AZet do turnaje vstoupil utkáním s Přerovem, které ztratil v poslední třetině

Petr Miklas | 07.08.2015

Přitom domácí hráči vedli po dvou třetinách 2:0, měli i další šance a držel je svými zákroky také brankář Svoboda. Jenže hostující Zubr ve třetí části zabral, donutil hráče Havířova k chybám a nakonec bere vítězství 2:3. Fanoušky AZetu může těšit alespoň výhra v nájezdech, kterou zajistil Jiří Bárta. Tento útočník dal gól i v utkání.

příprava muži - 0.kolo pá 7.8.18:30
AZ Havířov - HC ZUBR Přerov
2:3
(1:0, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 10. Bárta (Matějek, Graca), 21. Sztefek – 42. Blinka (Šebek, Novotný), 47. Dostálek (Pšurný), 57. Stoklasa. Rozhodčí: Přikryl – Kuchař, Moravec. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1002. Průběh utkání: 2:0, 2:3.

AZ Havířov: Svoboda – Ostrčil, Lenďák, Krisl, Bail, Graca, Chroboček, Kečkeš, Jonáš – Staněk, Maruna, Sztefek – Bednář, Rimmel, Matějek – Slováček, Bárta, Vyčesaný – Křibík.
HC ZUBR Přerov: Slovák – Chmelíř, Grof, Pala, Přindiš, Běhal, Novotný, Zbořil, Polák – Pšurný, Sýkora, Dostálek – Goiš, Sedlák, Kratochvíl – Blinka, Šebek, Stoklasa – Málek, Školoud, Králík.

První větší šanci utkání jsme viděli v polovině 7. minuty, kdy se do přečíslení dvou na jednoho dostali domácí Krisl se Sztefkem, ale přihrávku druhé zhatil obránce Přerova. V 10. minutě už přišla první branka utkání, které dosáhl při přesilovce domácí Jiří Bárta, který tečoval Gracovo nahození.

Na začátku 13. minuty mohlo být vyrovnáno, ale Svoboda předvedl zázračný zákrok a dostal puk mířící do odkryté branky mimo tyče, přerovský Dostálek mohl jen kroutit hlavou. O dvě minuty později se do šance dostal domácí Matějek, jeho důraz se nelíbil obráncům Přerova a strhla se šarvátka, ve které byli aktivnější hosté, proto dostali o 2 minuty víc a domácí měli možnost přesilové hry. Tu ale nevyužili a protože se neprosadil ani nikdo jiný, šlo se poprvé do kabin za stavu 1:0.

Ve druhé třetině přidal bleskově druhou branku domácích Michal Sztefek, který se hnal za odraženým pukem, proti němu vyrazil brankář Přerova Slovák, ale nebyl dostatečně důrazný a domácí útočník tak nadvakrát dostal puk do sítě.

Poté měl Přerov dvě možnosti přesilové hry, ale ani jednu nevyužil. Ve 29. minutě mohl jít AZet do tříbrankového vedení, ale přečíslení dvou na jednoho v podání Matějka a Gracy brankou neskončilo, protože střelu druhého jmenovaného mezi betony Slovák zhatil.

Ve 32. minutě mohli naopak snížit hosté, když při přesilovce pálil do odkryté branky Chmelíř, ale Svoboda se rychle přesunul a puk chytil. V závěru třetiny už měli více ze hry hosté, jenže Málkovu střelu vytěsnil Svoboda lapačkou. Úplnou tečku druhé třetiny vytvořili domácí Slováček s Bednářem, kteří ujeli hostující obraně, ale druhý jmenovaný jen minul levý horní roh Slovákovy branky. Po dvou třetinách tedy vedli domácí 2:0.

Třetí část patřila Přerovu. Přesně v čase 42:00 se Matěj Blinka dostal k odraženému puku a poslal jej přesně k pravé tyči Svobodovy brány. Vyrovnání přišlo na konci 47. minuty, kdy hosté zásluhou Vlastimila Dostálka využili přesilovku. Hostující útočník dostal přesnou přihrávku od Pšurného, jeho první pokus Svoboda kryl, ale na dorážku už nedosáhl.

O dvě minuty později mohli hosté přidat třetí branku, ale Školoudovi zkazil radost neskutečným zákrokem Svoboda, následnou střelu do prázdné branky Pšurného zablokoval padající obránce AZetu. Rozhodnutí přinesla 57. minuta, kdy hrál AZ přesilovku. Nejprve tečoval těsně mimo domácí Maruna, hosté se pak osvobodili a rozehrávku domácích vystihl Filip Stoklasa, jenž se trefil přesně do levého horního růžku Svobodovy branky.

Za další dvě minuty mohl přidat čtvrtý gól Zubrů Málek, ale Svobodu z bezprostřední blízkosti ani na dvakrát nepřekonal. V závěru ještě zkusili domácí hru bez brankáře, ale nedařilo se jim dostat se do útočného pásma. Přerov tak získal první vítězství na turnaji.

Po utkání následovaly samostatné nájezdy do úplného rozhodnutí. Z dvanácti hráčů byl úspěšný pouze domácí Jiří Bárta, jemuž se povedl bekhendový blafák a získal tak pro AZet alespoň vítězství v dovednostní soutěži.

Partnerem turnaje je Moravskoslezský kraj

Štefan Mikeš (AZ Havířov): Zápas jsme si prohráli ve třetí třetině svými zbytečnými chybami. Ta prohra má i objektivní příčiny, protože hráči, kteří měli nastoupit a byli ráno na rozbruslení nemohli nastoupit, ať už z důvodu horečky nebo lehčího zranění. Není to naštěstí nic vážného, ale v přípravě nechceme nic riskovat. Proto hráli víc hráči, kteří by určitě tolik prostoru nedostali.Z tohoto pohledu to splnilo účel přípravného zápasu. Musím říct, že tam byly i světlé momenty, hlavně na začátku utkání. Největším negativem vidím takové to plašení se, chyběl klid při rozehrávce v obranném pásmu, nehráli jsme své domluvené signály a z toho pramenily chyby, které soupeř využil a proto vyhrál.

Petr Dočkal (HC ZUBR Přerov): Bylo to první utkání, obě mužstva nastoupily vlastně z plného tréninku. Soupeř byl v první třetině výrazně lepší, zhruba od půlky utkání jsme přebrali iniciativu a hra se vyrovnala. Ve třetí třetině jsme byli lepším mužstvem a byli jsme aktivnější. Proměnili jsme šance a vyhráli zaslouženě. Zachytal nám taky dobře brankář. Jsem rád, že jsme to nezabalili a zvrátili zápas aktivní hrou.