AZ prodloužil domácí sérii bez porážky, H. Brod zdolán v prodloužení

Tomáš Vlček | 18.01.2014

41. kolo první hokejové ligy svedlo dnes na led K&K PNEU Arény k souboji šestý AZ Havířov a čtvrtý Rebel Havlíčkův Brod. Nečekaně ofenzívní hokej se jistě musel více než třem tisícovkám diváků líbit, stejně jako několik dramatických zvratů ve skóre. Do vedení šli nejprve dvakrát hosté, ale AZ skóre v polovině zápasu otočil. Když na začátku třetí třetiny Radim Haas svou druhou brankou v zápase dostal Havířov do dvoubrankového vedení, vypadalo to, že je rozhodnuto. Jenže hosté ještě stihli vyrovnat. Rozhodnutí tak nakonec přineslo až prodloužení, v něm se trefil Robert Říčka a zajistil AZetu bod navíc. Další utkání hraje AZ doma už ve středu od 18:00 s Benátkami.

1. liga - 41.kolo so 18.1.17:00
AZ Havířov - HC Rebel Havlíčkův Brod
5:4p
(1:1, 2:1, 1:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Pechanec (Vosátko, Bezuška), 28. Sztefek (Havel), 35. Haas (Klimša, Říčka), 44. Haas (Graca, Koma), 65. Říčka (Krisl) – 6. Berger (Kadlec, Plášil), 22. Ondráček (Zítka), 45. Polodna (Stach, Maliník), 53. Polodna (Kolafa, Maliník). Rozhodčí: A. Jeřábek ml. – Adamec, Poruba. Vyloučení: 7:6 navíc Maruna (HAV) 10+10 za NESP. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 044. Střely na branku: 54:29. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 4:2, 4:4, 5:4.
AZ Havířov: L. Daneček – Bezuška, Vosátko, Klimíček, Krisl, Deutsch, Koma, Graca – Havel, Marosz, Sztefek – J. Daneček, Šlahař, Maruna – Říčka, Haas, Klimša – Škumát, Pechanec, M. Rimmel – Matějek
HC Rebel Havlíčkův Brod: Dolejš – Drtina, Kolafa, Plášil, Zítka, Ketner, Semrád – Maliník, Polodna, Stach – Berger, Kadlec, Ondráček – Tomi, Štumpf, Štěpánek – Stehlík, Kučera, Šesták

Do zápasu nastoupili aktivněji domácí hokejisté a hned několikrát prověřili juniorského reprezentanta v brance hostí Dolejše. Jenže v 5. minutě vyhodil strážce domácí branky Lukáš Daneček puk mimo ledovou plochu a v následné přesilovce Havlíčkův Brod otevřel skóre. Po pěkné kombinaci se dostal puk k Janu Bergerovi a ten zamířil přesně nad Danečkovo rameno.

AZ vyrovnal také v přesilovce. Stalo se tak v polovině 10. minuty, kdy Antonín Pechanec z hranice brankoviště protlačil puk do sítě branky Rebelů. Ve zbytku třetiny mohl jít Havířov ještě i do vedení, ale Dolejš v Brodské brance opakovaně svůj tým od inkasování zachránil.

Ve druhé třetině uběhlo na časomíře jen 82 vteřin a hosté opět vedli. Martin Ondráček tečoval Zítovo nahození od modré a Daneček byl překonán podruhé. Havířovští se dočkali zaslouženého vyrovnání ve 28. minutě. Nová útočná akvizice Havel pronikl po pravém křídle, našel u druhé tyčky Michala Sztefka a ten, ač tísněn, zakončil přesně – 2:2.

Za dalších šest minut už AZ poprvé v utkání vedl. Rychlý kontr 3 na 2 zakončil po spolupráci s Říčkou a Klimšou do prázdné branky Radim Haas a mohl se tak radovat ze své první branky po více než třech měsících. Na konci třetiny dostali domácí k dispozici přesilovku 5 na 3, ale hostující obrana v čele s Dolejšem se štěstím odolala.

Klid na Havířovské hokejky mohl přinést druhý gól Radima Haase ze 44. minuty, který se prosadil dorážkou na brankovišti. Jenže hned v další minutě využil díru v domácí obraně Petr Polodna a střelou z úhlu pod víko snížil. Stejný hráč byl autorem i vyrovnávací ranky na 4:4. Stalo se tak v přesilovce Brodu v 53. minutě a začínalo se tak vlastně odznova.

V poslední pětiminutovce bylo na havířovském ledě pořádně horko. Dílem některých výroků sudího Jeřábka a dílem útočných akcí na obou stranách. AZ mohl jít do vedení při náporu Marosze s Havlem či při akci Haase s Klimšou, ale havířovští útočníci své akce k úspěchu nedotáhli. Rebelové ujížděli dvakrát nebezpečně na Danečka, ale domácí strážce branky Plášila i Maliníka s vypětím všech sil vychytal.

V prodloužení, ve kterém měl AZ jasnou převahu, si mohl nejprve dát bruslí vlastní gól hostující Ketner, ale Dolejš puk zachytil na brankové čáře. Pak pěkně tečoval střelu od modré Klimša, ale i v této situaci byla Dolejšova lapačka na místě. Krásnou akci předvedl v 64. minutě Pechanec, ale po sólu přes celé hřiště ani on puk do branky neprotlačil. Rozhodnutí tak přišlo až v čase 64:31. Robert Říčka si vyjel s pukem z rohu do své oblíbené palebné pozice a švihem zavěsil pod víko.

Havířov tak před parádní návštěvou 3.044 diváků prodloužil svou domácí neporazitelnost už na 9 zápasů. A ve středu ji může v souboji s Benátkami nad Jizerou zaokrouhlit na deset. Zápas začíná v K&K PNEU Aréně v 18:00.

Jan Daneček (HC AZ Havířov): Dnes získaných dvou bodů si velmi ceníme. Stál proti nám totiž silný soupeř, a i když jsme už vedli o dvě branky, hosté ukázali svou kvalitu a skóre srovnali. Cením si toho, že naše mužstvo se nevzdalo, a po velkém tlaku v prodloužení popáté překonalo kvalitního brankáře a rozhodlo o výhře.

Celý rozhovor s trenérem Danečkem stejně jako s dalšími dvěma aktéry utkání budou k dispozici na web.tv.

Jiří Mička (HC Rebel Havlíčkův Brod): Dneska jsme viděli z obou stran parádní zápas. Padlo devět branek a tak mohli být diváci spokojeni. Z Havířova si odvážíme sice jen jeden bod, ale v závěru utkání jsme měli šance na plný zisk. Takže možná jsme měli trochu smůlu, ale i tak je bod z venku pro nás dobrý.