AZ nedokázal v Šumperku skórovat

Petr Miklas | 29.01.2014

Vyrovnaný a napínavý zápas se dnes odehrál v Šumperku, kde domácí Draci vydřeli výhru 3:0. Základem jejich úspěchu byla vynikající defenzíva, kterou hráči AZetu překonat nedokázali. Na gólmana Štůralu nevyzrál ani Havel, po jehož samostatném úniku a bekhendové kličce už puk mířil za brankovou čáru, ale obránce domácích tuto šanci zmařil. Naopak Petr Matoušek v brance Havířova byl překonán třikrát, poprvé pouhé 2 vteřiny před první sirénou! Domácí vstřelili v každé třetině po jedné brance, třetí dal necelé dvě minuty před koncem odchovanec Havířova Marek Haas a zhatil tak šance AZetu na power-play a bodový zisk. Šumperk dokázal porazit Havířov poprvé v této sezóně.

1. liga - 45.kolo st 29.1.18:00
Draci Šumperk - AZ Havířov
3:0
(1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 20. Cink (Sedlák), 27. Moskal (Sedlák, Žálčík), 59. Haas (Semorád). Rozhodčí: Úlehla – Kis, Svoboda. Vyloučení: 7:7, navíc Dudáš (SUM) 1O min OT a Potyš (fyzioterapeut AZ) OK. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0 . Diváci: 812. Střely na branku: 37:47. Průběh utkání: 3:0.
Draci Šumperk: Štůrala – Novotný, Holík, Dudáš, Sedlák, Gewiese, Tesařík, Starý – Semorád, Plášek, M. Haas – Žálčík, Moskal, Staněk – Cink, Langr, Brunec – Červenka, Půhoný, Skoumal
AZ Havířov: Matoušek – Vosátko, Roupec, Krisl, P. Rimmel, Koma, Graca, Vydra – Sztefek, Marosz, Havel – Maruna, Šlahař, Jakúbek – Škumát, Pechanec, Kanko – Klimša, R. Haas, Říčka – M. Rimmel

Jestliže chtěl Šumperk pomýšlet i po 45. kole na osmičku pro play-off, musel doma plně bodovat s Havířovem. Tedy s celkem, se kterým letos ve všech duelech, i v těch přípravných, vyhrát nedokázali.

A duel nabídl velmi atraktivní podívanou, se spoustou zajímavých situací před oběma brankami, plnou osobních soubojů i emocí. A tentokrát to byl právě Šumperk, kdo mohl po utkání slavit.

Již v první třetině působili domácí živějším dojmem, a ačkoliv si Štůrala v součtu připsal více zákroků než Matoušek na druhé straně, více vzrušení nabídly momenty před havířovskou klecí. Nejprve Půhoný provětral v páté minutě havířovského gólmana, poté přišla ale ve vlastním oslabení akce hostů, kdy Maruna pelášil sám na Štůralu, ten jej však vychytal. Větší šanci si nováček ligy v úvodní třetině nevypracoval, draci však ano.

V 11. minutě musel vytasit Matoušek ukázkový semafor proti Dudášově ráně, půl minuty před sirénou pak Staňkovu bombu kryl havířovský gólman na betonech. O pár vteřin později ale domácí otevřeli skóre utkání. Tlak Šumperku v posledních sekundách vygradoval, když Sedlákovu ránu Matoušek jen vyrazil před sebe a odhodlaně dorážející Cink propasíroval kotouč šťastně přes brankářovu výstroj za brankovou čáru.

Gól do šatny polil Šumperk živou vodou a již po půl minutě Matoušek ramenem vyrážel Pláškovou dobrou ránu. A v úvodu sedmé minuty se domácí tým radoval podruhé. Fantastickou akci domácích vyšperkoval skvělou přihrávkou Tomáš Sedlák, nejproduktivnější bek ligy přenesl hru na druhé křídlo a na Patrika Moskala zírala prázdná havířovská branka. Zkušený forvard trefil a domácí nabrali klid na hokejky.

Třetí gól na holi měl Plášek, ale znovu proti Matouškovi neuspěl. I přes aktivní hru domácích začal také Havířov vystrkovat růžky, Šlahaře i Rimmela však Štůrala vychytal. Podobně dobře si vedl Matoušek, který parádním semaforem schoval do rukavice Dudášovu bombu.

Obraz hry ve třetí třetině tak byl předvídatelný jak mexická telenovela. Hosté se snažili aktivně pronikat do gólových příležitostí, zatímco Šumperk hlavně pozorně bránil dvougólové vedení, a pokud se naskytla možnost, vydal se do rychlého útoku.

Ve 43. minutě mohl vráti AZ do hry Pechanec, ale v solidní pozici minul. Ještě větší příležitost měla nedávná posila hostů, útočník Lukáš Havel, který v brejku překonal Štůralu, ale puk pomalu klouzající za brankovou čáru odpálil Martin Novotný. Infarktový moment šumperští hráči přežili, další perný okamžik pro draky přišel ve 48. minutě, kdy Dudáš zůstal po ostrém zákroku ležet na ledě, a protože Havířov měl již tak početní výhodu, hrál najednou v pěti proti třem. Jenže Štůrala šance hostů pochytal a o přerušení se pak postarali pobouření fanoušci, kteří zaházeli led odpadky.

Rostoucí napětí pak odnesl desetiminutovým trestem právě Dudáš, šest minut před koncem pak musel opustit střídačku hostů i fyzioterapeut Martin Potyš, který za urážky rozhodčí vyfasoval trest do konce utkání. Poslední minuty pak Šumperk uhrál s jistotou a přehledem. Gracovu a Rimmelovu střelu jistý Štůrala pokryl, a když pak nahození sám rychle rozehrál, než aby schoval puk pod rukavici, udeřili domácí potřetí.

Ke střele v mezikruží se totiž dostal Jan Semorád, jeho bombu ještě Matoušek vyrazil, ale znovu slavil úspěch tah domácích útočníků do brankoviště. Sjíždějící Marek Haas doklepl kotouč do branky a bylo definitivně jasno, že tři body tentokrát zůstanou v Šumperku.

Nejlepšími hráči duelu pak byli vyhlášeni obránce Tomáš Sedlák ze šumperské strany, a slovenský útočník v havířovských barvách Martin Jakúbek.

Radek Kučera (Salith Šumperk): Za první čisté konto v sezóně jsme určitě rádi, ale daleko důležitější pro nás je zisk všech tří bodů. Bohužel ostatní výsledky dnešního kola nám vůbec nenahrávají, ale musíme se s tím popasovat. Kluci dnes předvedli hodně disciplinovaný výkon, od první do poslední minuty. Hlavně ve třetí části přišla z naší strany velice dobrá obrana, když se soupeř ještě mohl dostat na kontaktní gól. Jinak byla skvělá také divácká kulisa, která hru na ledě ještě umocní.

Jan Daneček (AZ Havířov): Bohužel jsme nenavázali na závěr minulého zápasu. Opět nám chyběla efektivní střelba a větší tlak do branky. Naopak soupeř byl bojovnější a díky výhře se vrátil se do boje o play-off. Trochu si kazíme pozici, kterou jsme si v předchozím období tvrdě vydřeli. Ale jdeme dál, musíme se připravit na sobotu, kdy nás čeká velmi těžký zápas s Ústím.