyři dva."

Sestava Šumperku v posledním zápase: Peksa – Záruba, Ševčík, Věntus, Kabelka, Weintritt, Viktorin – Jaroš, Milfait, Tjurin – Moučka, Baláž, Fridrich – Krejčiřík, Tadeáš Král, P. Kratochvíl – Horký, Spratek, Danielčák – Blaško.

Ještě předtím, v posledním zápase kalendářního roku 2020, však kousal Šumperk do hodně kyselého jablka. Na domácím hřišti Draci podlehli Kadani 3:7. Po zápase se vedení rozhodlo říznout do kádru mužstva. Šest let v týmu byl útočník Daniel Hroch, ale fiasko s Trhači neustál. Stejně jako obránce Martin Nepokoj (loni hrál za AZ) a útočník Jiří Uhlík.

Posily

Ve vánoční pauze byli do týmu povolání obránce Richard Záruba, který má být náhradou za Petra Gewisseho. Druhou posilou je útočník Jaroslav Moučka, ten už letos vypomáhal ve Vrchlabí. Třetím do party je ruský útočník Konstantin Ťjurin, odchovanec CSKA Moskva, dobrý bruslař s dobrou střelou.

Známé tváře

V sestavě Šumperka je několik hráčů, kteří prošli Havířovem. Jsou to útočníci Jozef Danielčák, Petr Fridrich, Josef Baláž a Jan Bernovský.

AZ HEIMSTADEN Havířov - 12. místo, 16z. (6 – 1 – 1 – 8), 21 bodů, skóre 46:42

Dvanácté místo je daleko za předsezónním očekáváním. V mužstvu z nejmladšího města hrají hráči, kteří jsou zocelení zápasy v Extralize, avšak vyloženého střelce, jako byl loni Radek Veselý, nemá. Jenže, kde vzít střelce a nekrást. Snad z vlastních zdrojů. V posledním zápase se v dobrém světle ukázal šestnáctiletý talent havířovského hokeje Ondřej Becher. Nastoupil v druhé formaci se zkušenými borci Filipem Semanem a Romanem Szturcem, na ledě byl přes dvacet minut a zapsal si jednu asistenci.

V pěti posledních zápasech Havířov získal šest bodů. Naplno bodoval v Kadani a doma s Přerovem. Bodově naprázdno vyšel doma se Slovanem, v Třebíči i v Sokolově. Naposledy se AZ představil v Sokolově, kde už v sedmnácté minutě bylo skoro po zápase. Dominika Groha, jenž do té doby v brance našel tři puky Baníku, vystřídal Marek Štipčák. Marek v zápase už kapituloval pouze jednou z patnácti pozdravů, které mu uštědřili hráči Sokolova. Po trefách Švece, Prymuly a Tůmy se ke slovu dostal i AZ, Filip Seman zbavil kouzla Oldřicha Cichoně střelou mezi betony. Jan Maruna (svou první brankou v sezoně) na začátku třetí periody dotáhl Havířov na jednu branku, ale Kverka vrátil dvougólové vedení Baníku. Jan Maruna podruhé pálil ostrýma v 54. minutě, naneštěstí pro AZ se už vyrovnání v zápase nekonalo. V utkání Havířov přestřílel svého soupeře 35:20, přesto prohrál 3:4.

Manažer a asistent Pavel Zdráhal po zápase v Sokolově: „Zápas jsme si zkomplikovali v první třetině chybami v obraně. I když jsme v ní měli řadu gólových šancí, tak bez gólového efektu. Ve druhé třetině jsme zlepšili hru a vstřelili branku, bohužel jen jednu. Ve třetí třetině jsme dali kontaktní gól a měli jsme dvě šance na vyrovnání. Po další chybě v obraně nám soupeř odskočil. Přesto, že jsme dali třetí gól, se nám vyrovnat nepodařilo. Velmi dobře zachytal Marek Štipčák.“

Sestava AZetu v posledním zápase: Groh (17. Štipčák) – Bořuta (A), Kočí, Rašner, Kachyňa, Chroboček, L. Rutar, Ševěček – Adamský, Maruna, Becher – O. Procházka, Rudovský, Doktor – R. Szturc (C), F. Seman (A), L. Bednář – Mastič.

Marodka

Útočník Dominik Cihlář má zranění v horní části těla. Obránce Tomáš Dajčar začal rehabilitovat po zranění v dolní části těla. Aleš Stezka sice začal trénovat na ledě, ale do zápasu ještě nenastoupí. Obránce Jaroslav Mrowiec, který vynechal poslední zápas, nastoupí proti Šumperku.

Zprávy z kabiny

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal před zápasem hlásí: „Po těsné prohře v Sokolově nás doma čeká Šumperk. Draci sice přišli o Gewiesseho, který odešel do Extraligy, ale mezi svátky posilovali. Naposledy zvítězili vysoko nad Vsetínem. Nečeká nás lehký soupeř, my však musíme doma naplno bodovat a navázat na domácí vítězství s Přerovem.“

Zápas budete moci sledovat prostřednictvím online přenosu, anebo vysílání HOKEJKA TV.