AZ přestřílel Baník, ale body zůstaly v Sokolově

Vít Káňa | 06.01.2021

H A V Í Ř O V - V 18. kole CHANCE ligy vyjel Havířov na led HC Baník Sokolov. Ráz utkání určila první třetina, kterou domácí ovládli poměrem 3:0, skórovali Marek Švec, Ondřej Prymula a David Tůma. Trefa posledně jmenovaného vyhnala z brány Dominika Groha, v 17. minutě jej nahradil Marek Štipčák. AZ snížil na 3:1 Filipem Semanem ve 32. minutě. Domácí několikrát trefili tyč, ale skóre vydrželo až do třetí periody. Ve 45. minutě Jan Maruna vstřelil kontaktní gól. Havířov vycítil šanci, ale Sokolovu vrátil dvougólové vedení Jaromír Kverka. Svým druhým gólem na 4:3 vykřesal naději AZetu v 54. minutě Jan Maruna. Baník však už, ani při opuštěné svatyni Štipčáka, nekapituloval. Havířov přestřílel Sokolov 35:20, nicméně to k bodům nevedlo. K dalšímu zápasu nastoupí AZ v sobotu 8. ledna, v GASCONTROL Aréně přivítá tým DRACI PARS Šumperk.

CHANCE LIGA - 17.kolo st 6.1.17:00
HC Baník Sokolov - AZ Heimstaden Havířov
4:3
(3:0, 0:1, 1:2 )

Branky a nahrávky: 2. Švec (T. Rohan, D. Zeman), 15. Prymula (J. Pohl), 17. D. Tůma (M. Kadlec), 53. Kverka (Klejna) – 32. F. Seman (Bořuta, Becher), 45. Maruna (O. Procházka), 54. Maruna (L. Bednář, Bořuta). Rozhodčí: Kostourek, Hucl – Belko, Baxa. Vyloučení: 6:4. navíc Rudovský (HAV) 10 min. OT. Bez využití. Diváci: 0. Střely na branku: 20:35 (7:10, 3:14, 10:11). Zblokované střely: 10:9. Vhazování: 27:32. Průběh utkání: 3:0 3:2 4:2 4:3.

HC Baník Sokolov: Cichoň – Poizl, J. Pohl (A), Kadeřávek, Klejna, A. Rulík, D. Zeman, Tureček – Osmík, Kverka (A), Vracovský – D. Tůma, Šik, M. Kadlec – T. Rohan, Švec (C), Prymula – Jiskra, Vrána, Vildumetz.
AZ Heimstaden Havířov: Groh (17. Štipčák) – Bořuta (A), Kočí, Rašner, Kachyňa, Chroboček, L. Rutar, Ševěček – Adamský, Maruna, Becher – O. Procházka, Rudovský, Doktor – R. Szturc (C), F. Seman (A), L. Bednář – Mastič.

Baník se hned ve 2. minutě ujal vedení 1:0. Konkrétně v čase 1:16 to byl Marek Švec, který využil milimetrové přihrávky od Tomáše Rohana a střelou mezi betony otevřel gólový účet zápasu. Havířovští se do první větší šance dostali při své přesilové hře, ale přízemní střela Szturce skončila pod betonem Cichoně. Ve 12. minutě to byl znovu Roman Szturc, který se řítil od modré sám na domácího brankaře, ale Cichoň na poslední chvíli zasáhnul levým betonem. V 15. minutě domácí využili chyby v rozehrávce a Jan Pohl našel před brankou úplně volného Patrika Prymulu a ten zvýšil na 2:0. Do menší potyčky se pak dostala dvojice Vracovský a hostující Rudovský. Oba dva hráči dostali dvě minuty za hrubost a hrálo se čtyři na čtyři. Toho využil domácí David Tůma, který přesnou střelou přes obránce vymetl šibenici branky Dominika Groha, a bylo to 3:0. Pro Groha touto brankou zápas skončil a přenechal místo v brance Marku Štipčákovi.

Havířov vstoupil aktivněji do začátku druhého dějství a velkou šanci měl Filip Seman, ale zamířil vedle. Další šanci měl hostující mladíček Becher, který ideálně vystřelil z první, ale Cichoň vytáhl skvělý zákrok lapačkou. Ve 28. minutě mohl Baník navýšit skóre, ale Vracovského střela skončila na horní tyčce, kterou o minutu později orazítkoval i David Tůma. Hostující Szturc se pak dostal do další velké šance po chybě domácího brankaře, který ale své zaváhaní dokázal napravit. V čase 31:35 zapomněla domácí obrana na Semana a ten snížil střelou mezi betony na 3:1. Domácí hráli čtyřminutové oslabení, ve kterém měl obrovské šance Marek Švec, který byl nejprve ve svém úniku faulován a měl možnost trestného střílení, které ale vychytal Štipčák. Druhý jeho únik o chvíli později skončil střelou vedle branky.

Po opatrném začátku třetí třetiny se nahození Kverky snažil tečovat na brankovišti Vít Jiskra, ale Štipčák byl pozorný. Havířovu se podařilo snížit v čase 44:35, kdy Maruna dorazil puk za bezmocného Cichoně – 3:2. Havířovští mohli srovnat z hole Procházky, který se ihned po buly dostal k tvrdé střele, ale Cichoň předvedl parádní semafor. Baník mohl odskočit v přesilové hře, ale své šance nedokázali proměnit David Tůma ani Tomáš Vracovský. Klid na hokejky domácích vrátil v 53. minutě jedenáctým gólem v sezoně Jaromír Kverka, který využil zaváhání obrany hostí. O minutu později se ale Havířovu opět podařilo snížit na rozdíl jediné branky. Bednář od zadního mantinelu našel před brankou Marunu a ten svým druhý gólem v zápase snížil na 4:3. Hosté se ještě snažili o vyrovnání při powerplay, ve které si vytvořili dobrý tlak, ale domácí opět podržel vynikající Cichoň a dovedl tým ke třem bodům.

Tomáš Hamara (HC Baník Sokolov): Myslím, že to bylo dnes vyrovnané utkání. Havířov je velice silný tým. My jsme do toho v první třetině dobře vstoupili, měli jsme tam brejky a dali tři góly. Druhou třetinu Havířov trochu přidal a nás trochu zahnal do defenzívy. My jsme z toho byli trochu ustrašení. Ve třetí třetině jsme dali gól, ale bylo to pro nás, i když jsme vyhráli, těžké.

Pavel Zdráhal (AZ HEIMSTADEN Havířov): Zápas jsme si zkomplikovali v první třetině chybami v obraně. I když jsme v ní měli řadu gólových šancí, tak bez gólového efektu. Ve druhé třetině jsme zlepšili hru a vstřelili branku, bohužel jen jednu. Ve třetí třetině jsme dali kontaktní gól a měli jsme dvě šance na vyrovnání. Po další chybě v obraně nám soupeř odskočil. Přesto, že jsme dali třetí gól, se nám vyrovnat nepodařilo. Velmi dobře zachytal Marek Štipčák.