AZ oplatil Osvětimi porážku, dvakrát se prosadil Adamský

Petr Miklas | 25.08.2020

Havířovští hokejisté po dobrém výkonu dokázali oplatit porážku polskému klubu, když otočili vývoj z 0:1 na 3:1. Hosté sice dokázali snížit, ale při hře bez brankáře inkasovali počtvrté. Dvěma góly se prezentoval Martin Adamský, jenž nejprve při vlastním oslabení vyrovnával a po spolupráci s Fridrichem poslal AZet do vedení. To ještě navýšil Dominik Sklenář a výhru AZetu pečetil Ondřej Procházka. Další přípravné utkání sehraje AZet ve čtvrtek v Tychách. Doma se představí v úterý 1. září proti Vítkovicím.

Přípravné zápasy - 6.kolo út 25.8.18:00
AZ Heimstaden Havířov - Unia Oswiecim
4:2
(0:0, 1:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 37. Adamský, 45. Adamský (Bednář), 48. Sklenář (Fridrich, Bořuta), 60. Procházka – 21. Trandin (Kot, Sherbatov), 53. Dudkiewicz (Krzemien, Malicki). Rozhodčí: Koziol, Rapák – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 800. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.

AZ Heimstaden Havířov: Stezka – Bořuta, Mrowiec, Rašner, Rutar, Chroboček, Dajčar – Szturc, Seman, Doktor – Procházka, Bednář, Adamský – Fridrich, Maruna, Sklenář – Dvořák, Cihlář, Mrva.
Unia Oswiecim: Sannders – Zaťko, Pretnar, Koblar, Kalan, Helenius, Nanacki, Luža – Przygodzki, Trandin, Sherbatov, Noworyta M., Noworyta P., Garshin, Kowalówka, Oremkin, Kot, Prusak, Dudkiewicz, Krzemien, Malicki.

Zápas začal zostra šancí AZetu. Procházka našel před bránou volného Marunu, ale jeho ránu k pravé tyči gólman hostí Sannders vyrazil. Pak se havířovští museli bránit při vyloučení Procházky, což se jim, i přes šanci Garšina, podařilo. V 9. minutě hledal Fridrich před brankou najíždějícího Marunu, ale toho natlačil obránce i s gólmanem za brankovou čáru. Pak dostali k dispozici přesilovku domácí. Bednář v ní pálil z levého kruhu, Sannders puk vyrazil a poradil si i s následným závarem.

Ve 14. minutě Rašner nahodil puk od červené čáry do útočného pásma, ten se odrazil od zadního mantinelu přímo k Marunovi, jenž z první prověřil Sannderse a trefil jeho levý beton. Chvíli na poté šli hosté opět do čtyř. Nahození Bořuty v přesilovce od modré čáry jen cinklo o boční tyč Sanndersovy brány. A tak se šlo do šaten za bezbrankového stavu.

Druhých dvacet minut začali úspěšněji hosté. Po rychlé akci Unie poslal Kot puk z křídla na střed na hůl Alexeje Trandina, jenž střelou na lapačku překonal Stezku – 0:1. AZ se snažil o vyrovnání, ale musel si hlídat i zadní vrátka. Hostující Luža se totiž dostal do brejku, ale Stezka jeho střelu vyrazil a zastavil i následnou dorážku Sherbatova. Od 26. minuty hrál AZ svou třetí přesilovku. A hrál ji skvěle, bohužel ale bez brankového efektu, protože Chroboček, Szturc a Seman své gólovky nevyužili.

Ve 32. minutě už stadion křičel gól, když Sklenář objel branku a pokusil se bekhendem dostat puk do sítě odrazem od Sannderse, ale ten nějak dokázal puk udržet před brankovou čárou. Chvilku poté Maruna zůstal zcela sám před Sanndersem, jenže ten jeho pokus vyrazil. AZ se tak dočkal zaslouženého vyrovnání až na konci 37. minuty. To Martin Adamský v oslabení vypíchl puk obránci, unikl po křídle a překonal Sannderse krásně provedeným blafákem do bekhendu – 1:1.

Také 3. třetinu začali gólovkou hosté, ale tentokrát Sherbatovovi Stezka bekhendový blafák zlikvidoval a pokryl i dorážky Trandina a Przygodzkého. To AZ svou první šanci třetiny využil v branku. Bednář s Adamským se dostali do přečíslení 2 na 1 a Martin Adamský překonal Sannderse střelou mezi betony – 2:1. Chvíli poté byl hostující Pretnar byl sám v mezikruží, ale poslal puk mimo tyče.

A tak udeřilo opět na druhé straně. Fridrich vyrazil do útoku, obešel obránce hostí, byl faulován, avšak zvládl nahrát Bořutovi, jehož střelu Sannders vyrazil, ale na dorážku Dominika Sklenáře už nedosáhl – 3:1. Ve 48. minutě trefil Oremkin tyč Stezkovy brány, ale hosté se druhé branky přeci jen dočkali. V 53. minutě vyhráli buly v útočné třetině, Krzemien trefil tyč a Krzystof Dudkiewicz poslal dorážkou puk do odkryté branky – 3:2.

V závěru se hosté tlačili za vyrovnáním, ale AZ hrozil z rychlých kontrů, jako například Doktor v 58. minutě. 103 vteřin před koncem odvolala Unia brankáře. AZ se jejímu tlaku ubránil a sám počtvrté udeřil. V čase 59:08 vybojoval Ondřej Procházkav útočné třetině puk a poslal ho nekompromisně do prázdné branky – 4:2.

Pavel Zdráhal (AZ Heimstaden Havířov): Věděli jsme, že přijede nejkvalitnější soupeř, kterého jsme letos v přípravě potkali. Začátek utkání nebyl z naší strany úplně nejlepší, soupeř působil živěji, ale postupně se náš výkon zlepšoval a přišly i branky, kterých střílíme, na množství šancí, málo. Ale dnes jsme dali 4 a s tím můžeme být spokojeni. Cenné bylo, že jsme se poučili ze zápasu v Osvětimi a nebyli jsme tolik vylučováni. Naše výhra je vzhledem k průběhu utkání zasloužená.

Nik Župančič (Unia Oswiecim): Jsem rád, že jsme, vzhledem k aktuální situaci ve světě, mohli hrát dvě utkání s Havířovem. Soupeř má mladé hráče, kteří hodně bruslí a vytvářejí velký tlak. Pro nás to byl dobrý zápas v dobrém tempu. V hokeji se každá chyba trestá a Havířov nás dnes potrestal za naše chyby. Pořád jsme ale v přípravě, takže s tím musíme pracovat dále. V závěru jsme zkusili risk bez gólmana a soupeř vstřelil rozhodující gól. Pro nás to byla dobrá příprava do sezóny.