Branky v derby přinesla až třetí třetina, AZ podlehl Frýdku-Místku 1:4

Tomáš Vlček | 24.02.2021

Třetí domácí zápas AZetu v řadě bohužel nepřinesl tolik potřebnou třetí výhru. Ve slezském derby se na branku čekalo přes 40 minut. Pak otevřel skóre Jan Rudovský, ale hosté rychle srovnali a do pěti minut překlopili skóre na svou stranu. AZ se už až do konce marně snažil dobývat soupeřovu branku. Naopak hostující Rysi gólem do prázdné branky, při power-play Havířova, potvrdili svou výhru 4:1. Další zápas sehraje AZ v sobotu v Prostějově a pokud chce pomýšlet na předkolo play-off musí bezpodmínečně vyhrát.

CHANCE LIGA - 29.kolo st 24.2.17:00
AZ Heimstaden Havířov - HC Frýdek-Místek
1:4
(0:0, 0:0, 1:4)

Branky a nahrávky: 41. Rudovský (R. Szturc, Prokeš) – 43. Šedivý (Matiaško, Stuchlík), 47. R. Veselý (Mikulík, J. Michálek), 48. Matiaško (Ramik, Haman), 59. Mikulík (Šedivý, Haman). Rozhodčí: Koziol, Dědek – Gančarčík, Blažek. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 0. Střely na branku: 35:24 (10:4, 12:8, 13:12). Zblokované střely: 12:9. Vhazování: 31:26. Průběh utkání: 1:0, 1:4.

AZ Heimstaden Havířov: Stezka – Chroboček, Rašner, Kachyňa, Bořuta (A), Mrowiec, R. Havel – Rudovský, Prokeš, R. Szturc – Doktor, F. Seman (A), O. Procházka – Mrva, Maruna (C), Cihlář – Horváth, Petriska, Becher.
HC Frýdek-Místek: Honzík – Hrachovský, Haman, J. Adámek, Husák, Repe, Z. Malík, J. Michálek – Šedivý (C), Mikulík, R. Veselý (A) – Klimša, D. Kindl (A), Martynek – Tomi, Peterek, Macháček – Ramik, Stuchlík, Matiaško.

AZ si mohl už po 15 vteřinách hry zahrát přesilovku, ale téměř nic v ní nepředvedl. Poté byl k vidění hodně bruslivý hokej z obou stran, první gólovku měl na holi hostující Klimša, po jehož střele z mezikruží zvonila na konci 3. minuty pravá tyč Stezkovy branky.

AZ se dostal do šance až v 7. minutě, když předvedl pěknou kličkovanou Havel, ale zakončení mu sekáním zhatil Husák. V následné přesilovce měl dobrou příležitost Doktor, ale na Honzíka v brance Frýdku-Místku si nepřišel.

Ve druhé desetiminutovce první třetiny se hrálo téměř bez přerušení, hra se přelévala ze strany na stranu, ale bez velkých šancí. Za zmínku stojí akce AZetu ze 12. minuty, kdy dobře pálil Rašner od levého mantinelu, Honzík puk jen vyrazil, ale Becher nedosáhl na puk, aby mohl dorážet.

O minutu později zahrozili také Rysi, ale Kindlovu střelu zastavilo Stezkovo levé rameno. Necelou minuty před koncem první části fauloval domácí Szturc, přesilovku si tak mohli zahrát i hosté. Jenže ani oni tuto výhodu využít nedokázali, i když Tomi byl blízko, když trefil pravou tyč Stezkovy branky. Po první části tak stále platil stav 0:0.

Začátek druhé třetiny přinesl hodně zajímavých situací. V pokračující přesilovce hráči Frýdku-Místku dvakrát nebezpečně zahrozili - nejprve Mikulík, jenž těsně minul levý horní roh Stezkovy branky a poté Peterek, který v dobré pozici trefil jen beton domácího gólmana.

Na začátku 22. minuty mohl jít do brejku Szturc, ale fauloval Mrva a tak z toho nic nebylo, naopak další přesilovku měli hosté. Ale v té nebyli zdaleka tak nebezpeční, jako v předchozím případě.

Poté tempo trochu opadlo, ale i tak se hrálo bez přerušení a s minimem šancí. Ve 27. minutě zahrozili domácí, když pálil Rašner, vyražený puk ještě dorážel Prokeš, ale minul branku.

Od poloviny utkání ale přišla pěkná sbírka šancí. Jako první se ukázal hostující Veselý, jenž po Mikulíkově střele dorážel na brankovišti, ale ani nadvakrát Stezku nepřekonal.

