AZ Havířov

FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin.

Za úspěšnou sezonou stojí práce mnoha lidí. Všem je potřeba poděkovat, říká Patrik Rimmel

08.04.2019 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Patrik Rimmel je s novodobým AZetem spojen od roku 2011. Nejprve jako hráč a pak jako manažer stál u všeho důležitého za posledních 8 sezon. Ta letošní pro něj byla náročná v tom, že působil navíc i jako asistent trenéra A-týmu. O tom, jak uplynulou sezonu hodnotí, ale také co se už chystá do té následující, je tento rozhovor.

Patriku, pokud se ohlédneš za právě skončenou sezonou, jak bys ji z pohledu manažera AZetu zhodnotil? A-tým, i další kategorie?

Co se týká mládeže, tak jak už jsem uváděl v předešlých rozhovorech, kategorie žáků je hlavně o tom, aby se hráči a hráčky naučili individuální činnosti, zodpovědnosti, přístup k tréninku i chování v kolektivu, a aby je hokej bavil.

Kategorie dorostu měla hodně dobrou sezónu a jen těsně jim utekl postup mezi čtyři nejlepší týmy soutěže. Navíc, kluci v této kategorii se dostali ve slušném počtu do reprezentačních výběrů. Juniorka se přes pomalý začátek, kdy musely přijít na řadu jak pohovory s hráči, tak doplnění kádru, také propracovala k slušným výkonům a jen těsně jí unikl postup do skupiny play-off.

A-tým mnozí „odborníci“ pasovali hodně dolů, skoro až na samotné dno1.ligy (a nebyli to jen hlasy z jiných části republiky). Udělalo se několik nepopulárních kroků, které se ukázaly jako dobré a pomohly nám k partě kluků, která uhrála to, co uhrála. Měli jsme nejen dobré výsledky, ale předváděli jsme i kvalitní hru. Rád bych připomněl, že kromě hráčů a trenéra Jirky Režnara se na tom podílel celý realizační tým. Tedy i trenér brankářů, kondiční trenér, fyzioterapeut, vedoucí týmu a masér za což jim děkuji.

Jaká byla sezona 2018/19 z tvého osobního pohledu? Jak bylo náročné spojit, na celou sezonu, role manažera i asistenta trenéra A-týmu?

Když člověk dělá to, co ho baví, tak nehledí na čas a překážky. Také mám kolem sebe lidí, s kterými si navzájem vyhovíme, i když nám to někdy dá dost zabrat :-).

Hráči áčka mají momentálně volno, ale management klubu samozřejmě usilovně pracuje. Můžeš prozradit, jak vypadají aktuálně přípravy na následující sezonu? (hráčský kádr, realizační tým, začátek a naplánování přípravy atd.).

Momentálně teď nejvíce řešíme juniorku. Společně s Přerovem a Vsetínem jezdíme často jak do Prahy, tak máme schůzky v klubech. Určitě se už také uzavřely nové smlouvy a opce s hráči A-týmu. Společně chystáme kádr na další sezónu, o čemž samozřejmě budeme fanoušky informovat. Přestupní okénko se ale otevírá oficiálně až 1. května. Plánování přípravy má na starost hlavní trenér s kondičním a oba na tom pracují. Samozřejmě, jedna z hodně důležitých věcí jsou schůzky se sponzory na další sezónu, a také s dodavateli materiálu. Je potřeba také domluvit přátelská utkání a mnoho dalšího.

Můžeme být u složení kádru už nějak konkrétnější?

Určitě by bylo ideální, udržet většinu týmu a ještě posílit. Po úspěšné sezóně přišly nabídky i hráčům na působení jinde a je zřejmé, že ne všechny udržíme. Na druhou stranu chceme všechny nové smlouvy na minimálně 1 rok + 1 rok opci, protože nevíme, jak bude vypadat soutěž za rok. U některých domluv nebyl rozpor ve financích, ale v délce smlouvy, nebo několikeré odsouvání termínu vyjádření se k nabídce od agentů.

