VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

VV ČSLH potvrdil vyloučení Havířova z Extraligy juniorů. „Jsme zklamaní, rozhořčení a budeme se bránit,“ říká prezident klubu

22.03.2019 | Klub

Na čtvrtečním zasedání potvrdil Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje novou podobu juniorských soutěží. Extraligu bude hrát 18 účastníků, z toho 17 Akademií a Olomouc, která jako jediná akademií nemá. Havířov příští sezónu extraligu juniorů hrát z rozhodnutí ČSHL nebude.

„To, co jsme si herně vybojovali, teď nemůžeme hrát. Byli jsme vyloučeni, a to se do budoucna dotýká nejen naší mládeže, ale i mužů. Z rozhodnutí jsme zklamaní a naštvaní,“ říká prezident klubu Jaroslav Mrowiec.

„Účast v příštím ročníku si naši junioři vybojovali sportovní cestou. V A týmu máme 17 odchovanců a hráčů, kteří prošli našimi mládežnickými kategoriemi,“ dodává také manažer klubu Patrik Rimmel.

Schválený model vychází z požadavku na zúžení nejvyšších mládežnických soutěží, který v návaznosti na nedávné Hokejové fórum podpořila výrazná většina klubů a kterým projde i extraliga dorostu, z úprav, které v oblasti organizace soutěží, především úpravy věkových kategorií, extraligy juniorů a dorostu, přímých postupů a sestupů, přijal v únoru výkonný výbor Českého hokeje a z nároků příští sezony, v níž bude Česká republika hostitelem juniorského mistrovství světa.

V sezoně 2019/20 bude nejvyšší juniorská soutěž osmnáctičlenná, přičemž jejími účastníky bude sedmnáct Akademií Českého hokeje a extraligová HC Olomouc. Soutěž bude v této sezoně výjimečně nesestupová, aby nejlepší mladí hráči mohli vzhledem k domácímu mistrovství světa nastupovat v mužstvech dospělých.

„Za posledních 10 let se soutěže dorostů a juniorů 8x změnily. Svaz likviduje mládežnický hokej, jeho kroky jsou nepromyšlené, nedotažené a nikdo za to nenese žádnou vinu. Ohání se tím, že nynější rozhodnutí je i kvůli Mistroství světa dvacítek, ale ze zkušenosti z minulých sezón víme, že počet juniorů v nominaci bude minimální. Největším problémem pro nás je i to, že ostatní kluby nám rozkradou nejlepší hráče juniorky a dorostu,“ říká Mrowiec.

Dosavadní dvoustupňový model juniorských soutěží bude od nejbližší sezony, tj. od ročníku 2019/20, nahrazen třístupňovým. Vznikne druhá nejvyšší soutěž se čtrnácti kluby, které se rekrutují ze zbývajících účastníků stávající extraligy juniorů a z nejlepších mužstev regionální ligy juniorů. Vítěz si již v příštím ročníku vybojuje právo účasti v nejvyšší juniorské soutěži, přičemž postup nebude podmíněn statutem Akademie ani extraligovou příslušností. Od sezony 2020/21 budou potom podle stejného principu všechny juniorské soutěže otevřené, s postupy a sestupy.

Patrik Rimmel přidává další otázky ohledně směřování mládežnického hokeje nejen v Havířově: „V mužích stavíme na našich hráčích a je otázkou, kde je budeme brát, když ne naší vinou bude v Havířově nejmladší mládežnická soutěž jen do 16 let hráčů. Co se stane, když bude sestupovat 6 týmů z extraligy dorostu a týmy akademií budou dole? Přijde další reorganizace a my budeme vychovávat mladé jen do 14 let?“

„Situace se týká našeho klubu, ale je zřejmé, že tento krok je zpátečnický pro celý český hokej a kvalita mládeže půjde stále níže. Vždy by se mělo pracovat pro dobro celku, v tomto případě pro český hokej, a ne upřednostňovat vlastní zájmy a resty mezi jednotlivci,“ uzavírá Rimmel.

Klub společně se zástupci Vsetína a Přerova, kterých se rozhodnutí také týká a se zástupci daných měst, o původním verdiktu diskutoval na jednání na Svazu. Ti si však stojí za svým původním verdiktem o změně systému mládežnických soutěží, a to v rozběhnuté sezóně. Společně s ostatními zmíněnými kluby však bude bojovat i nadále, a to i za pomoci právníků či soudů.