Ve 32. minutě vybojoval puk Cihlář a vybídl k zakončení Marunu, jenže jeho střelu zastavila Honzíkova hůl. Krátce poté měl velkou šanci sám Cihlář, jenže ani on nedokázal Honzíka překonat.

Na konci 34. minuty měl při přesilovce gólovku AZ, když puk po Szturcově bombě mířil za brankovou čáru, ale zastavil se v brankovišti a hostující gólman jej pokryl.

Ve 37. minutě podržel domácí tým Stezka, když lapačkou vyrazil puk po střele Veselého, jenž mířil k levé tyči domácí branky. Ve zbytku třetiny už se nic zajímavého nestalo, proto i po čtyřiceti minutách svítilo na tabuli skóre 0:0.

Vstup do třetí třetiny vyšel AZetu parádně, když se po 27 vteřinách na brankovišti prosadil krásnou střelou do pravého horního rohu Jan Rudovský. Jenže už za 2 minuty bylo vyrovnáno, když Ondrej Šedivý střelou z pravého kruhu procedil puk mezi Stezkovými betony.

Na začátku 45. minuty domácí kapitán Maruna vlétl do útočného pásma vyslal prudkou ránu na branku Frýdku-Místku, jenže Honzík zastavil puk ramenem.

Pak přišly dvě branky Rysů v rozmezí minuty. Na konci 47. minuty se z rychlého protiútoku prosadil Radek Veselý, jenž z levého kruhu pálil do šibenice k bližší tyči. Ani ne za minutu už měli hosté dvoubrankový náskok, když, opět z rychlého brejku, Michal Matiaško zamířil z pravého kruhu do protilehlé šibenice.

Následovala série vyloučení po hráči na každé straně a také šance AZetu. V 50. minutě pálil Doktor, puk Honzíkovi prošel přes lapačku, ale šel mimo branku. O minutu a půl později se po pěkné kombinaci dostal k zakončení Rašner, jenže Honzík puk vyrazil.

Další šanci domácího celku měl v 54. minutě Szturc, jenž byl po Rudovského přihrávce sám před Honzíkem, ale netrefil se mezi tyče. Pět minut před koncem hráli Rysi další přesilovku, v ní měl dobrou příležitost Peterek, jenže Stezku nepřekonal.

Tři a půl minuty před koncem třetí části dobruslil při vlastním oslabení vyhozený puk Doktor, ale jeho střelu do levé šibenice zastavila Honzíkova lapačka. Těsně po skončení přesilovky měl gólovku Veselý, ale Stezka zastavil puk ramenem.

Dvě a půl minuty před koncem AZet vybojoval útočné pásmo, vyžádal si oddechový čas a následně odvolal brankáře. Dvě minuty před koncem byl vyloučen hostující Peterek a AZ tak měl přesilovku 6 na 4.

Jenže AZetu se nepovedla kombinace, čehož využil Milan Mikulík, jenž se dostal sám před prázdnou branku a nekompromisně zavěsil. V závěru si ještě vysloužili dvouminutové tresty za nesportovní chování hostující Mikulík a domácí Havel. Na výsledku už se nic neměnilo.

Frýdek-Místek si tak odváží všechny body. AZ nemá nic. Další utkání sehrají hokejisté Havířova v sobotu na ledě Jestřábů v Prostějově.

Pavel Zdráhal (AZ Residomo Havířov): Zápas přinesl určitě koukatelný hokej. Hrály dva týmy, které nemají úspěšnou sezonu, ale ještě pořád bojují o play-off. Drželi jsme se soupeřem krok, byly tam šance na obou stranách a po dvou třetinách to bylo 0:0. Říkali jsme, že kdo dá v této situaci gól, tak vyhraje. Nám se to podařilo a měli jsme být na koni, ale udělali jsme chyby, pouštěli jsme soupeře do přečíslení a on to využil k otočení skóre.

Mojmír Trličík (HC Frýdek-Místek): V první třetině byli domácí lepší. Ve druhé třetině už jsme se přeci jen rozjížděli a náš výkon gradoval ve třetí části. V ní jsme sice rychle prohrávali, ale dokázali jsme otočit zápas ve svůj prospěch. Věřili jsme si, že máme na to vyhrát. První dvě třetiny byli výborní brankáři na obou stranách, ve třetí už přeci jen soupeřův pustil více branek, a to byl jeden z rozhodujících faktorů.