Z kádru odchází tito hráči: Ondra Bláha, Ondra Procházka, Tomáš Gřeš a Rok Macuh. Tonda Bořuta a Braňo Rehuš hledají angažmá ve vyšších soutěžích, ale je možnost, že budou hrát tady. Marek Haas dostal dobrou nabídku na práci a rozhodl se jít touto cestou. Ostatní hráči mají smlouvy a opce, nebo je budou mít, až se otevře přestupní trh. Náhradu za Ondru Bláhu již máme.

Samozřejmě budeme tým postupně doplňovat a klidně na kvalitní jména počkáme až do srpna, jak tomu bylo v této sezóně.

Zmiňoval jsi naplánování letní přípravy... Takže, kdy to hráčům začne?

15. 4. dostanou kluci individuální tréninky a počátkem května začnou již všichni trénovat společně.

Pokud se podíváme zpět na mládežnické kategorie, tak tam se AZetu velmi negativně dotkla zmiňovaná a připravovaná reorganizace juniorky. Klub se ale proti tomuto rozhodnutí chce bránit. Jaká je v tomto směru situace?

Celou sezónu jsme dělali hlavně vše proto, aby se extraligová juniorka hrála v Havířově i další sezónu. Bohužel k dnešnímu dni není zřejmé, jestli tomu tak bude. Výkonný výbor Českého hokeje již poněkolikáté za poslední dobu změnil složení extraligy juniorů pro nastávající sezónu. V lednu na svazové konferenci nám bylo řečeno, že se bude hrát tak jako letos o 24 týmech, v únoru 17 akademií a Salcburk, v březnu akademie a Olomouc, v dubnu akademie, Olomouc a Salcburk.

Uvidíme, jak to bude dále, ale měnit obsazení soutěže každý měsíc je hodně slušně řečeno zajímavé. Sportovně do ní patříme a bojujeme o to, abychom ji i hráli. Situaci řešíme jak mediálně, tak ji mají v rukou právníci.

U žáků by měla být novinkou 9. třída. Bude tomu tak už od nejbližší sezony? A co to znamená pro AZ?

Ano, bude tomu tak již od následující sezóny. AZ, jako další kluby, tomu tak nechtěl. Nevidíme, v čem toto bude mít přínos pro hokej. Další věc jsou časy tréninků. Máme jednu halu a již teď byla naplněná více méně od rána do večera. A zvýšení nákladů z důvodu dalšího týmu navíc je také zřejmé.

Už nyní je jisté, že 1. liga bude mít v další sezoně 16 účastníků a opět tedy přibydou zápasy. Bude to množství 60 zápasů ještě únosné? A víš už něco bližšího k formátu soutěže? Např. jestli se vrátí k předkolu play-off?

Dle našich informací není jistých 16 účastníků, může být i 17. Ale necháme se překvapit, co se opět vymyslí. Na druhou stranu je tady přímý sestup a postup do extraligy, takže se soutěž může hrát až do konce března i déle. Ale i když je už duben, zatím nic přesného nevíme. Zvládnout se to sportovně dá. Bude potřeba mít širší kádr, dobře trénovat, regenerovat, dělat tripy... Kluci to ale zvládnou a pro každý tým to bude stejné.

Momentálně je známo 13 prvoligistů. Další vyplynou z výsledků baráže o extraligu a kvalifikace o 1. ligu. Co říkáš na momentální situaci v těchto „minisoutěžích“ a případně, jak to podle tebe nakonec dopadne?

Dle mého se zachrání Pardubice a o postup si to rozdají všechny tři další týmy. Trochu věřím Kladnu, i když to teď nevypadá. Přál bych to i Budějovicím za dlouhodobou práci, kterou směřují k postupu. V Chomutově jsem působil, takže jim sestup nepřeji, ale mají v klubu jisté problémy a postihla je salmonelóza těsně před baráží.

Co by si chtěl říct závěrem rozhovoru?

Chtěl bych poděkovat statutárnímu městu Havířov, Moravskoslezskému kraji, partnerům, fanouškům, rodičům hráčů, trenérům, všem dalším v klubu, doktorům, zaměstnancům v hale a v neposlední řadě všem hráčům a hráčkám za uplynulou sezónu.Také popřát všem klidné, úspěšné, usměvavé dny a těším se na setkání v další sezóně.

Děkuji za rozhovor a přeji to samé i tobě.

Instagram Youtube