AZ Havířov

Odkaz na on-line ticketing pro nákup permanentky nebo vstupenek na zápasy ZDE.

Změny v pravidlech pro sezónu 2021/22. Hráč může dohrát akci bez helmy, omezena rozehrávka brankářů

24.07.2021 | Vít Káňa

Výroční kongres Mezinárodní hokejové federace, jež se uskutečnil ještě během mistrovství světa v Rize, schválil nová Pravidla ledního hokeje IIHF, platná již od aktuální sezóny. Dnes vám přinášíme shrnutí těch největších změn, které budou provázet AZ jeho poutí v CHANCE lize.

Další řádky jsou výňatky Tiskové zprávy Českého hokeje ke změnám pravidel. Vynechali jsme řádky, které se věnují posuzování situacím na videu.

Cílem úprav, navržených skupinou odborníků z IIHF, evropských soutěží a NHL, bylo sjednotit pravidla v různých zemích a soutěžích. Při zachování atraktivity hokeje navíc podniknout kroky k ochraně zdraví a bezpečnosti hráčů.

Vzhledem k tomu, že se hokej neustále rozvíjí, se upravují i jeho pravidla. To občas vedlo k nejasnostem mezi hráči, rozhodčími a fanoušky,“ říká viceprezident IIHF Bob Nicholson. „Proto potřebujeme soubor, který bude jednotný pro všechny země a soutěže.“

Sjednocení pravidel je krokem vpřed, protože umožní konzistentní rozhodování a usnadní integraci hráčů NHL při světových šampionátech a mezinárodních akcích,“ prohlásil Stéphane Quintal, senior viceprezident NHL a člen komise IIHF pro bezpečnost hráčů.

O úpravách Pravidel ledního hokeje IIHF informoval při posledním jednání výkonného výboru ČSLH předseda komise rozhodčích Vladimír Šindler. „Celkem jde o několik desítek změn, z nichž za nejzásadnější považuji trojrozměrné posuzování postavení mimo hru, rozšíření možností pro využití trenérské výzvy, úpravy v posuzování nedovolených zákroků včetně šarvátek a omezení prostoru pro hru brankáře za brankou,“ uvedl Šindler.

Modrá čára bude při vstupu do útočného pásma považována za trojrozměrnou, takže rozhodčí budou posuzovat i postavení brusle útočícího hráče nad čarou. Dosud byl podle tohoto pravidla posuzován ofsajd v NHL, KHL a ve švédské nejvyšší soutěži.

Upraveny a sjednoceny byly tresty mimo jiné za vražení na hrazení, napadení, naražení zezadu, zásah do nohou, faul loktem, úder hlavou, zásah do hlavy, kopnutí, podkopnutí, faul kolenem, hákování, nedovolené bránění, podrážení, bodnutí koncem hole, krosček, vysokou hůl, stejně jako za bitku, napadání rozhodčích a nesportovní chování.

Cílem změn, zčásti inspirovaných úpravami platnými v NHL, je stanovit za jednotlivé druhy přestupků exaktní tresty,“ vysvětlil Šindler. „Přiblíží se rovněž posuzování šarvátek. Při akcích IIHF nicméně zůstane i nadále v platnosti nulová tolerance k bitkám, stejně jako přísné posuzování zákroků vedených na hlavu či krk.“

Podle modelu NHL bude za brankou nově vymezen lichoběžník, v němž je brankářům dovoleno hrát s kotoučem. Brankář, který by s pukem hrál mimo uvedený prostor, bude potrestán menším trestem.

Nyní již k největším změnám, které sebou přináší nová pravidla pro AZ a jeho zápasy v CHANCE lize:

  • Pokud hráči spadne helma, bude mít možnost dokončit akci, ve které byl zapojen před tím, než opustí herní plochu.
  • Gólman bude mít dovoleno pokračovat ve hře i se zlomenou holí.
  • Trest pro hráčskou lavici může být odpykán jakýmkoliv hráčem – už nejen tím, který byl v okamžiku přerušení na ledě.
  • Souběžné menší tresty: Posledních pět minut a prodloužení Větší trest týmu A a menší nebo dvojitý menší trest týmu B se vykrátí jako 3- nebo 1- minutový rozdíl přesilové hry.
  • Větší tresty: Ne ve všech případech se použije automatický osobní trest do konce utkání. Hráč, který obdrží v utkání svůj druhý větší trest, obdrží automatický osobní trest do konce utkání. Trest ve hře už neznamená automatickou suspendaci pro příští utkání.

  • Vyhrazený prostor – gólmanovi není dovoleno hrát pukem za brankovou čárou kromě lichoběžníku. V případě porušení pravidla dostane menší trest.
  • Hlavní rozhodčí provedou vhazování pouze na začátku třetiny. Čároví rozhodčí provedou vhazování po gólech.
  • Fyzické napadení rozhodčích = Osobní trest do konce utkání – již ne trest ve hře za fyzické napadení rozhodčích.
  • Za vražení na hrazení nebude automatický desetiminutový osobní trest.
  • Naražení zezadu – pro iniciátora faulu už nehrozí trest 2 + 10, ale 5 + OK, TH.

Toto je výběr těch nejdůležitějších změn pro CHANCE ligu v sezóně 2021/22. Záměrně jsme vynechali změny pravidel, které se týkaly videa. Pro případné zájemce přikládáme odkaz na svazové stránky.  

Instagram Youtube
×
Dnes v 17:00 | Jun.
HC Oceláři Třinec
AZ Havířov
×
Dnes v 17:00 | Dor.
AZ Havířov
HC ZUBR Přerov