AZ v Porubě dotáhl dvoubrankovou ztrátu, ale nakonec podlehl 2:4

Tomáš Vlček | 11.09.2019

Úvodní kolo letošního ročníku Chance ligy zavedlo havířovské hokejisty na porubský led. Skóre utkání otevřeli v přesilovce domácí, kteří pak na začátku druhé třetiny zvýšili na 2:0. AZet skóre srovnal dvěma přesilovkovými brankami Davida Chrobočka a Alexe Rašnera, ale pět minut před koncem strhl vedení stranu Poruby Kanko a její výhru pečetil do prázdné branky Svačina. Další utkání sehraje AZ v sobotu doma proti Vsetínu.

CHANCE LIGA - 1.kolo st 11.9.18:00
HC RT TORAX Poruba - AZ Residomo Havířov
4:2
(1:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. Zdeněk (Svačina, Husák), 25. Gřeš (Sikora, Svačina), 56. Kanko (Obdržálek, Dluhoš), 60. Svačina – 40. Chroboček (Matai, Kotala), 52. Rašner (R. Veselý, Malina). Rozhodčí: Dědek, Cabák – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 5:1. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.025. Střely na branku: 42:31 (11:9, 12:13, 19:9). Zblokované střely: 4:19. Vhazování: 41:32. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.

HC RT TORAX Poruba: Foltán – Slavík, Husák, Dluhoš, Urbanec, Dundáček, Pastor, Rudl – Svačina, Zdeněk (C), Sikora (A) – T. Jáchym, Nejezchleb, Obdržálek – Gřeš, Hudeček, Toman – Kanko, J. Káňa (A), Ďurač.
AZ Residomo Havířov: Stezka – Chroboček, Matai, Rašner, Kachyňa, Malina, L. Rutar – Kotala, F. Seman (A), Pawliczek – L. Bednář (A), R. Veselý, Bambula – Fridrich, Cihlář, Žiak – Maruna (C), Pořízek, Dvořák.

V první třetině domácí nejprve přečkali oslabení a pak gólově udeřili. Po sérii dlouhých přihrávek se dostali ze své třetiny před branku Havířova, aby pak Jiří Zdeněk zakončil k levé Stezkově tyči – 1:0. Kapitán Poruby v první branku sezóny přetavil spolupráci s Husákem a Svačinou. Havířovští byli následně několikrát kousek od vyrovnání, ale střely Kotaly, Mataie či Cihláře Foltán v porubské bráně vykryl nebo přerušil hru.

V druhé třetině začala Poruba pěkně od podlahy. Vypracovala si několik slibných šancí, které daly vyniknout gólmanskému umu Aleše Stezky. Rána od modré z hole Husáka pak prověřila odolnost jeho brankářské masky. Při vyloučení Rutara padla druhá porubská branka. Přesilovku ukončil po půl minutě Tomáš Gřeš tečí střely MarkaSikory. Velkou možnost vstřelení kontaktní branky dostal AZet ve dvou přesilovkách, ale přestože měl tlak do brány Foltána, puk se modrobílým nepodařilo mezi tři tyče dostat. Až střela od modré, tečována hráči před porubským gólmanem, skončila za jeho zády. Hrála se poslední minuta druhého dějství, když na 2:1 snížil David Chroboček. Největší drama přišlo v posledních dvaceti vteřinách třetiny, kdy se RT TORAX dostal do oslabení a do prázdné brány mohl skórovat Kotala. Hokejku mu ovšem zablokoval Ďurač, takže si jednobrankové vedení Poruba udržela.

Aktivita Havířovských pokračovala i po přesilovce v úvodu třetí třetiny. Foltán likvidoval dorážky Semana a v průběhu první poloviny třetí třetiny si navýšil procenta úspěšnosti. Stezka díky zlepšené obraně měl práce o mnoho méně než v předešlých dvacetiminutovkách. V pořadí pátá nabídnutá přesilovka pro AZet byla proměněna ve vyrovnávací branku. Veselý se zkusil probojovat až k zakončení těsně před Foltánem, ale až následující akce byla ukončena pukem v síti. Od modré vypálil Alex Rašner a puk letící nad ledem nezachytily ani Foltýnovy betony. Válka o plný počet bodů tak v 51. minutě začínala od nuly. V 56. minutě strhl opět vedení na porubskou stranu Petr Kanko, když střelu Obdržálka doklepával s důrazem a drzostí do Stezkovy brány. Havířov v závěru zápasu sáhl ke hře bez brankáře a pět vteřin před koncem základní hrací doby od modré čáry střílel do odkryté branky Vladimír Svačina a stanovil konečný výsledek na 4:2.

Miloš Holaň (HC RT TORAX Poruba 2011): První zápas, derby, vynikající kulisa. Ze začátku jsme byli lepším týmem, ve druhé třetině se ale hra vyrovnala a my jsme svou nedisciplinovaností a spoustou vyloučení dostali soupeře do hry. V těchto momentech nás hodně podržel gólman. A i když potom Havířov vyrovnal na 2:2, nevzdali jsme se a hráli jsme jako jeden chlap až do konce. Za to jsme také byli odměněni třetím gólem. Po zápase tedy určitě cítíme spokojenost a já věřím, že až se kluci dostanou do zápasového rytmu, tak ty výkony budou ještě lepší.

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): Hned po prvním kole budu trošku kritický. Tento zápas jsme moc dobře neodehráli. Vypadalo to, že si někteří hráči mysleli, že ještě probíhá příprava. Hlavně u starších hráčů mi dnes chyběl větší drive, nasazení a hlad po gólech. Pokud chceme hrát dobře a sbírat body, musíme se toho do příště vyvarovat. Je třeba se tedy zvednout a odrazit se k lepším výkonům.