VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Z přípravky do mladších žáků aneb suchá příprava 5. třídy

08.07.2018 | Martina Kotulová

Hráče ročníku 2008, tedy 5. třídu, letos na jaře začal trénovat David Svozil. A novou sezónu s nimi nemohl začít jinak než suchou přípravou. Připravil pro ně pestrý program, ve kterém nechyběla komplexní fyzická příprava, ale i část, kdy malí hokejisté posilovali týmového ducha.

Letošní páťáky, tedy hráče ročníku 2008 jsem převzal po kolegovi Luďkovi Jarolímovi. Drtivou většinu hráčů znám ještě z přípravky, nebyl to pro mne tedy krok do neznáma. Navíc se na zimáku prakticky denně potkáváme všichni se všemi, a tak nám odpadlo vzájemné představování,“ říká na úvod trenér Svozil.

„Suchou přípravu jsem chtěl pro kluky naplánovat co nejpestřejší, v polovině jsme ji rozdělili soustředěním na Starých Hamrech. Příprava měla svou část atletickou, kterou připravil a vedl kondiční trenér Marek Gryc. Koordinační a gymnastickou složku jsme rozvíjeli v naší tělocvičně a na ploše zimního stadionu. Herní složku jsme rozvíjeli na Kollárce a v hale na Slavii,“ představuje program.

V rámci tréninku kluci hráli hlavně fotbal, basketbal a vybíjenou. Na začátku přípravy rozvíjeli obecnou kondici a absolvovali několik výběhů u Lučiny. V červnu pak 2x týdně vyjížděli k tréninkům a přípravným utkáním na led do Vítkovic. Mimo to si vyzkoušeli také dětskou verzi extrémního běhu Spartan – Spartan Kids. Ten pořádal havířovský volnočasový spolek Don Bosko. „Byl jsem překvapen náročností závodu, kluci si sáhli na dno sil. Bude-li možnost, rádi se tohoto závodu zúčastníme i v budoucnu,“ hodnotí novou zkušenost Svozil.

Začátek a konec přípravného období orámovaly fyzické testy, jejich hlavním smyslem bylo donutit hráče na sobě zapracovat tak, aby měli na konci přípravy lepší výsledky než na jejím začátku. Většině hráčů se to podařilo. V rámci testů byli kluci hodnoceni ve skoku z místa do dálky, běhu na 60 metrů a v člunkovém běhu na 4x 12 m.

Tréninkovou, ale z velké části i stmelovací, částí bylo soustředění na Starých Hamrech. Na soustředění jsme vyrazili do Domu sv. Josefa na Starých Hamrech. V krásném prostředí Beskyd jsme našli vše, co jsme potřebovali – od příjemné paní provozní, přes multifunkční hřiště až po v dálce se tyčící vrcholek Lysé Hory." Na Lysou vyrazili hned v pátek po příjezdu a absolvovali 27 km dlouhou trasu. Výšlap nahoru jim trval 4 hodiny, stejně jako sestup.

Jedním z hlavních cílů soustředění bylo posílení týmového ducha a budování silného pouta mezi hráči. Hned druhý den si to hráči vyzkoušeli v závodě tříčlenných hlídek na 1,6 km. Byli rozděleni do týmů, které kromě běhu absolvovaly turnaje ve fotbalu a vybíjené. Dále soutěžili ve vědomostním kvízu a v pořádku na pokojích. Během soustředění si hráči zvolili kapitána a jeho asistenty na novou sezónu. Večery kluci trávili u ohně. Opékali špekáčky, vyprávěli si příhody ze školy a společně se těšili na prázdniny."

Jak trenéři, tak i sami malí hokejisté byli se soustředěném spokojeni. Soustředění splnilo vše, co jsem očekával. Kluci si užili jak teambuildingu, tak fyzické aktivity. Myslím si, že se nenudili. Jsem rád, že se až na drobné odřeniny nikomu nic nestalo. Kluci zaslouží uznání za náročný trek na Lysou a pochvalu za celkový přístup. Soustředění mělo hladký průběh i díky mému asistentovi Pavlu Kubečkovi a vedoucímu týmu Martinu Vudarčíkovi. Oba zaslouží poděkování," hodnotí trenér David Svozil.

Další díl přípravné části sezóny nyní na malé azeťáky čeká v srpnu. Hráči během ní budou trénovat na ledě i na suchu, odehrají přípravná utkání a vyrazí na přípravný turnaj do Olomouce.

Za materiály k článku děkujeme Davidu Svozilovi.