VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Začíná přípravné období, Havířov vyzve Unia Oswiecim !

01.08.2011 | David Motloch

H A V Í Ř O V - Za malou chvíli odstartuje přípravné období na sezónu 2011/2012. Tuto předsezónní část odstartuje AZet Havířov na ledě polského soupeře - Unia Oswiecim. Pojďme si tedy tento zápas společně se soupeřem trochu představit.

Založení hokejového klubu Unia Oswiecim se datuje od roku 1946, ovšem oficiální vznik hokeje v Oswiecimi se počítá až od roku 1957. O deset let později se tento tým probojoval do 2. polské ligy a už v roce 1970 hrál v polské extralize (PLH).

Unia Oswiecim je osminásobný mistr ligy, přičemž hned sedm titulů získal po sobě v letech 1998 až 2004. Navíc tento tým získal hned sedmkrát status vicemistra nejvyšší ligy a to naposled v roce 2005.

Od této doby přišel drobný útlum a na výraznější úspěch Unia čeká již 6 let. Minulou sezónu zakončila v základní části na 3. místě se ziskem 74 bodů, když na vítěze základní části Comarch Cracovii ztratila 12 bodů.

Oswiecim vede český trenér Karel Suchánek, asistenta mu dělá Slawomir Wieloch. Největší sponzor, který finančně zajišťuje tento klub je společnost Aksam. Pokud se podíváme na soupisku tohoto polského klubu, zjistíme, že se zde vyskytují i dva češi.

Jedná se o Lukáše Říhu, který v minulosti oblékal dres Havířova v 1.lize a Patrika Flašara, hráče, který zde přišel z týmu Orlové. Ve skutečnosti hraje za Oswiecim i další čech - Petr Valusiak, ovšem tento hráč již vlastní polské občanství.

Kapitánem mužstva je Waldemar Klisiak. Co se týče statistik a herní kvality, výrazně zde vyčnívá česko-slovenské duo Robert Krajci - Lukáš Říha. Krajci se pyšní titulu nejlepšího střelce (24 gólů), Říha má zase nejvíce bodů (45).

Post jedničky není v Oswiecimi pevně určený, jelikož oba gólmani, jak Krzysztof Zborowski, tak Przemyslaw Witek vykazují téměř stejné statistiky, ovšem o něco více prostoru v brankovišti přece jen dostal prvně jmenovaný.

V kádru Havířova můžeme očekávat mnohem tužší boj o získání své pozice na ledě od všech hráčů než loni. Z velké míry je to dáno širším kádrem (26 hráčů), každý hráč se musí o své místo poprat. A hráči včetně brankářů to budou chtít svému trenérovi ukázat již v přípravném období.

Kdo se postaví do branky je záhadou, v celé přípravě by pravděpodobně měli dostat prostor všichni tři brankáři Havířova. Do zápasu by měl nastoupit také již vyléčený Luděk Lhotský.

První přípravný zápas Havířova proti polskému celku Unia Oswiecim se uskuteční na ledě soupeře v úterý 2.8.2011 od 18 hodin.